قشمی ها منتظر شما هستند
جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۰
مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: ثوابی بالاتر از ثواب ساخت بیمارستان در جزیره قشم نیست و 130هزار نفر جمعیت این جزیره دعاگوی کسی یا کسانی می شوند که قدمی برای ساخت بیمارستان در قشم بردارند.
به گزارش عرش نیوز، شهریار مشیری در همایش ائمه جمعه و روحانیون اهل سنت قشم که شامگاه پنجشنبه برگزار شد، افزود: مردم این جزیره از نظر دسترسی به امکانات درمانی واقعا در تنگنا هستند و آنچه امروز به نام بیمارستان در قشم وجود دارد در واقع درمانگاهی بیش نیست که حتی سردخانه برای نگهداری جنازه هم ندارد.

رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه بیمارستانی جدید در قشم در دست ساخت است، افزود: قرار بود در دولت های نهم و دهم ۶۰درصد هزینه های ساخت این بیمارستان را دولت تقبل کند و ۴۰درصد بقیه را نیز سازمان منطقه آزاد قشم بپردازد.

وی گفت:دولت های نهم و دهم سهم خود را در ساخت این بیمارستان ادا نکردند و سازمان به تنهایی ساخت این بیمارستان را ادامه داده و امروز با توجه به اینکه درآمد سازمان به شدت کاهش یافته، اتمام این پروژه نیاز به حمایت ویژه دولت دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از وجود بی برنامگی در سال های بعد از تاسیس منطقه آزاد قشم درسال ۱۳۶۹انتقاد کرد و گفت: طرح جامع توسعه این منطقه که توسط یک شرکت سوئدی طراحی شده بود، متاسفانه مورد استفاده مدیریت های این منطقه قرار نگرفته و هرمدیری که آمده به سلیقه خود عمل کرده و کاربری ها در جای خود انجام نشده است.

مشیری گفت:تداوم این بی برنامگی به هرج و مرج و تشکیل کلاف سردرگمی در منطقه آزاد قشم منجر شده و تخلفات مالی و جرایم اقتصادی نیز ناشی از این هرج و مرج بوده است.

وی سیاست جدید منطقه آزاد قشم را توقف فروش زمین به عنوان سرمایه این منطقه اعلام کرد و گفت: در گذشته ۷۰درصد درآمد این منطقه از محل فروش زمین و ۳۰درصد بقیه از محل عوارض گمرکی و مانند آن تامین می شد و امروز با توجه به اینکه هیچ زمینی در این منطقه فروخته نمی شود، ضروری است تمام حقوق قانونی دولت که همان حقوق ملت است و در گذشته از دست رفته، باز پس گرفته شود.

وی بیان کرد: از این پس به هیچ عنوان کار غیر قانونی تحت هرشرایطی در این منطقه انجام نخواهد شد و به شدت نیز با آن برخورد خواهد شد.

به گفته وی تا زمانی که قانون، نظم و امنیت در این منطقه حاکم نشود، سرمایه گذار داخلی و خارجی سرمایه های سالم و حلال خود را در این منطقه سرمایه گذاری نخواهد کرد.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم همچنین بر ضرورت احداث جاده کمربندی(رینگ) در جزیره و توسعه اسکله های بهمن و کاوه و راه اندازی بانکرینگ برای فروش سوخت کشتی ها با کمک دولت تاکید کرد و گفت: با اجرای این طرح ها نه تنها اقتصاد و تجارت رونق بیشتری می گیرد و اشتغالزایی بالا خواهد رفت، بلکه امکان و زمینه های قاچاق نیز در جزیره از بین خواهد رفت.

در این جلسه شیخ عبدالرحیم خطیبی امام جمعه اهل سنت قشم گفت: شرط برقراری عدالت در جامعه اعتدال است و همانطور که شعار نظام اسلامی و دولت تدبیر و امید اعتدال است هرگونه گرایش به یک طرف خاص مانع عدالت می شود.

وی با اشاره به اینکه وحدت در جامعه اسلامی از طریق چنگ زدن به ریسمان الهی قابل دستیابی است، گفت: در این رابطه اجرای تعالیم نجات بخش قرآن یک ضرورت است و اطاعت از اولی الامر بعد از اطاعت از خدا و رسول خدا یکی از این تعالیم بشمار می رود.

این روحانی اهل سنت بیان کرد: اما این به تنهایی مشکل را رفع نمی کند چرا که خداوند حاکمیت را امانت دانسته و یکی از مصداق های امانت نیز رعایت شایسته سالاری در واگذاری امور است.

وی با برشمردن برخی از آحادیث در ارتباط با شایسته سالاری گفت: هرجا امانت ضایع شود و هدایت امور به نااهلش سپرده شود، مردم با مشکل مواجه می شوند.

وی بیان کرد: اهل سنت جزیره قشم معتقد و متعهد به نظام جمهوری اسلامی و ولی امر مسلمین است و آن را یک عبادت می داند، اما همانطور که در قرآن کریم نیز آمده حضور نیروهای متعهد و کارآمد محلی را در مدیریت های مختلف این نظام یک مطالبه برحق می داند.

به گفته وی تعامل و همکاری تنگاتنگ حاکمیت با نیروهای محلی، نظام را در مقابل دشمنان مصونیت می بخشد و زمینه توسعه و پیشرفت همه جانبه منطقه را فراهم می سازد.

امام جمعه قشم هم گفت: مردم اهل سنت جزیره قشم نورچشم ما هستند و صداقت و محبت آنها نسبت به اهل بیت شهره عام وخاص است.

حجت الاسلام رضا جوکار افزود: نه تنها در قشم بلکه درکل استان هرمزگان اهل سنت در وحدت کامل با شیعیان بسر می برند و در همه شرایط اشتراک نظر و عمل دارند.

به گفته وی مردم شیعه و اهل سنت در جزیره قشم با یکدیگر ازدواج می کنند، با هم داد و ستد دارند و در غم وشادی یکدیگر شریکند و در این شرایط هر مشکلی در جزیره ایجاد شود دودش به چشم همه می رود، به همین دلیل همه به وحدت علاقه مند و از اختلاف بیزارند.

وی با اشاره به اینکه در هیچ کشوری مردم اینگونه با یکدیگر به رغم اختلاف در قومیت، مذهب و تفکر در صلح و صفا زندگی نمی کنند، بیان کرد: این افتخاری است برای نظام جمهوری اسلامی ایران که منشاء آن نیز تعالیم عالیه اسلام و وجود ولایت فقیه در جامعه است.

حجت الاسلام جوکار با ستایش از امام راحل که با ابتکار خود تولد پیامبر رحمت را که می توانست منشاء اختلاف شیعه و اهل سنت باشد به هفته وحدت تبدیل کرد بر وحدت همه اقشار جامعه قشم تاکید کرد./ایرنا
کد مطلب: 185930