توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
جزییات مصاحبه از معلمان جدید/ از آراستگی ظاهر و فن بیان تا بیماری‌های ممنوعه
پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۸
داوطلبانی که علاقمند به شغل معلمی هستند باید پس از انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و طی مرحله مصاحبه اختصاصی با اخذ مدرک کارشناسی وارد شغل معلمی شوند.
ه گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم، داوطلبانی که متقاضی ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی از طریق آزمون سراسری سال 96 هستند باید در مرحله مصاحبه اختصاصی نیز حاضر شوند.

مراحل مصاحبه اختصاصی بدین شرح است: گروه مصاحبه‌گر شامل یک تیم متخصص علوم تربیتی، روانشناسی و مشاوره و راهنمایی و یک متخصص از گروه علوم انسانی است.

شرایط اعضاء مصاحبه‌گر عبارت است از: داشتن مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر در رشته‌های تحصیلی علوم تربیتی (تمام گرایش‌ها)، روانشناسی یا مشاوره و راهنمایی (تمام گرایش‌ها، دارای نظام روانشناسی از سازمان روانشناسی و مشاوره). علوم انسانی (تمام گرایش‌ها)

ترجیحا داشتن حداقل 5 سال سابقه تدریس در دانشگاه فرهنگیان (مراکز تربیت معلم سابق و دانشگاه‌های تربیت دبیر).

ملاحظات اجرایی مصاحبه:

مصاحبه مرحله‌ای از فرایند آزمون برای انتخاب و پذیرش دانشجو است که امکان تکرار آن وجود ندارد.

سوالات مصاحبه و دریافت پاسخ از داوطلبان براساس زبان رسمی کشور است.

از طرح سوالات منفی، نامفهوم، مبهم پیچیده و دووجهی خودداری شود.

تأثیر تعصبات شخصی، حزبی، سیاسی و وابستگی‌های قومی اجتناب شود.

در مصاحبه جوی آرام و فضایی صمیمی و مناسب فراهم شود.

سوالات مصاحبه صریح، روشن و مرتبط طراحی شوند و از طرح سوال به شیوه بازجویی و سوال از زندگی خصوصی داوطلب خودداری شود.

شئون معلمی برای برقرار ارتباط متقابل و اعتماد رعایت شود.

از اظهار نظر، تمسخر،‌ توهین و تحقیر نسبت به رفتار و پاسخ‌های منطقی و غیرمنطقی مصاحبه شونده اجتناب شود.

اسناد و سوابق مصاحبه به صورت محرمانه تلقی شده و نسبت به ضبط و نگهداری آن اقدام شود.

انجام مصاحبه اختصاصی صرفا برای تایید صلاحیت‌های تخصصی معرفی شدگان دو برابر ظرفیت برای شغل معلمی است و امتیاز مصاحبه تاثیری در نمره علمی داوطلب در گزینش نهایی که توسط سازمان سنجش انجام می‌شود، نخواهد داشت.

* اهم شرایط و ضوابط اختصاصی

کسب حداقل نمره علمی کل 6500 و بالاتر در زیر گروه مرتبط جهت مجاز شدن برای انتخاب رشته در گروه آزمایشی مربوط در آزمون سراسری سال 96

نداشتن هیچگونه رابطه استخدامی یا تعهد استخدام دائم یا موقت به نهادها و زسازمان‌های دولتی و غیردولتی.

داشتن حداقل معدل کل 15 در دوره متوسطه دوم.

داشتن حداکثر سن 22 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه.

انجام خدمت سربازی یا سوابق کاری و موارد دیگر تحت هیچ شرایطی به سقف سنی داوطلب نمی‌افزاید.

بومی بودن داوطلب در هریک از کدرشته محل‌های اعلام شده از سوی آموزش‌وپرورش و ملاک‌های تعیین بودمی بودن به شرح ذیل است:

دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ها که با استفاده از قانون آموزش رایگان تحصیل می‌کنند در صورتی می‌توانند رشته‌های مورد نیاز آموزش‌وپرورش را انتخاب کنند که قبل از شروع به ثبت‌نام در آزمون حداکثر تا تاریخ اول اسفند 95 انصراف دایم خود را به محل تحصیل اعلام کرده و فرم انصراف قطعی از تحصیل را دریافت کرده باشند.

برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انحام وظیفه معلمی با تایید پزشک معتمد واجد شرایط آموزش‌وپرورش با ملاک‌ها و معیارهای زیر:

توانایی گفتاری از جمله توانایی در رعایت مخارج تمام حروف و ادای کلمات و عبارات به طور کامل و نداشتن لکنت زبان به هر میزان.

قدرت بینایی و شنوایی مناسب به گونه‌ای که شنوایی داوطلب نباید بیش از 40 دسی بل باشد و داوطلب باید صدای نجوا را از فاصله 6 متری به خوبی بشنود.

قد و وزن مناسب، حداقل قد برای داوطلبان مرد 160 و برای داوطلبان زن 155 سانتی متر است و همچنین تناسب وزن با قد داوطلب مدنظر است.

نداشتن نقض عضو مشهود و تغییر شکل مادرزادی یا اکتسابی اندام‌ها و نداشتن کراهت منظر در اثر سوختگی،‌ سوانح یا عوامل دیگر در صورت یا قسمت‌های ظاهری و نمایان بدن همچنین استفاده از دست و پای مصنوعی نقص عضو تلقی می‌شود.

عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب العلاج از قبیل دیابت، نارسایی کلیه، بیماری‌های قلبی.

احراز سلامت روانی براساس نظر روانشناس متعهد آموزش وپرورش.

* فرایند اجرای مصاحبه

گروه مصاحبه کننده شامل سه نفر از افراد واجد شرایط است که یکی از اعضای گروه به عنوان مسئول گروه مصاحبه کننده تعیین شود.

در هر جلسه فقط از یک داوطلب مصاحبه به عمل می‌آید.

مدت زمان مصاحبه برای هر داوطلب حداکثر 40 دقیقه است. مسئول پردیس مجری مصاحبه متناسب با تعداد داوطلبان با تایید ستاد استانی نسبت به تشکیل گروه‌های مصاحبه‌گر اقدام کند.

مرکز مجری مصاحبه اختصاصی در هر استان به تفکیک جنس پردیس خواهران و برادران است.

هر یک از مصاحبه کنندگان لازم است به صورت انفرادی نمون برگ ارزشیابی مربوط به مصاحبه داوطلبان را تکمیل و تایید کند.

بررسی سلامت تن و روان و شرایط جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی توسط پزشک معتمد واجد شرایط آموزش‌وپرورش انجام می‌شود.

در انجام مصاحبه از داوطلب ارزشیابی علمی از توانمندی‌های اختصاصی آنها در رشته‌های تحصیلی مورد نظر نمی‌باشد.

نخبگان علمی و مهارتی، مخترعان، مبتکران، برگزیدگان المپیادهای علمی، فرهنگی، هنری و مهارتی، جشنواره خوارزمی در شرایط علمی برابر براساس کدرشته محل انتخابی از اولویت پذیرش برخوردار خواهند شد.

داوطلبی که به هر دلیل در مهلت تعیین شده به مرکز مجری مصاحبه اختصاصی و عمومی مراجعه نکند یا در جلسه مصاحبه حاضر نشود، غایب محسوب می‌شود و پس از اتمام مهلت مقرر برگزاری مصاحبه تحت هیچ شرایطی امکان پذیر نخواهد بود.ستاد استانی در صورت صلاحدید تدبیری اتخاذ کند تا در آخرین روز مصاحبه از غایبین موجه در صورت مراجعه داوطلب، مصاحبه به عمل آید.

* نحوه رسیدگی مجدد به نتایج مصاحبه

رسیدگی مجدد به نتایج مصاحبه مستلزم مراجعه داوطلب به اداره کل آموزش و پرورش استان و ارائه درخواست کتبی با مدارک و مستندات لازم و ثبت درخواست است.

تقاضای بررسی مجدد نتایج مصاحبه اختصاصی پس از اعلام قطعی نتایج آزمون سراسری سال 96 حداکثر تا پایان مهر ماه سال جاری برای رشته‌های متمرکز امکان پذیر است.

جدول مربوط به ثبت امتیاز مصاحبه داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و رجایی شامل شاخص‌های زیر است:

* ویژگی‌های جامعه شناختی

آراستگی ظاهر (لباس مناسب، رعایت نظافت فردی). نحوه برخورد اولیه، ارتباط‌ گیری و آداب معاشرت، اطلاعات عمومی و شناخت محیط اجتماعی، تمایل به همکاری، تعاون و مشارکت اجتماعی،

* میزان آمادگی برای معلمی

دلایل انتخاب شغل معلمی (انگیزه- علاقمندی). علم دوستی، مطالعه و تحقیق. میزان آشنایی با مهارت‌های فناوری اطلاعات در آموزش. فن بیان (استفاده از مهارت‌های کلامی و غیرکلامی). برخورداری از روحیه اخلاق و معلمی.

* ویژگی‌های شخصیتی و روانشناختی

میزان مسئولیت پذیری و تعهد به انجام کار. آرامش عمومی (گفتار و رفتار). متانت و وقار (خوش خلقی و گشاده رویی). چگونگی پردازش سوالات و پاسخ دادن به آنها. ثبات در ارائه نظرهای خویش. آینده نگری در باره خویشتن. قدرت تحلیل و تبیین مسائل (ایجاد مسئله تا حل مسئله). توانایی تصمیم گیری، برنامه‌ریزی و ساماندهی. اعتماد به نفس، توانایی مدیریت و رهبری گروه. انعطاف و انتقادپذیری. مهارت‌های تفکر و حل مسئله.

داوطلبان لیست بیماری‌هایی ممنوعه برای ورود به شغل معلمی را از اینجا مشاهده کنند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392336