توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تعداد نمایندگان استان البرز افزایش پیدا نمی‌کند
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۵
نماینده مردم کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا گفت: تعداد نمایندگان استان البرز افزایش پیدا نمی‌کند.

به گزارش عرش نیوز؛محمدجواد کولیوند با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و اینکه وی یکی از طراحان این طرح به شمار می‌آید، اظهار داشت: این طرح در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی به نوعی مطرح بوده است اما در قالب فرمول ارائه شده رای کسب نکرده بود.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی هشتم آذرماه سال جاری به کلیات یک فوریتی این طرح رای داده است، افزود: کمیسیون شوراها باید در مدت زمان یک ماه آینده این طرح را از طریق کمیسیون امور داخلی کشور با در نظر گرفتن پیشنهادات نمایندگان و بررسی موارد لازم  به صحن علنی مجلس ارائه دهد.

کولیوند با بیان اینکه کسب رای یک فوریتی بیش از 155 نفر از نمایندگان مجلس بیانگر این است که دیدگاه کلی مجلس برای انتخابات استانی مثبت است، خاطرنشان کرد: باید نقاط قوت و ضعف این طرح در کمیسیون با پیشنهاد نمایندگان بررسی و برطرف شود.

نماینده مردم کرج در مجلس با بیان اینکه در این طرح برخی از استان‌ها نظیر آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و قسمتی از خراسان رضوی مستثنی شده‌اند و باید علت این امر مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: این طرح باید با در نظر گرفتن اصول قانون اساسی و طبق فرمولی خاص اجرا شود تا آحاد مردم بتوانند به مساوات از حق مسلم خود بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه دایره تبلیغات برخی از استان‌های کوچک کشور تنها 2 یا 3 حوزه انتخابیه و برخی دیگر بیش از 15 حوزه انتخابیه است، اظهار داشت: در حالی که هر فرد تنها مجاز به ثبت نام در یک حوزه انتخابیه است اما می‌تواند برای کسب آراء بیشتر در کل استان تبلیغات و اطلاع‌رسانی داشته باشد.

کولیوند افزود: بر این اساس ملاک انتخاب فرد منتخب تعداد آراء جمع‌آوری شده حوزه انتخابیه و سراسر استان است به نحوی که اگر شخصی در شهرستان خود آرا حداکثری را کسب کرده باشد و فرد دیگری در سطح استان موفق به کسب رای بیشتر شده باشد به دلیل استانی شدن انتخابات، فردی که مجموع آراء استان را بدست آورده باشد به مجلس شورای اسلامی  راه می‌یابد.

نماینده مردم کرج با بیان اینکه در این طرح ملاک رای کلی استان است، تصریح کرد: این طرح سبب می‌شود فردی شناخته شده، مطرح در سطح ملی، مورد تایید و اطمینان استان به جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی بپیوندد.

وی بیان کرد: عدم کسب رأی یک فوریتی طرح افزایش نمایندگان مجلس نشان‌دهنده این است که مجلس اهتمامی برای افزایش نمایندگان خود ندارد از این حیث تعداد نمایندگان استان البرز افزایشی به دنبال ندارد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 337300