توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قطع انشعابات پر مصرف و غیرمجاز آب در تبریز
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۳
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: شرکت آب و فاضلاب استان با هدف افزایش ذخایر حجم آب و توزیع عادلانه آن اکیپ‌های خود را برای قطع آب مشترکان پر مصرف در سطح استان فعال کرده است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از ایسنا، رضا پوررجب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر در سطح استان در حدود یک میلیون انشعاب آب وجود دارد که از این تعداد 46 هزار انشعاب پرمصرف است.

 
وی ادامه داد: در کلانشهر تبریز بیش از580 هزار فقره انشعاب آب وجود دارد که از این تعداد حدود 4000 انشعاب غیرمجاز شناسایی شده است.

 
پوررجب با اشاره به کاهش نزولات جوی و کمبود آب شرب گفت: با توجه به افزایش دما و کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر و بروز خشکسالی و محدودیت منابع آب شرب در مناطق مختلف کشور و به تبع آن در استان و همچنین روند افزایش میزان مصرف آب بخصوص در روزهای اول تابستان توسط شهروندان کلانشهر تبریز ارتفاع ذخیره آب در مخازن اصلی شهر به پایین‌ترین سطح (حداقل ذخیره) رسیده و احتمال افت فشار آب و یا قطعی و کمبود آب وجود دارد.

 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان افزود: این شرکت به منظور جلوگیری از بروز افت فشار و یا قطعی آب و در نهایت بروز بحران آب اکیپ واحد گشت شرکت آب و فاضلاب استان را نسبت به قطع انشعابات غیرمجاز در سطح شهر فعال کرده است که در این راستا طی هماهنگی به عمل آمده با واحد خبر صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی از مراحل قطع آب گزارش‌هایی تهیه و از صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی پخش شده است.

 
وی اضافه کرد: از اهم وظایف این اکیپ شناسایی مشترکین پر مصرف، شناسایی ادارات و مجتمع‌های مسکونی که فضای سبزشان را از آب شرب آبیاری می‌کنند و همچنین انبوه‌سازانی که در ساختمان‌سازی از آب شرب استفاده می‌کنند، است.

 
وی افزود: این اکیپ‌ها بعد از گذشت 48 ساعت از اعلام اخطار به مشترکان پرمصرف آب این مشترکان را در صورت عدم رعایت الگوی مصرف قطع می‌کنند.

 
پوررجب با اشاره به استفاده بعضی از ادارات از آب شرب برای آبیاری فضای سبز گفت: متاسفانه بعضی از ادارات و مجتمع‌های مسکونی کمبود آب را جدی نگرفته و از آب شرب برای آبیاری فضای سبز خود استفاده می کنند که این امر باعث هدررفت و کمبود آب شرب می‌شود.

 
وی اضافه کرد: اکثر مجتمع‌های مسکونی در حال احداث در سطح شهر از آب شرب برای اجرای عملیات ساختمان‌سازی استفاده می کنند که شرکت آب و فاضلاب استان با اعلام اخطار کتبی در صورت عدم رعایت اقدام به قطع انشعاب آنها خواهد کرد.

 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در ادامه افزود: در کلانشهر تبریز نیز حدود 4000 انشعاب غیرمجاز شناسایی شده و اکثر این انشعابات در شمال و شمال‌شرقی شهر تبریز واقع شده‌اند که شرکت آب و فاضلاب استان بعد از اعلام اخطار کتبی نسبت به قطع آنها اقدام می‌کند.

 
پوررجب گفت: میزان مصرف آب برای هر نفر در شبانه روز حدود 150 لیتر است که متاسفانه شهروندان تبریزی این میزان را رعایت نکرده و مصرف آنها بیش از 188 لیتر در شبانه روز است بنابراین ضرورت دارد هر شهروند حدود 38 لیتر در شبانه روز از مصرف خود بکاهند.

 
وی افزود: از مجموع هفت مترمکعب آب توزیعی در استان در هر ثانیه حدود 5 مترمکعب آن فقط بین 580 هزار مشترک تبریزی توزیع می‌شود.
کد مطلب: 286703