توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استفاده از دستکش‌های پزشکی پودری ممنوع شد
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۱
سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) در یک حکم نهایی استفاده از دستکش‌های پزشکی پودری را ممنوع کرد.
به گزارش عرش نیوز، FDA استفاده از این دستکش‌ها را خطرناک اعلام کرده که این دومین بار در تاریخ است که این سازمان یک دستگاه پزشکی را ممنوع کرده است.

این سازمان پیشنهاد ممنوعیت این دستکش‌ها را در ماه مارس ارائه کرد و صدور حکم نهایی در تاریخ 16 دسامبر بوده و اجرای آن در 19 ژانویه 2017 انجام خواهد شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: در حالیکه دستکش‌های پزشکی نقش مهمی در حفاظت از بیماران دارند، استفاده از آن برای ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مانند پزشکان و پرستاران و افراد دیگری که در مجاورت زیاد این دستکش‌ها قرار دارند، به دلایل مختلف بسیار خطرناک است.

این پودرها به این دلیل به دستکش‌ها زده می‌شود که پوشیدن و در آوردن آنها را آسان‌تر کنند اما می‌توانند سبب بروز واکنش‌های آلرژیک در بدن شوند.

علاوه بر این، استفاده از این دستکش‌ها توسط پرستاران و پزشکان می‌تواند سبب بروز التهاب در زخم بیماران شود.

این دستکش‌ها همچنین می‌تواند سبب ایجاد بافت اسکار بین اندام‌های بیمارران پس از عمل جراحی شود.

به گفته این سازمان، محققان موفق به تولید دستکش‌های فاقد پودر شدند که جایگزینی برای دستکش‌های پیشین بوده و دارای تمام مزایای دستکش‌های پودری بدون داشتن خطرات آنها است.

FDA اعلام کرد که تنها اضافه کردن یک برچسب هشدار دهنده به دستکش‌های پودری برای آگاهی مردم از خطرات آنها کافی نبوده و اطلاع‌رسانی و اجرای ممنوعیت باید در حد گسترده‌تری صورت گیرد.

اولین باری که آژانس یک دستگاه پزشکی را ممنوع کرد در سال 1983 بود که استفاده از الیاف موهای مصنوعی را ممنوع کرد.

منبع:ایسنا به نقل از لایو ساینس
کد مطلب: 391300