توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مراسم روز جهانی معلولان در شیراز برگزار شد
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۴
شیراز – به مناسبت روز جهانی معلولان مراسمی در دبستان استثنائی شیراز برگزار شد.
به گزارش عرش نیوز، مدیر دبستان استثنائی احسان عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم روز جهانی معلولان در جمع خبرنگاران، گفت: در دبستان احسان ۹۵ دانش آموز کم توان ذهنی تحصیل می کنند که ۱۰ نفر از آن ها بچه های چند معلولیتی شامل کم توان ذهنی و کم شنوا، و کم توان ذهنی و معلول جسمی حرکتی هستند.

آذر عسکری با بیان اینکه بچه های معلول به علت ناتوانی های خود گاها باعث ایجاد تنش در خانواده ها و ایجاد بار مالی سنگین برای خانواده می شوند افزود:دغدغه ما این است که تا جایی که امکان پذیر باشد این بچه ها از آموزش بهره ببرند و از چرخه آموزش خارج نشوند.

وی ادامه داد: هدف ما شناساندن بچه های معلول و به ویژه کم توان ذهنی به جامعه است چون همواره افراد جامعه به این بچه ها به دیده رعب و وحشت می نگرند.

مدیر دبستان احسان تاکید کرد: جامعه باید بداند که بچه های معلول نیاز به ترحم ندارند بلکه نیازمند به کمک هستند و اینکه جامعه قبول کند آن ها نیز توانایی آموزش را دارند.

عسکری با بیان اینکه در مدرسه تاکید ویژه ای بر آموزش مهارت های اجتماعی به دانش آموزان وجود دارد، گفت: اگر این کودکان حمایت شوند می توانند به مرحله ای برسند که در زندگی گلیم خود را از آب بیرون بکشند اما اگر رها شوند مشکلات زیادی را نه تنها برای خود و خانواده شان، بلکه برای جامعه ایجاد می کنند.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از خانواده های این کودکان از لحاظ اقتصادی و فرهنگی دچار ضعف هستند، اظهار داشت: انتظار ما این است که بقیه بدانند بچه های معلول تنها شامل نابینایان و ناشنوایان نیستند بلکه کودکان کم توان ذهنی نیز در این قشر قرار دارند و باید به آن ها نگاه ویژه ای انجام شود.

مدیر دبستان احسان گفت: هر ماه برنامه های آموزشی برای خانواده های کودکان در مدرسه برگزار می شود.

عسکری تاکید کرد: معضلات و مشکلات کودکان کم توان ذهنی چه از نظر جسمی و چه از لحاظ روانی، رفتاری و اخلاقی بسیار است و آنها نیازمند نگاه ویژه تری هستند.

وی افزود: از طرف اداره استثنائی کمک هایی به مدرسه انجام می شود ولی آن قدر نیست که همه بچه ها را تحت پوشش در آورد.

منبع: مهر
کد مطلب: 338200