توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس شورای عالی استان‌ها در زاهدان:
کمبود اعتبار جزو مشکلات عمده شوراها است
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۴
رئیس شورای عالی استان های کشور کفت: یکی از مشکلات عمده شوراها به ویژه شوراهای فرادست, کمبود اعتبارات و بودجه است که امیدواریم با حمایت دولت تدبیر و امید بودجه‌ای برای شوراها در نظر بگیریم.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر زاهدان, مهدی چمران در بیست و یکمین اجلاس رسمی شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان با محوریت بررسی مشکلات شوراهای اسلامی سراسر استان, اظهار کرد: شوراها در واقع تجلی بسیج مردمی هستند و همان خدمتی را می کنند که بسیجیان انجام می دهند.

وی افزود: یک سیاست کلان داریم و یک سیاست محلی؛ سیاست کلان در مجلس شورای اسلامی اعمال می شود و یک سیاست محلی که آن از حوزه اختیارات شوراهاست.

رئیس شورای شهر تهران گفت: شوراها بزرگترین نهاد منتخب مردمی هستند که در اقصی نقاط میهن اسلامی حضور دارند آشنایی به وظایف و اختیارات آنان توسط کارگزاران نظام در تمامی سطوح از مقامات عالی رتبه دولت تا پائین ترین سطح در روستاها در تحقق اهداف مصرح در قانون اساسی الزامی است.

چمران بیان کرد: هنوز سازمان اداری کشور شوراها را باور نکرده است، هنوز به این باور نرسیده که مدیریت محلی می تواند کار آمد باشد و می تواند باری از دوش دولت بکاهد و به خدمت دولت بیاید و این امر مسلماً به نفع دولت است.

وی با اشاره به اینکه شوراها در راستای اهداف مردم تلاش می کنند، افزود: حدود ۴۰ لایحه به مجلس ارائه داده ایم که ۲۰ مورد آن تایید شده و ۳ مورد به مجمع تشخیص رفته است و بعضی در حال اجرا هستند.

رئیس شورای عالی استان های کشور عنوان کرد: متاسفانه یکی از مشکلات عمده شوراها به ویژه شوراهای فرادست کمبود اعتبارات و بودجه است، امیدواریم با حمایت حجت الاسلام روحانی و دولت تدبیر و امید بودجه ای برای شوراها در نظر بگیریم.

چمران با اشاره به پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان مبنی بر نشست مشترک بین شورای استان سیستان و بلوچستان و شورای شهر تهران گفت: در این زمینه نه تنها شورای استان سیستان و بلوچستان بلکه در خدمت تمامی دوستان شورایی خواهیم بود.

استاندر سیستان و بلوچستان هم در این جلسه اظهار کرد: امروز اگر اقتدار است و سخن از پیروزی می آید و ایران در نظام جهانی قد علم کرده است نشان از قامت های خم شده آنانی دارد که رفتند و خونشان باعث رشد و بالندگی و عزت و سربلندی امروز ما شد.

علی اوسط هاشمی گفت: اساس شوراها اعمال اراده مردم است، نهادی که نقش مردم را نهادینه و عنیت می بخشد شوراها هستند که می توانند بقیه نهادها را رشد دهند، دامنه شورا, شورا پروری است، امیدواریم شوراها به جایگاه واقعی خود و آن چیزی که در قانوان اساسی مشخص شده است برسند.

وی بیان کرد: در اینجا از مهندس چمران درخواست می‌کنم با توجه به وجود نخبگان ملی در شورای شهر تهران، نشست مشترک بین شورای شهر تهران و شورای اسلامی استان داشته باشیم تا با این تعامل زمینه هم افزایی و همگرایی را بین این دو نهاد مردمی شاهد باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر زاهدان نیز به نمایندگی از شوراهای شهرهای استان، با اشاره به آیه«وامرههم شوری بینهم» گفت: خداوند در قرآن به مشوره تاکید دارد، امام خمینی (ره) با تأسی از این آیه هدف از تشکیل شوراها را استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش می داند و در نهم اردیبهشت ماه ۵۸ دستور به وضع مقررات مربوط به تشکیل شوراها و اجرای آن را صادر کرد.

شیرعلی حسنی نارویی افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا از مردمی ترین و مؤثرترین نهادهایی هستند که مردم سالاری را تا ژرفای زندگی و نیازهای مردم گسترش می دهند و آن را به فرهنگ عمومی وعرصه مشارکت همگانی تبدیل می کنند و از جمله نهادهایی هستند که به فرد فرد اعضای جامعه تعلق دارند و خود نیز برخاسته از متن جامعه بوده و رابط و واسطه بلافصل بین مردم و مسئولان اجرایی هستند.

وی عنوان کرد: از طرفی شوراها با نگاه مردم گرا می توانند از طریق طرح‌های جامع، فضاهای لازم را برای توسعه اقتصادی شهر و روستا فراهم کنند همچنین از طریق ظرفیت کارآفرینی برای بخش های درآمدی شهرداری و بخش خصوصی برای شهروندان قادر خواهند بود که بسترسازی مناسبی را انجام دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر زاهدان گفت: شوراها نماد دموکراسی و مشارکت مستقیم مردم بر شهر یا روستای خود هستند.

نارویی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان افزود: این استان با وسعت ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومترمربع دارای ۳۷ شهر است که هر شهر دارای یک شورای شهر بوده که مجموعاً ۳۷ شورای اسلامی شهر در استان وجود دارد با جمعیت شهری قریب به یک میلیون و۲۴۳ هزار و ۷۹ نفر.

رئیس شورای شهر زاهدان بیان کرد: وظیفه امروزی شوراها پس از انقلاب اسلامی به عهده دولت و به طور خاص وزارت کشور و در نهایت استانداران، فرمانداران و بخشداران بوده است.

نارویی تصریح کرد: در واقع مقامات مذکور قائم مقام شوراها بوده اند اما با شروع به کار شوراها، تغییر رفتار نهادینه شده دولت ها و از جمله کارگزاران در دوره کوتاه مدت ۱۵ ساله، امکان پذیرنبوده است بر همین اساس ناهماهنگی‌هایی در رفتار هم شوراها و هم کارگزاران دولت در تعامل بین طرفین دیده شده و هم اکنون نیز مشهود است به طوری که گلایه های زیادی از طرفین در سطح کشور وجود دارد که هر یک دیگری را به عدم هماهنگی و تمکین به وظایف قانونی متهم می کنند.

وی نقش آموزش را در راستای هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و شوراها را مهم برشمرد و افزود: ناآگاهی و عدم آموزش کارگزاران دولت و مدیران کل دستگاه های اجرایی و حتی نهادهای غیردولتی را نیز می توان از عوامل تأثیرگذار در این ناسازگاری و عدم هماهنگی برشمرد.

رئیس شورای شهر زاهدان عنوان کرد: بنابراین باید گفت برای موفقیت نهاد شورا در این زنجیره مبدأ و مقصد، دو طرف باید شناخت کافی از یکدیگر داشته باشند و کوچکترین خلل در عملکرد و انحراف از معیار سبب ناکارآمدی هر دو طرف (دولت و شوراها) می‌شود و در نهایت دور شدن از اهداف ملی را به دنبال خواهد داشت.

نارویی افزود: بعضی دستگاه‌های اجرایی با حدود اختیارات شوراها نا آشنا هستند این عدم آشنایی و نا آگاهی مدیران اجرایی در سطوح پائین نظام اداری مشهودتر است در شهرهای کوچک و بیشتر بخشداری‌ها آن طور که باید تعامل لازم با شوراها وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در مجموعه نظام و ساختار سیاسی ایران با توجه به اهمیت و جایگاه بلندی که قانون اساسی و اصول ششم، هفتم، یکصدم تا یکصدوسوم، یکصدوپنجم و یکصدو ششم برای شوراهای شهر و روستا قائل شده و تعریف کرده است هنوز شوراها در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

رئیس شورای شهر زاهدان گفت: ساختار اداری با سردی و بی میلی با تقاضاها و پیگیری های آن برخورد می کند در بعضی موارد آنها را مزاحم و مهمان ناخوانده می‌پندارد هنوز تطبیق و همسانی نظام و ساختار متمرکز دیوانی حاصل نشده است.

نارویی مهم ترین چالش های شوراها و دستگاه های اجرایی را مقاومت بدنه اجرایی کشور در برابر تقویت اختیارات و جایگاه و نقش مدیریت محلی, عدم تحقق مدیریت واحد و یکپارچه شهری, مشخص نبودن صریح جایگاه و نقش شوراها و شهرداری‌ها در برنامه‌های توسعه کشور، نظام برنامه ریزی و تخصیص بودجه, و میل به تمرکز در قوای کشور برشمرد.

وی, عدم تناسب و تطابق اختیارات فعلی مدیریت شهری (شوراها و شهرداری‌ها) با انتظارات و توقعات مردم از این نهادها, موانع و محدودیت های سیاسی, دخالت ها و موازی کاری های متعدد در حوزه وظایف و اختیارات ذاتی و مدیریت شهری, بی توجهی برخی مسئولان و نمایندگان دولت با توجه به مخیر بودن آنان به شرکت در جلسات شوراها اکنون به صورت عرف درآمده و شوراها از این جهت گلایه مند هستند, لزوم تعریف بودجه ای مخصوص برای شوراها در همه سطوح و عدم پرداخت مأموریت پرسنل شورا که در دستگاه های دیگر اشتغال دارند توسط دستگاه متولی و تضییع حقوق نیروهای شورا از دیگر چالش‌هاست.


منبع:تسنیم
کد مطلب: 335807