توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
200 هزار نفر در حسرت یک سینما/ درخت هلو سينماي نهاوند را به خواب برد+عکس
يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۷
نهاوند 200 هزار نفری، در سالهای گذشته آنقدر به نداشته ها و کمبودهای متفاوت در حوزه های مختلف عادت کرده که این روزها با گذشت 10 سال از نداشتن سینما و روزهایی که برای آخرین بار فیلم "درخت هلو" بر پرده سینمای این شهر خودنمایی کرد، وقتی از مقابل سینمای قفل شده و غبار گرفته آن می گذرند تنها افسوس می خورند که چرا کسی به حال فرهنگ این دیار دل نمی سوزاند.
به گزارش عرش نیوز ؛سينما نه يك صنعت لوكس،  بلكه يك ابزار مهم فرهنگي است که  فرصت با هم ديدن و با هم خندين و برقراري يك فضاي ارتباط جمعي را براي طرفدارن خود فراهم مي كند چراکه ديدن فيلمهاي ارزشي و مشاهده تاثيري كه بر احساسات و افكار عمومي جامعه دارد تا مدتها در ذهن مخاطب خواهد ماند و در ثاني لذتي كه در مشاهده يك فيلم خوب و اثر گذاري آن در سينما است به هيچ وجه در ديدن فيلم در خانه ها و به صورت شخصي نيست.

شهرستان نهاوند در سال های گذشته با تحولات بسیاری مواجه بود و پروژه های بزرگی در آن تعریف شده اما امکانات رفاهی و تفریحی آن نسبت به گذشته کمترین تغییرات را به همراه داشته و شهروندان این شهرستان همچنان با کمبود فضای تفریحی و فرهنگی دست به گریبان هستند به حدی که ایجاد نشاط اجتماعی به یکی از دغدغه های مهم و اصلی مسئولان شهرستان نهاوند تبدیل شده است.

آنچه بارها عنوان شده اینکه سالهاست مردم نهاوند در حسرت تماشای یک فیلم در روزهای ایام هفته و یا آخرهفته ناراحتی و غم تعطیلی سالن سینما را در دل دارند و به قول بعضی از همشهریان به کلی از خاطرمان محو شده محیط سینما چه شکلی است و چه شور و نشاطی به همراه دارد.

برای پیگیری این موضوع با اولین مسئولی که باب صحبت را باز کردیم امام جمعه شهر نهاوند بود تا نظر وی را در مورد سینما و تعطیلی 10 ساله سینمای نهاوند جویا شویم.

امام جمعه نهاوند  اظهار داشت: سینما بعنوان هنر هفتم یکی از ابزارهای هنر است و هنر وسیله ای است که به خودی خود نه خوب است نه بد،  بلکه آن چیزی که ماهیت خوب و بد بودن آن را عیان می کند محتوایی است که ارائه می کند.

حجت الاسلام عباسعلی مغیثی ادامه داد: اگر سینما،  فیلم ها،  بازیگران و کارگردانان در تولیدات آثار و فیلم های خود پیام ارزشی انتقال دهند ارزشمند و مفید است در غیر این صورت ضد ارزش و زیان آور خواهند بود که حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در مورد سینما و هنر و نقش آنها در جامعه و بر روی مردم مطالب زیادی بیان کرده اند کمااینکه سینما می تواند یکی از ابزارهای مهم در خدمت ترویج و گسترش اهداف فرهنگ اسلام و انقلاب باشد.

حجت الاسلام مغیثی ادامه داد: تنها سینمای نهاوند سالهاست که بعلت نداشتن ساختمان مناسب و نبود مشتری تعطیل شده در حالی که در شهرستان نهاوند با جمعیت 200 هزار نفری واقعا جای یک سینمای فعال و مدرن خالی است.

وی ورود بخش خصوصی با حمایت دولت برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و مردم  را با وجود یک سینمای فعال و ارائه فیلم های موثر مفید لازم و مهم  می داند و بیان می کند: سینما اگر فیلم های موثر و سازنده تولید و نمایش دهد می تواند سلیقه یک قشری از مردم جامعه را تأمین کند.

امام جمعه نهاوند این علت را که وجود و گسترش ماهواره و اینترنت در سالهای اخیر در تعطیلی سینمای نهاوند نقش اساسی داشته را قبول ندارد و توضیح می دهد: ماهواره و اینترنت در شهرهای مختلف ایران نیز وجود دارند اما چرا سینمای آنها تعطیل نشده است.

سینما یکی از نیازهای فرهنگی قشر جوان است و در شهرستان نهاوند  با توجه به عدم وجود سالن سینما به یک دغدغه برای شهروندان تبدیل شده است.

طولاني شدن تعطيلي اين مکان فرهنگي بازتاب بسيار منفي در جامعه فرهنگي و هنري شهرستان  نهاوند گذاشته و این بازتاب نشان می دهد که  سينما جايگاه خود را به هيچ وجه دربين مردم از دست نداده بلکه عدم برنامه ريزي‌هاي مدون و منطقي در شهرستان و فراموش کردن کمبود سینما در نهاوند مردم را از سينما دور مي‌کند.

اما با فرماندار شهرستان نهاوند از پیگیری وی برای حل کمبود سینما در نهاوند حکایت دارد.

سینماها به شکل و شمایل قدیمی خود دیگر سودآور نیستند

امامعلی عبدالملکی گفت: سینماها به شکل و شمایل قدیمی خود دیگر سودآور نیستند که در این زمینه باید با اختصاص فضاهای تجاری در کنار سالن های سینما بخش خصوصی را تشویق به ورود این حوزه کرد.

عبدالملکی افزود: سینما دیگر سود آور نیست و بخش خصوصی هم به همین علت کمتر علاقه به سرمایه گذاری در این حوزه دارد کمااینکه سینمای فعلی نهاوند در بهترین مکان و منطقه شهر نهاوند قرار دارد که با مرمت و باسازی آن می شود یک سینمای امروزی و مدرن راه اندازی کرد.

وی عنوان کرد: با توجه به کمبود اعتبارات دولتی در سالهای اخیر فقط بخش خصوصی می تواند به مرمت و باسازی سینما در شهرستان نهاوند کمک کند ولی بخش خصوصی نیز احتیاج به ایجاد انگیزه دارد که می توان با مجوز ساخت فضاهای تجاری انگیزه کافی را به آن ها داد.

فرماندار شهرستان نهاوند از هماهنگی و رایزنی با  کانون فرهنگی پرورش و فکری کودکان نهاوند برای واگذاری یک مکان مناسب برای فعال کردن سینمای نهاوند خبر داد و گفت: با مرمت و نوسازی و تجهیز این مکان خلا کمبود سینا در شهرستان نهاوند تا حدود زیادی جبران می شود.

امامعلی عبدالملکی گفت: در شرايطي كه دشمنان از فرسنگها راه براي تغيير ذائقه جوانان ما با فيلمهاي مسموم خود كه هدفي جز ترويج فساد و خيانت ندارد به رايگان با امواج ماهواره بذل و بخشش مي كنند حضور سينماي خوب در هر شهرستان يك غنيمت بزرگ فرهنگي محسوب مي شود.

راه اندازی سینمای نهاوند ظاهرا دغدغه مسئولان فرهنگی نهاوند است و بازسازی، نوسازی و در صورت نیاز و ورود بخش خصوصی احداث سینما در شهرستان نهاوند در دستورکار قرار گرفته است.

این اهتمام و توجه در صحبت های رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند کاملا مشهود است.

محمود مصباح  گفت: سینمای نهاوند متأسفانه از سال 1383 تاکنون تعطیل شده است.

مصباح گفت: نهاوند تا سال 83  یک سالن سینما با ظرفیتی قابل قبول و امکاناتی مکفی فعال داشت و مشتاقان فیلم و سینما در آن محل جمع می شدند و به تماشای فیلمهای اکران شده همزمان با تهران می نشستند، اما به یکباره سالن سینما تعطیل شد و دیگر خبری از اکران فیلم نشد.

وی بیان داشت: برای راه اندازی سینمای نهاوند حاضریم همه نوع همکاری و تعامل را با مدیر سینما داشته باشیم، تجهیز و مرمت سینما توسط  بنیاد سینمای شهر، واگذاری مالکیت به شخص دیگری و یا استفاده از بخش خصوصی بعنوان شریک از جمله پیشنهادی ما برای راه اندازی مجدد سینمای نهاوند است.

تحت هیچ شرایطی اجازه تغییر کاربری فضاها و امکان فرهنگی و هنری را نمی دهیم

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند با صراحت اعلام می کند تحت هیچ شرایطی اجازه تغییر کاربری فضاها و امکان فرهنگی و هنری را نمی دهیم و يكي از لازمه‌هاي اصلی و اساسی هنر هفتم، سالنهاي نمايش است كه بنابر اظهارات بيشتر مسئولان فرهنگي كشور و مخاطبان، متاسفانه از وضعيت کمی و کیفی مناسبي در سطح كشور برخوردار نيست.

وی گفت: امروزه بيشتر صاحبان سينماها ترجيح مي‌دهند با تغيير كاربري، ملك خود را به پاساژ یا مجتمع تجاری که منبع درآمد مناسبی است، تبديل کنند و به قولي جمله معروف "از كار فرهنگي نون در نمي‌آيد" براي هنر هفتم نيز در جامعه ما صدق مي‌كند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند ادامه داد: طبق مصوبات دولت و مجلس اداره فرهنگ و ارشاد نمی تواند ساخت و ساز کند اما برای تعمیر و تجهیز  سینمای قدیمی نهاوند مشکلی وجود ندارد.

محمود مصباح عنوان کرد: سینمای فعلی نهاوند متعلق به سال 1346 است و  دیگر سینما نیست و این سینما نیاز به مرمت و باسازی دارد تا تبدیل به یک سینمای روز و مدرن شود.

سینمایی که روزی برای خود رفت و آمدی داشتند و در قلب شهر نهاوند جلوه گری می‌کرد و مردم شهر با اکران فیلم های آن خاطرات زیادی را به یاد دارند این روزها در حال  تبدیل شدن  به مخروبه است همان ساختمان بزرگ و قدیمی که دیگر امروز حرمت هنر ساختمان‌هایی زوار رفته هم ندارد و تنها یادگار  بخشی از خاطرات زنان و مردان این شهر شده اند.

مالک تنها سینمای نهاوند  اظهارکرد: 10سال از تعطیلی تنها سینمای تاریخی نهاوند می گذرد و کسی به فکر مردم و جوانان این شهر نیست،"درخت هلو" آخرین فیلمی بود که تماشاگران نهاوندی آن را بر پرده سینما مشاهده کردند.

با اکران فیلم درخت هلو سینمای نهاوند در خوابی عمیق و چند ساله فرو رفت

جلیل خدادادیان گفت: مردم نهاوند در یک روز پاییزی در سال 83 برای آخرین بار به سینما آمدند و  فیلم درخت هلو را دیدند و از آن تاریخ تاکنون سینمای نهاوند در خوابی عمیق و چند ساله فرو رفت و در پستویی از فراموشی به بایگانی تاریخ فرهنگی نهاوند سپرده شد.

خدادادیان افزود: من 50 سال با هفت کارمند در غم و شادی ها و لحظات خوش مردم شریک بوده ام و بیشتر از همه، از تعطیلی سینمای نهاوند عذاب می کشم چرا که سینما مانند فرزندم بود و دل کندن از آن سخت ولی چه کنم که من هم در زندگی مشکلات خاص خودم را دارم.

وی گفت: سینما فرهنگ نهاوند از سال 83 تعطیل شد، البته علت اصلی آن هم کپی رایت، توزیع غیرمجاز سی دی فیلم ها و عدم استقبال مردم از سینما و مساعدت نکردن مسئولان با مبحث سینما بود که باعث تعطیلی آن شد.

جلیل خدادادی درباره علت استقبال نکردن مردم از فیلم و سینما اظهار کرد: از زمانی که وسایل صوتی و تصویری‌ مانند ویدئوها و ماهواره‌ها مورد استفاده مردم واقع شد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم کلوپ‌های فیلم را در نهاوند فعال کرد طبیعی است که جوانان نهاوند ترجیح می دهند فیلم را با هزینه کمتری در منزل خود تماشا کنند.

لیدا سیف یکی از همشهریان نهاوند نیز گفت: سالهاست در حسرت دیدن داخل سینمای نهاوند هستم و اینکه در کنار خانواده ام از دیدن یک فیلم در سینما لذت ببرم و این واقعا تاسف‌برانگیز است که در قرن 21، شهری در ایران حتی وجود داشته باشد که  یک سالن سینمای 50 نفره هم نداشته باشد.

سیف گفت: متاسفانه در شهرستان نهاوند  محیط های مناسبی برای تفریح خانم ها وجود ندارد زیرا فضای پارکها اغلب مختص پسران است و محیط برای حضور بانوان مناسب نیست و سینمایی هم در شهرستان وجود ندارد و با توجه به اینکه جوانان به تماشای فیلمهای روز علاقمند هستند، باید به شهرهای مجاور مانند ملایر و بروجرد بروند که این رفت و آمد نیز باعث بروز مشکلاتی می شود.

وی گفت: امیدواریم با بازگشایی سینمای نهاوند  و مجهز ‌کردن آن به امکانات روز، از این ظرفیت فرهنگی استفاده و کمبودها در این بخش تا حدی جبران شود، چراکه این سینما با توجه به قرار گرفتن در مرکز شهر نهاوند  که قلب نهاوند محسوب می شود  دارای موقعیت استراتژیک است و از این رو دسترسی به آن راحت‌تر خواهد بود.

حرف آخر اینکه از وجود سینما‌ در شهر می‌توان به عنوان یک سرمایه فرهنگی و حتی یک نماد توسعه یافتگی فرهنگی یاد کرد که نه تنها باید در حفظ آنها تلاش کرد، بلکه باید فضا را در جهت ترغیب آحاد مردم نسبت به آن تغییر داد.

چراکه این سالن‌های تاریک و پرده‌های جادویی علاوه بر بارفرهنگی که به دوش می‌کشند جنبه سرگرمی و تفریح هم دارند که نمونه آن را می‌توان در تجربه گروهی تماشای فیلم در یک روز تعطیل و یا حتی ارضای حس کنجکاوی‌مان از تبلیغ کوتاه تلویزیونی فیلم‌ها، لذت هم‌حسی با مردم در تماشای یک فیلم جستجو کرد و به این نتیجه رسید که می‌توان روی سینما به عنوان یک تفریح سالم حساب کرد.

امیدواریم مسئولان شهرستان نهاوند در سال فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گره و مشکل تعطیلی سینمای نهاوند را حل کنند تا بتوانیم این پتانسیل فرهنگی نهاوند  را هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسانیم چراکه به عنوان یک نیاز در بحث غنی‌سازی اوقات فراغت جامعه جوان شهرستان  محسوب می‌شود.


منبع:مهر
کد مطلب: 309400