توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قائم مقام صندوق توسعه ملی:
۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بانک‌ها اختصاص می‌یابد
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۱۱
قائم مقام صندوق توسعه ملی کشور گفت: سال آینده مصوب شده مبلغ ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بانک‌ها اختصاص یابد و بانک‌ها نیز براساس طرح‌های ارائه شده این مبالغ را به متقاضیان پرداخت می‌کنند.
به گزارش عرش نیوز، سید محمد قاسم حسینی عصر امروز در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مرکزی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی صندوق توسعه ملی و خدمات‌رسانی به بخش‌های‌صنعتی کشور اظهار داشت: این صندوق با مطالعات گسترده و الگوپذیری از کشورهای دیگر راه‌اندازی شده و براساس سیاست مقام معظم رهبری باید ۲۰ درصد از منابع نفتی در این صندوق ذخیره و مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: این مهم باچندین هدف از جمله استفاده بین نسلی، انجام اموراقتصادی و نیز طرح‌های زاینده اقتصادی می‌تواند مورد استفاده قرار و در رشد و توسعه اقتصادی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

قائم مقام صندوق توسعه ملی کشور تصریح کرد: در بیشتر کشورهای دنیا که صندوق توسعه ملی وجود دارد از این مهم به عنوان یک منبع تولید ثروت و سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد و ایران نیز اگر از این صندوق به عنوان ثروت ملی استفاده می‌کند باید مانند ۷۰ کشور دیگر دنیا عمل کند.

حسینی با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی یک بنگاه اقتصادی بوده گفت: باید بین این صندوق و بانک‌ها تفاوت وجود داشته باشد اگر حکم بانک را داریم باید به ارائه تسهیلات بپردازیم.

قائم مقام صندوق توسعه ملی کشور تصریح کرد: تاکنون مبلغ ۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی و صنعت داده شده و مابقی نیز تا ۲ ماه آینده واریز می‌شود.

حسینی با اشاره به قرارداد بانک ملی گفت: از اول سال تاکنون ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار با این بانک قرارداد بسته شده و هرگونه طرحی که به این صندوق آمده توانسته مبلغ ارزی مورد نیاز را دریافت کند.

وی افزود: نباید مشکلات مربوط به سیستم بانکی را بر دوش صندوق توسعه ملی انداخت زیرا این صندوق هیچ طرحی را رد نمی‌کند و به همه طرح‌ها مبالغ مورد نیاز را ارائه می‌کند.

قائم مقام صندوق توسعه ملی کشور تصریح کرد: در سال ۹۰ حدود ۱۰ درصد از منابع صندوق به ریال تبدیل شده و این مبلغ در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفت و در همان سال نیز ۹۷ هزار طرح توسط این صندوق پذیرفته شد و مبالغ مورد نیاز به این بخش‌ها پرداخت شد.

حسینی با اشاره به اینکه مبالغی که به بخش‌های مختلف داده می‌شود باید به صندوق بازگردانده شود گفت: ۵۰ درصداز پول‌هایی که به بانک‌های عامل نیز داده شده به این صندوق باز گردانده نشده تا بتوانیم آن را به بخش‌های دیگر ارائه کنیم.

وی افزود: بانک‌ها با پول این صندوق کار می‌کنند در حالی‌که باید به اعتماد ما پاسخ دهند و مشکل نقدینگی را با ارائه تسهیلات بانکی مرتفع کنند در حال حاضر نیز چند نرخی کردن وام‌ها فساد مالی را به دنبال داشته و دارد.

قائم مقام صندوق توسعه ملی کشور تصریح کرد: طرح‌های ارزی استان با هر مبلغی که باشد حمایت می‌شود و می‌تواند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کند و با توجه به این نکته که منابع مالی محدود است باید تلاش شود که از این منابع به صورت بهینه استفاده شود.

حسینی با اشاره به وجود مشکلات موجود در جامعه و وجود تحریم‌ها در کشور گفت: بانک‌ها نیز باید بتوانند از سرمایه‌های خودشان استفاده کنند و طرح‌هایی که به این صندوق ارائه می‌شود مطابق با سقف پول مشخص شده باشد.

وی افزود: طرحی که برای سال آینده مصوب شده این است که مبلغ ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را به بانک‌ها می‌دهیم و بانک‌ها براساس طرح‌های ارائه شده این مبالغ را به متقاضیان پرداخت می‌کنند که دولت باید در این راستا همکاری کند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 344500