توصيه مطلب 
۳
 
Share/Save/Bookmark
برگزاری دومین دوره تخصصی استانی "راهنمایان سواد فضای مجازی" در سمنان
چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۵
به همت دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج دومین دوره تخصصی استانی راهنمایان سواد فضای مجازی با محوریت خانواده در سمنان برگزار خواهد شد
دکتر محمدرضا رازیان مدیر دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج در سمنان در مصاحبه با خبر نگار پایگاه خبری تحلیلی عرش نیوز خاطر نشان کرد: آن چه که ما در دفتر استانی، به دنبال آن هستیم ترویج هنجارها، ارزش ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و نیز ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه می باشد. امروز والدین از طرفی دغدغه رشد و تعالی فرزندان خویش را بیش از هر زمانی با حضور فضای مجازی در زندگی هایشان احساس می کنند. فرزندان نیز هرچه بیشتر نیاز به شناخت فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی به منظور ایفای نقش فعال در این عرصه را پیگیری می کنند که این موارد تحقق نخواهد یافت جز با شکل گیری و تقویت نهضت سواد فضای.
محمدرضا رازیان با اشاره به اینکه فضای مجازی اگر توسط انسان مدیریت نشود انسان را مدیریت خواهد کرد افزود: لازمه مدیریت فضای مجازی کسب سواد فضای مجازی است که در این راستا نیازمند این هستیم که بدون از دست دادن زمان، نهضت سواد فضای مجازی به راه بیاندازیم. در این راستا دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج در سمنان، با تعامل بسیار خوبی که با دستگاه های اجرایی مرتبط به عمل آورده است قصد دارد نسبت به برگزاری دومین دوره تخصصی راهنمایان سواد فضای مجازی اقدام نموده که شاهد یک حرکت عظیم در تقویت نهضت سواد فضای مجازی در سطح استان خواهیم بود.

در ادامه مهندس معادی مدیر مرکز سواد فضای مجازی دفتر استانی سازمان فضای مجازی سراج از برگزاری دومین دوره تخصصی استانی تربیت مربی راهنمایان سواد فضای مجازی در تاریخ 22 الی 24 شهریورماه سال جاری خبر داد
وی درباره اهداف این دوره تاکید کرد: هدف از برگزاری این دوره، آشنایی فراگیران با علائم اعتیاد به اینترنت و ارائه راهکارهای مناسب به‌منظور پیشگیری از این اختلال، کیفیت‌بخشی به ارتباطات زوجین و تعامل سازنده در فضای حقیقی و مجازی، ارتقاء مهارت استفاده مناسب و مؤثر از رسانه در خانواده به‌منظور بهره‌مندی بیشتر از فرصت‌ها و پیشگیری از آسیب‌ها، آشنایی با راهکارهای اثربخش برای ایمن‌سازی فرزندان در فضای مجازی، توانمندسازی مخاطبان از طریق آموزش الگوهای والدگری، تربیت فرزند به‌منظور برقراری ارتباط مؤثر و پیشگیری هوشمندانه از گرایش فرزندان به رابطه‌های نامناسب در فضای مجازی است.
مسئول مرکز سواد دفتر استانی سازمان سراج تصریح کرد: این دوره با محوریت خانواده برگزار می‌شود و آشنایی با آسیب‌های جسمی، روحی و روانی حاصل از استفاده نادرست از فضای مجازی و لزوم اطلاع‌رسانی درباره آن، از مهم‌ترین ثمرات این دوره خواهد بود.
معادی با اشاره به ضرورت پرورش مربیان و تجهیز آنان به دانش فضای مجازی، تأکید کرد: تقویت تفکر انتقادی و پرسشگری در مخاطب با‌توجه به گسترش جدی رسانه‌ها و فضای مجازی در دوره اخیر، ضروری به‌نظر می‌رسد؛ چراکه این مخاطب است که باید رسانه و فضای مجازی را مدیریت کند.
این پژوهشگر حوزه فضای مجازی ادامه داد: برای گسترش و ارتقاء فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی، باید مربیانی تربیت کنیم که با جامعه، ارتباط مستقیم داشته و بتوانند مطالبی منطقی و علمی را به‌شکلی دقیق، صحیح و منسجم به مردم منتقل کنند.
معادی این دوره آموزشی را مقدمه‌ای برای ایجاد نهضت فضای مجازی در استان سمنان خواند و افزود: برای انسجام‌بخشی به روند فعالیت مربیان، پس از شناسایی افراد مستعد از سراسراستان، آموزش‌ها و محتوای مرتبط را در قالب دو دوره آموزشی به آنان ارائه کردیم تا درنهایت هر یک از مربیان در شهرستان و شهر خود به آگاه‌سازی جامعه نسبت به فضای مجازی و ویژگی‌های آن اقدام کند.
همچنین وی با اشاره به مدارس به‌عنوان یکی از جامعه اهدف این مربیان گفت: مربیان دوره دوم، شامل تعدادی از شرکت‌کنندگان دوره نخست، جمعی از مربیان مدارس و استادان حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها،کارمندان وکارشناسان ادرات، مشاوران و روانشناسان هستند..
وی افزود: اولین دوره استانی تربیت مربی راهنمایان سواد فضای مجازی با محوریت آگاه‌سازی و پیشگیری در اسفندماه سال گذشته اجرا شد و دومین دوره این کارگاه با رویکرد خانواده از 22 تا 24 شهریورماه 96 اجرا می‌شود.
معادی افزود: دروس پایه دوره دوم شامل: دانش خانواده، مخاطب شناسی، تسهیلگری و تفکر انتقادی است و دروس تخصصی این دوره نیز مواردی مانند: اعتیاد به اینترنت، روابط میان فردی فرزندان با تأکید بر فضای مجازی و روابط زوجین در فضای مجازی را در برمی‌گیرد.
مدیر مرکز سواد دفتر استانی سازمان سراج، از مهم‌ترین فعالیت‌های دوره دوم را آشنایی مربیان با کتابی با عنوان «تفکر و سواد رسانه‌ای» دانست.

معادی با اشاره به برگزاری دوره ها آموزشی در فاصله بین دو دوره افزود: بعد از برگزاری دوره ی دوم، دوره ها و کارگاه های مختلف آموزش سطح اول سواد فضای مجازی توسط مربیان بومی در استان، شهرستان ها، ادارات مختلف با مخطبین خاص خود برگزار گردید.
وی در پایان با اشاره به نقش مرکز ارتقاء سواد فضای مجازی در آموزش غیرمستقیم بیش از دویست مربی در سراسر استان، تصریح کرد: شرکت‌کنندگان دوره قبل تاکنون موفق به برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی در شهرستان وشهر خود شده‌اند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 392507
 
 


پربازدیدترین