توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس مدیریت بیماری‌های طیور و آبزیان دامپزشکی استان سمنان اعلام کرد
لزوم واکسیناسیون آبزیان مزارع استان سمنان بر علیه بیماری استرپتوکوکوزیس
دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۷
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان سمنان از لزوم واکسیناسیون آبزیان بر علیه بیماری استرپتوکوکوزیس در مراکز آبزی پروری این استان خبر داد.

به گزارش عرش نیوز از سمنان، دکتر علی جاویدپور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیماری استرپتو کوکوزیس از جمله بیماری‌های آبزیان است که با شروع فصل گرما احتمال وقوع آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه واکسن این بیماری در داخل تولید می‌شود،افزود: خوشبختانه با همت متخصصین داخلی کشورمان واکسن این بیماری ساخته شده و به اندازه کافی در بازار وجود دارد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان سمنان از در دسترس این واکسن خبر داد و تصریح کرد: پرورش دهندگان آبزیان و بهره‌برداران این صنعت می‌توانند با انجام عملیات واکسیناسیون در دو مرحله از مخاطرات و تلفات احتمالی به مزارع آبزیان خود جلوگیری کنند.

این دامپزشک ضمن توصیه واکسیناسیون به صاحبان مزارع و استخرها اضافه کرد: ایمنی ناشی از واکسیناسیون علاوه بر کنترل و کاهش تلفات از مصرف بی‌مورد داروهای آنتی‌بیوتیک در مزارع ماهی و انجام آزمایشات غیرکارشناسی جلوگیری کرده بهداشت عمومی جامعه را تضمین و هزینه‌های تولید را نیزکاهش می‌دهد .

جاویدپور با بیان اینکه پرورش دهندگان باید بچه ماهیان را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کرده و در زمان خرید، گواهی سلامت و انجام واکسیناسیون را نیز اخذ کنندبه کلیه پرورش دهندگان این استان توصیه کرد: کلیه مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ای را رعایت کنند.

وی از لزوم دفن بهداشتی ماهیان تلف شده در صورت بروز احتمالی این بیماری خبر داد و گفت: قرنطینه کردن بچه ماهیان قبل از ورود به استخرها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده مجاز در مبادی ورودی مزرعه و ... در کنترل این بیماری موثر است.

کد مطلب: 390400