Share/Save/Bookmark
نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی کردستان بیکارند
نرخ بیکاری 22 درصد
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۲
مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاهاجتماعی استان کردستان اعلام کرد: بیشترین نرخ بیکاری استان کردستان مربوط به فارغاتحصیلان دانشگاهی بوده به طوری که حدود نیمی از فارغالتحصیلان دانشگاهی بیکار هستند.
نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی کردستان بیکارند
رامین اسدی در دومین دوره از جلسات مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی با نمایندگان ادارات اظهار داشت: وقتی آمار نرخ بیکاری واقعی گفته شود دغدغه و نگرانی های مسئولان به سمت حوزه اشتغال جلب شده و در این صورت است که توسعه شکل میگیرد.
وی تصریح کرد: برای نرخ بیکاری ۲۲ درصدی استان کردستان که باید به هفت درصد برسد باید برای ۱۳۱ هزار نفر اشتغالزایی داشته باشیم که این به نوبه خود ۱۵۰ هزار میلیارد ريال سرمایه نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه بدون سرمایه گذاری نمیشود اشتغال پایدار ایجاد کرد گفت: باید بوسیله سرمایه گذاری خارجی، منابع دولتی، مشوق های سرمایه گذاری، فروش سهام و مشارکت های مردمی به سوی اشتغال پایدار و سند چشم انداز توسعه گام برداشت.
اسدی افزود: اشتغال صرفاً به اداره کار مربوط نیست بسیج همه ادارات را میطلبد و در جامعه ما باید به صورت فرهنگ نهادینه شود.
جذب سرمایهگذار مهمترین فاکتور برای ایجاد اشتغال
مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کردستان جذب سرمایه گذار را مهمترین فاکتور اشتغال پایدار در استان نام برد و گفت: سرمایه گذاری در بخش صنعت و کشاورزی باید تقویت شود و امنیت سرمایه و سودآوری برای سرمایه گذاران مهیا گردد.
اسدی خاطرنشان ساخت: سهم اشتغال در بخش صنعت ۲۷ درصد، بخش کشاورزی، ۲۹ درصد و بخش خدمات ۴۳ درصد بوده و میزان مشارکت اقتصادی استان حدود ۴۰ درصد میباشد.
وی به تعهد ایجاد اشتغال برای ۵۰ هزار و ۲۰۸ نفر در سالجاری اشاره کرد و افزود: از این تعداد دوهزار نفر مربوط به سند توسعه اشتغال و بقیه تثبیت شغل را شامل می شود که نیاز به سرمایه گذاری دولت، بخش خصوصی و مشارکت مردمی دارد.
۵۰۰۰ نیروی کار در کشور عراق ساماندهی شدند
مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کردستان از ساماندهی پنج هزار نیروی کار در کشور عراق خبر داد و اظهار داشت: کشور عراق بیشترین تمایل و شرایط را برای ورود نیروی کار از کردستان داراست.
اسدی ادامه داد: شرایط خروج از کشور برای کار و فعالیت در کشور ما بسیار سخت بوده و مشکلات بیمه ای این قشر حل نشده است.
وی همچنین اظهار داشت: در گذشته یک مرکز کاریابی خارجی داشتیم که هم اکنون این تعداد به سه مرکز رسیده است.
وی در پایان تصریح کرد: عمده اشتغال استان کردستان بخش خدمات بوده که با تقویت بخش صنعت و کشاورزی میتوان توازنی در مبحث اشتغال در کردستان ایجاد نمود.
کد مطلب: 8915