توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده ولی فقیه در کرمانشاه:
ترغیب جوانان به کتابخوانی سبب رشد علمی کشور می‌شود
يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۴
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه گفت: تنها راه رشد علم و دانش در کشور مطالعه است و بر این اساس باید برای ترغیب جوانان به کتاب و کتابخوانی تدابیری اندیشیده شود.
به گزارش عرش نیوز؛آیت‌الله مصطفی علما در دیدار با کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان با تبریک هفته کتاب به کتابداران و اظهار کرد: دنیای امروز دنیای علم، فناوری و قدرت علمی است و کشور ما نیز با وجود ظرفیت‌های بسیار باید در این راستا تلاش کند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه با بیان اینکه راه مقابله و دفاع در برابر تهاجم مطالعه و تحقیق است افزود: آشنایی و انس بیشتر با کتاب سبب ارتقا سطح علمی کشور می‌شود و علم هم به نوبه خود قدرت و عزت را به همراه می‌آورد.

آیت‌الله علما مماشات امروز آمریکا با ایران را حاصل اقتدار علمی کشور خواند و عنوان کرد: به عنوان مثال تلاش آمریکا برای جلوگیری از رشد ایران در فناوری هسته‌ای به دلیل اساسی و ریشه‌ای بودن این فناوری است.

وی ایران را جزء هفت کشور دارای فناوری هسته‌ای عنوان کرد و افزود: تنها رشد علم و دانش در کشور مطالعه است و بر این اساس باید برای ترغیب جوانان به کتاب و کتابخوانی تدابیری اندیشیده شود.

امام جمعه کرمانشاه صرف هزینه‌های زیاد توسط آیت‌الله مرعشی برای خرید کتب خطی، نامه‌ها و دست‌خط بزرگان را یکی از نکات روشن و قابل الگوی این عالم گرانقدر خواند و بیان کرد: آیت‌الله مرعشی روزه و نماز استیجاری می‌گرفت و حتی عبا، قبا و عمامه خود را می‌فروخت تا با پول آن کتب نایاب و خطی را برای کتابخانه شخصی خود خریداری کند.

آیت‌الله علما سرمایه‌گذاری و جدیت در امر کتابخوانی را ضروری دانست و در مقایسه‌ای زمان گذشته را پرشور و اشتیاق‌تر به کتاب عنوان کرد و افزود: امروزه توجه به کتاب به دلیل ورود فناوری‌های نوین ارتباطی مانند رادیو، تلویزیون و اینترنت کمرنگ شده است ولی در گذشته علاقه به کتاب به اندازه‌ای بود که کتاب را برای خواندن اجاره می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه علمی شدن فضای کشور، مطالعه و تحقیق جوانان و دانشجویان و مطالعه همه جانبه را عاملی برای پختگی جوانان عنوان کرد و گفت: موارد مذکور می‌تواند در مدیریت آینده کشور مؤثر باشد زیرا که همین جوانان مدیران آینده کشور هستند.

وی برنامه‌ریزی، تبلیغ، ترویج و ورود مدیران به مقوله کتاب و کتابخوانی را ضروری دانست و بیان کرد: تعدیل قیمت‌ کتب به‌ویژه برای قشر دانشجو و درک خواست مردم از طریق نظرسنجی برای آگاهی از نیاز آن‌ها به منابع مطالعاتی از جمله راهکارهای افزایش مطالعه در جامعه است.

آیت‌الله علما تشکیل اتاق فکر برای پیشبرد رشد علمی کشور را ضروری دانست زیرا که علمی شدن فضای کشور از مطالبات مقام معظم رهبری است و خاطرنشان کرد: ساخت نمونه پهپاد آمریکایی که سه سال پیش توسط ایران به زمین نشانده شد نشان ‌دهنده توان و استعداد علمی کشور است.

امام جمعه کرمانشاه فعالیت در هفته کتاب را تنها سمبلی برای تذکر و تامل بیشتر در این زمینه خواند و افزود: کار باید همیشگی، مداوم و با تدبیر باشد و همانطور که غربی‌ها ماهواره و اینترنت را به نیازی اساسی تبدیل کرده‌اند ما هم باید کتاب و کتابخوانی را به نیاز عمومی مردم تبدیل کرده و جوانان را جذب کنیم.

آیت‌الله علما انگیزه را عاملی اصلی در توسعه کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: با فعالیت‌های عادی و روزانه نمی‌توان به اهداف دست یافت و نیازمند رویکردی جهادی در کار علمی هستیم زیرا که رسیدن به رشد علمی به سرعت قابل دستیابی نیست و نیازمند زمان، تحمل و تدبیر دارد.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 330605