توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون رئیس‌جمهور از تالاب بوجاق گیلان بازدید کرد ‌
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۲
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از پارک ملی بوجاق در استان گیلان بازدید کرد.
به گزارش عرش نیوز؛معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از پارک ملی بوجاق بازدید کرد.

پارک ملی بوجاق با مساحتی بالغ بر3250 هکتار اولین بار در سال 1377 با عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در سال 1381 طی مصوبه‌ای به مجموعه پارک‌های ملی کشور پیوست.

پارک ملی بوجاق که لاگون کیاشهر را به عنوان تالاب بین‌المللی به مجامع جهانی معرفی کرده و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است، یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و آبزیان می‌باشد.

پارک ملى بوجاق پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى 239 گونه پرنده مهاجر است که همه ساله با شروع فصل پائیز از نقاط مختلف دنیا ‌به این منطقه مهاجرت کرده و جشنواره زیبای پائیزی را از گونه‌های نادر پرندگان برای گردشگران ترسیم می‌کنند.

بخشی از تالاب بوجاق به علت اهمیت زیستگاهی به ویژه برای پرندگان مهاجر آبزی در سال 1354 به عنوان «لاگون کیاشهر» در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.

تالاب بوجاق علاوه بر میزبانى گونه‌هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از 50 گونه ماهى و آبزیان بومى و مهاجر است و از معدود زیستگاه‌هاى فک خزرى تنها پستاندار دریاى خزر است، پارک ملى خشکى - دریایى بوجاق پس از تالاب بین المللى انزلى و امیرکلایه لاهیجان یکى دیگر از عرصه‌هاى مهم تالابى و طبیعى استان گیلان به شمار می‌آید.

پارک ملی بوجاق با سه هزار و 250 هکتار وسعت، تنها پارک ملى خشکى - دریایى ثبت شده در کشور است که از جنوب به بخش‌هاى بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویى امیرکیاسر و از شمال به عمق شش مترى دریاى خزر در منطقه کیاشهر محدود شده است.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 357309