توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دانشگاه آزاد خصوصی نیست و متعلق به همه است/ انتقاد شدید از وضعیت فعلی دانشگاه‌های علمی ــ کاربردی و پیام‌نور
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۹
رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد خصوصی نیست و نظام در آن سرمایه‌گذاری کرده و این دانشگاه متعلق به همه مردم است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم از مشهدمقدس، علی‌اکبر ولایتی ظهر امروز در نخستین نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، با بیان اینکه عده‌ای با تأسیس مدارس خصوصی در اوایل انقلاب مخالف بودند، اظهار داشت: برخی‌ مخالف ورود سرمایه‌گذاران به این بخش مهم بودند و از همان ابتدا عنوان نچسبی برای آن در نظر گرفتند؛ نام غیرانتفاعی باید تغییر کند و تنها غیردولتی عنوان مناسبی برای آنهاست و باید تلاش شود اسمی شایسته جایگزین «غیرانتفاعی» شود و به‌نوعی شرح وظایف این مؤسسات در عنوان‌شان مشخص باشد.

رئیس هیئت امناء دانشگاه آزاد تأکید کرد: دانشگاه آزاد خصوصی نیست و نظام در آن سرمایه‌گذاری کرده و این دانشگاه متعلق به همه مردم است و مردم همه شهرها در ساخت این دانشگاه کمک کرده‌اند و دولت هم حمایت‌هایی در این راه داشته است.

ولایتی در زمینه تأسیس واحدهای جدید دانشگاهی افزود: در کنکور سراسری سال جاری شاهد بودیم از مجموع 900 هزار داوطلب، 700 هزار نفر خواهان شرکت در رشته تجربی هستند و این نیاز سبب می‌شود تا به‌فکر ایجاد دانشکده پزشکی در مؤسسات آموزش عالی باشید و تأسیس چنین واحدهایی می‌تواند نجات‌دهنده وضع موجود باشد.

وی با اشاره پتانسیل دانشگاه رضوی گفت: بدون شک دانشگاه آزاد در خدمت دانشگاه رضوی خواهد بود و در صورتی که طرح خوبی داشته باشند ما هم می‌توانیم بعد از بررسی دقیق‌تر کمک‌هایی داشته باشیم. استان خراسان باید به‌عنوان پایلوت علوم پزشکی کشور شناخته شود و مهندسی و مدیریت خوبی در این شاخه داشته باشد.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه جذب دانشجویان خارجی عنوان کرد: به‌نظرم اگر امکانات فراهم کنیم داوطلبان داخلی بیشتر جذب دانشگاه‌های غیردولتی خواهند شد و به‌نوعی راحت‌تر از جذب داوطلبان خارجی است. بهتر است جامعة المصطفی(ص) را الگوی خود قرار دهیم؛ چراکه در جذب دانشجویان خارجی از دانشگاه‌های دولتی نیز موفق‌تر بوده و پس از جذب دانشجویان خارجی در دو ترم زبان فارسی را به آنها آموزش می‌دهند تا مشکلی برای تحصیل در ایران نداشته باشند و مؤسسات غیردولتی هم باید راهکارهای موفقیت‌آمیز آنها را فرا بگیرند و در جذب خارجی‌ها موفق عمل کنند.

وی اظهار داشت: در اوایل دهه 60 دانشگاهی در قزوین برای جذب دانشجویان خارجی تأسیس کردیم اما در نهایت موفق نبود و باید به‌فکر باشیم تا دوباره به چنین مشکلاتی دچار نشویم. باید قراردادی بین دو دولت یا مؤسسات معتبر کشورهای ایران و همسایه‌ها بسته شود مدارک دانشگاه‌های ما نیز در آن کشور معتبر شناخته شود نه اینکه منتظر باشیم تا از آن سرِ دنیا بیایند در دانشگاه‌های ایران ثبت‌نام کنند و قطعاً این موضوع راه به جایی نخواهد برد.

ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ایجاد معاونت دانشگاه‌های غیردولتی در وزارت علوم تأکید کرد: بهتر است کارها درست انجام شود و مهم نیست تحت چه معاونت و یا عنوانی باشد. ما نمی‌توانیم به وزیر علوم بگوییم معاونت جدیدی را ایجاد کنید و فقط مهم این است قانون به‌درستی انجام شود.

وی با انتقاد از وضعیت کنونی دانشگاه‌های علمی کاربردی و پیام‌نور گفت: زمانی که دانشگاه پیام‌نور ایجاد شد قرار بود به‌صورت غیرحضوری جلو برود و هر فضای کوچکی را به دانشگاه تبدیل کردند و امروز می‌بینیم در عمل با آنچه که قرار بود اتفاق بیفتد تضاد دارد. همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی که برای شاغلان ایجاد شد، اکنون سایر دانشجویان را جذب می‌کند.

رئیس هیئت امناء دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: باید به این مسائل رسیدگی شود و این دانشگاه‌ها در حوزه خودشان فعالیت کنند و نباید بیشتر از این مدعی باشند. جایی که شرایط تربیت کارشناس را ندارد، اعلام می‌کند "PhD می‌خواهیم" که این به‌ضرر خود ماست و ارزش مدارک را پایین می‌آورد. زمانی معماری حرف اول را در ایران می‌زد و بناهایی مانند میدان نصف جهان، ارگ بم و خیلی‌های دیگر جزو شاهکارهای معماری کشور هستند که متأسفانه امروزه می‌بینیم در دانشگاهی که تخصصش این حوزه نیست، اقدام به پذیرش دانشجویان معماری می‌کند که این موضوعات باید اصلاح شوند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392300