توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری:
تمامی روستائیان و عشایر تا سال 95 بیمه می‌شوند/ دولت به‌دنبال رفع محرومیت‌های روستایی
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری توانمندسازی اقتصادی روستاییان و بیمه روستاییان را از برنامه‌های مهم دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: در سال 94 و 95 تمامی روستایان و عشایر با دستور رئیس جمهور بیمه تامین اجتماعی می‌شوند.
به گزارش عرش نیوز، سید ابوالفضل رضوی شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در یاسوج اظهار داشت: دولت یازدهم چند برنامه را برای نخستین بار در نظام جمهوری اسلامی برای روستاییان اجرایی می‌کند.

وی افزود: اولین کاری که مورد توجه قرار گرفته تشکیل شورای توسعه روستایی و عشایری برای تدوین برنامه ششم از سوی دولت بوده که مسئولیت آن با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است.

رضوی بیان کرد: این کار برای اولین بار انجام شده و در پنج برنامه قبلی هیچگاه دولت‌ها به این مسئله توجه نداشته‌اند.

توانمندسازی اقتصادی روستاییان در دستور کار دولت

وی طرح توانمندسازی اقتصادی روستاییان را از برنامه‌های در دستور کار دولت عنوان کرد و گفت: رفع تبعیض در خدمات‌رسانی بین روستایان و شهرنشین‌ها از جمله اهداف این طرح است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: به همین دلیل توسعه امکاناتی که برای فعالسازی اقتصاد روستایی لازم است از جمله ایجاد صنایع تبدیلی و صنایعی که خود روستاییان تشخیص می‌دهند در روستاها مورد توجه است.

وی افزود: برای اجرای این طرح‌ها، تسهیلاتی با کارمزد چهار درصد و با زمان یکسال تا دو سال تنفس و با بازپرداخت پنج تا هفت ساله اعطا می‌شود که وثیقه بانکی این تسهیلات کارت یارانه افراد خواهد بود.رضوی اضافه کرد: این امکانات و تسهیلات با این شرایط مختص طرح‌هایی است که توسط مردم روستا پایه‌گذاری می‌شود.

وی بیان داشت: چنانچه عده‌ای دیگر بخواهند با کسب مجوز از استانداری در روستاها سرمایه‌گذاری کنند، به آنها وام ۱۲درصد با ارائه وثیقه ملکی داده می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری همچنین با بیان اینکه مسئله رفع تبعیض بین روستاها و شهرها در اولویت برنامه‌ها است، اظهار داشت: صدور اسناد ملکی و مسکونی روستاییان و برخورداری روستاییان از تامین اجتماعی از جمله برنامه‌های دولت در این راستاست.

رضوی بیان کرد: مسئله تامین اجتماعی یکی از برنامه‌هایی است که رئیس جمهور محترم دستور دادند و به احتمال زیاد در سال‌های ۹۴و ۹۵ تمام روستاییان و عشایر از تامین اجتماعی برخودار می‌شوند.

تنها ۲۵درصد روستاییان و عشایر بیمه تامین اجتماعی هستند

وی عنوان کرد: هم اکنون حدود ۲۵درصد روستاییان و عشایر بیمه تامین اجتماعی هستند که در سال ۹۴ و ۹۵ تمامی روستایان و عشایر با دستور رئیس جمهور بیمه می‌شوند.

رضوی تصریح کرد: مقداری از بودجه این کار در بودجه سال آینده پیش‌بینی خواهد شد که در برنامه بودجه ۹۵ تکمیل می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری همچنین گفت: امروزه بسیاری از روستاییان از امکاناتی همچون داشتن سند ملکی، اینترنت، بیمه و غیره محروم هستند که دولت به دنبال رفع این محرومیت‌هاست.

وی تصریح کرد: وزیر مخابرات قول داده که تمامی روستاهای بالای ۵۰ خانوار را امسال به اینترنت پرسرعت متصل کند و در سال آینده هم روستاهای تا ۲۰ خانوار را انجام می دهد.

وی اینترنت را نیازی مهم برای عشایر و روستاییان دانست و اظهار داشت: استفاده از ظرفیت اینترنت برای معرفی محصولات روستاها موجب افزایش تقاضا و بهبود وضیعت اقتصادی روستاییان می شود.

رضوی همچنین توسعه گردشگری روستایی و طبیعت گردی را  ضروری دانست و بیان کرد: صنعت گردشگری در روستاها با حفظ بافت روستایی گسترش خواهد یافت.

منبع: مهر

کد مطلب: 325647
 
 
 


پربازدیدترین