توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وجود بیش از 200 بیماری مشترک بین انسان و حیوان
چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۴
‌مسئول پیشگیری از بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه از ابتلای سالیانه 19 هزار نفر به بیماری تب مالت در کشور خبر داد.
عرش نیوز به نقل از ایسنا؛دکتر حسین بیگلری به مناسبت هفته اطلاع رسانی در خصوص بیماری‌های مشترک انسان و حیوان، اظهار کرد: 14 تا 21 تیر در کشور به نام هفته اطلاع رسانی در خصوص بیماری‌های مشترک انسان و حیوان نامگذاری شده که به مجموعه این بیماری‌ها «زئونوس» گفته می‌شود.

 
بیگلری با اشاره به وجود 1709 عامل میکروبی در دنیا، اظهار کرد: از این تعداد 830 عامل میکروبی جزو بیماریهای مشترک انسان و حیوان هستند.

 
به گفته این مقام مسئول بیش از 200 بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد که مهم ترین و عمده‌ترین آنها در کشور ما بیماری تب مالت است.

 
وی خاطر‌نشان کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، کیست هیدراتیک و سیاه زخم در اولویت‌های بعدی این بیماری‌ها قرار دارند.

 
مسئول پیشگیری از بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به ابتلای سالیانه 19 هزار نفر به بیماری تب مالت در کشور اظهار کرد: این بیماری از آنجا که بیشتر قشر جوان را درگیر می‌کند، می‌تواند آسیب‌های فراوانی به اقتصاد خانوارها وارد کند.

 
وی کشاورزان و دامداران را بیشترین گروه‌های در معرض خطر بیماری‌های مشترک انسان و حیوان دانست و اظهار کرد: این افراد باید تا حد ممکن از تماس با دام بدون وسایل ایمنی مانند دستکش، روپوش، چکمه و عینک خودداری کنند.

 
این مقام مسئول همچنین به منظور کاهش آمار بیماری‌های مشترک انسان و حیوان از همه افراد خواست تا از نگهداری حیواناتی مانند سگ و گربه در محل زندگی خود خودداری کنند و یا حداقل در صورت نگهداری این حیوانات تمام نکات بهداشتی را در خصوص مراقبت از آنها رعایت کنند.

 
بیگلری یکی از عوامل ابتلای افراد به بیماری‌های مشترک انسان و حیوان را مصرف فرآورده‌های گوشت و لبنی آلوده عنوان کرد و افزود: در همین راستا به همه افراد توصیه می‌شود تا گوشت و محصولات لبنی را تنها از مراکز مجاز تهیه کرده و از خرید گوشت کشتارهای بین جاده ای و نیز خرید مواد غذایی از دستفروشان اجتناب کنند.
کد مطلب: 283644