توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سکوی فاز ١٦ به‌عنوان نزدیکترین سکوی میدان پارس جنوبی به قطر افتتاح شد
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۷
مجری فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی گفت: سکوی فاز ١٦ میدان گازی پارس جنوبی به عنوان نزدیکترین سکوی میدان پارس جنوبی به قطر، امروز به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
به گزارش عرش نیوز، رضا فروزش اظهار داشت: سکوی فاز ١٦ میدان گازی پارس جنوبی به عنوان نزدیکترین سکوی میدان پارس جنوبی به قطر، امروز به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مجری فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی با بیان این که هم‌اکنون مشعل سکوهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی روشن شده است، افزود: سکوی فاز ١٦ پارس جنوبی امروز و سکوی فاز ١٥ نیز تا اوایل هفته آینده به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی از پیشرفت فیزیکی ٩٥ درصدی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی خبر داد و گفت: با راه‌اندازی سکو و پالایشگاه این فازها حدود ٤٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین به خطوط لوله سراسری کشور پیش از شروع زمستان تزریق می‌شود.

فروزش به سرمایه‌گذاری بیش از پنج میلیارد دلاری ایران در فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: این میزان سرمایه‌گذاری با در نظر گرفتن درآمد روزانه ٢٠ میلیون دلاری از این فازها، ظرف یک تا ١,٥ سال آینده باز خواهد گشت.

فروزش از شکسته شدن رکورد مدت زمان راه‌اندازی در فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی خبر داد و افزود: سکوی ١٥ و ١٦ به ترتیب ٥ و ٤,٥ ماه " استارت آپ" شده است، در حالی که بهترین زمان شرکت‌های خارجی برای این کار در پارس جنوبی ٦ ماه بوده است.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پیش از شروع فصل زمستان در فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی ٤٠ میلیون مترمکعب گاز تولید خواهد شد، گفت: از این میزان ٢٠ میلیون مترمکعب از گاز سکوهای دریایی تامین خواهد شد و مابقی از فازهای ٦ و ٧ و ٨ پارس جنوبی گرفته می‌شود.

فروزش با اشاره به راه‌اندازی سه واحد پالایشگاهی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی، اظهار داشت: هم‌اکنون روزانه ٢٧ میلیون متر مکعب گاز در این پالایشگاه فرآورش و تولید می‌شود.

منبع: مهر
کد مطلب: 334674