توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دری نجف آبادی: آیین عزاداری امام حسین(ع) باید کانون انسان سازی و اخلاق باشد
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۴
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: آیین های عزاداری امام حسین(ع) باید کانون انسان سازی، اخلاق و فهم عمیق معرفت و معنویت باشد.
به گزارش عرش نیوز؛آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» روز چهارشنبه در درس اخلاق مدیران استان مرکزی افزود: هر جلوه از واقعه عاشورا کلاس درس بزرگ آموزشی و تربیتی است و باید با راهبری درست آیین های سوگ ، زمینه انتقال مفاهیم ناب و ارزش‏های انسانی و اسلامی را به اقشار مختلف مردم بیشتر فراهم کرد.

وی ادامه داد: پیام و فلسفه عاشورای حسینی دارای مضامین بلندی است که عزتمندی و اقتدار نظام اسلامی در دامان آن شکل گرفته است و این راه باید ادامه یابد.

آیت الله دری نجف آبادی گفت: عزاداران و دل سوختگان اهل بیت (ع) باید با بینش و بصیرت در این ایام عزاداری کنند و از موارد شبهه ناک و خرافی در آیین ها که آب به آسیاب دشمن می ریزد، بپرهیزند.

امام جمعه اراک همچنین از حضور پرشور مردم استان مرکزی در آیین عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) قدردانی کرد و گفت: مردم استان با حضور در آیین عزاداری امام حسین(ع) چشم دشمنان مذهب تشیع را کور کرده و یکبار دیگر عشق و ارادت خود را به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نشان دادند.

امام جمعه اراک اظهار کرد: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا در ایام باقیمانده ماههای محرم و صفر ضمن برپایی عزاداری باشکوه برای حضرت سیدالشهدا(ع) آرمان ها و اهداف آن بزرگوار از قیام خونین عاشورا نیز برای اقشار مختلف مردم تشریح و تبیین شود.

وی بیان کرد: روحانیون و مداحان اهل بیت (ع) باید در برنامه های عزاداری خطبه های امام حسین(ع) در روز عاشورا را برای عزاداران تشریح و مردم را با ارزش های عاشورا آشنا کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی خاطرنشان کرد: اگر چه حضور در آیین های عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از ثواب و اجر دنیوی و اخروی برخوردار است اما آن چیزی که ما را با آزادگی و بندگی خداوند آشنا می کند هدف آن بزرگوار است بنابراین مسوولان فرهنگی و جامعه روحانیت باید به این مقوله توجه ویژه داشته باشند.

وی یادآوری کرد: امر به معروف و نهی از منکر یکی از پیام های ارزشمند قیام عاشورا است که در صورت نهادینه شدن این مهم در جامعه ایران اسلامی بسیاری از مشکلات و معضلات اخلاقی به خودی خود از جامعه رخت برمی بندند.

آیت الله دری نجف آبادی تاکید کرد: امام حسین(ع) با قیام خونین خود درس عزت، افتخار، آزادگی و جوانمردی به مردم جهان داد.

وی به خطابه های حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در کوفه و شام اشاره کرد و گفت: شجاعت و شهامت آن دو بزرگوار در بارگاه عبیدالله ابن زیاد و یزید ابن معاویه چهره ظالمان آن روزگار را به مردم نشان داد و ریشه حکومت اموی را خشک و آزادگی و خداپرستی را جایگزین کفر، فساد و تباهی کرد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 329274