توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس سازمان بهزیستی کشور:
مرکز تحقیقات و پیشگیری از سرطان در میبد ایجاد می‌شود
چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی، از ایجاد مرکز تحقیقات و پیشگیری از سرطان در میبد خبر داد
به گزارش عرش نیوز؛همایون هاشمی در بازدید از بخش‌های مختلف فعالیت‌های ژنتیکی و آزمایشگاهی مرکز تحقیقات ژنتک میبد بر توسعه زیر ساخت‌های نرم افزاری پیشگیری از معلولیت‌ها تاکید کرد.

وی با بیان اینکه بحث پیشگیری دو شاخه است که سازمان بهزیستی در هر دو آن یعنی پیشگیری از معلولیت‌های اکتسابی و پیشگیری از بیماری‌ها و معلولیت‌های مادرزادی گام‌های موثری را تا به حال برداشته است افزود: در این مسیر باید زیرساخت‌ها و نرم‌افزارها و شرایطی را حتی در منابع انسانی فراهم کنیم که به این دو هدف استراتژیک برسیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در بحث پیشگیری از معلولیت‌ها و مباحث مربوط به معلولیت‌های مادرزادی حتما باید بنیادهای پیشگیری را که مبتنی بر شرایط ویژه هر استان است توسعه دهیم.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه در حال حاضر 5 بنیاد پیشگیری از معلولیت‌ها در سطح کشور وجود دارد افزود: یکی از آنها همین  مرکز تحقیقات ژنتیک شهرستان میبد است که به حمدالله  در دو سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و در حال حاضر پوشش خوبی را در زمینه نیازهای بهزیستی داشته است.

وی از توافق خود در زمینه راه‌اندازی مرکز پیشگیری از سرطان در شهرستان میبد خبر داد و افزود: قرار است بعد از بررسی‌های اولیه مرکز تحقیقات و پیشگیری از سرطان را در بلوک شرق کشور با حمایت بهزیستی راه‌اندازی کنیم.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: متخصصین خوبی در شهرستان میبد و مرکز تحقیقات ژنتیک وجود دارد که در کنار مداخلات جدی در این حوزه کارهای تحقیقاتی خوبی در دستور کارشان است.

وی افزود: امیدواریم این فعالیت‌ها  اثرگذار باشد و با این ادبیات مباحث پیشگیری و آگاه سازی عموی را توسعه دهیم و در نهایت مداخلات مناسبی در حوزه بیماری‌ها و پیشگیری از معلولیت‌ها داشته باشیم.

هاشمی با اشاره به فعالیت‌های خیرین نیک اندیشه در حوزه بهزیستی و سلامت گفت: در این رابطه دو رویکرد وجود دارد یکی اینکه خیرین هستند به واسطه مباحث خیراندیشانه به بهزیستی و مراکز وابسته کمک می‌کنند یکی هم نگاه اقتصادی دارند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: هردو رویکرد را جذب می‌کنیم، کسانی که متخصص هستند و به واسطه تخصص شان در سازمان سرمایه گذاری کنند یا سایر سرمایه‌گذاران در حوزه سلامت هم می‌توانند به این موضوع از نگاه اقتصاد در بحث سلامت جدی نگاه کنند و می‌توانند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد در راستای پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی و ارثی و همچنین پژوهش و تحقیق طرح‌های بنیادی سلولی و سیتوژنتیک از شهریورماه سال 1391 در زمینی به مساحت 80 هزار متر و در زیربنای 8 هزار و 500 متر مربع در دو فاز شروع به فعالیت نمود.

فازاول این مرکز شامل آزمایشگاه مولکولی و سلولی، آزمایشگاه سیتوژنتیک، بخش‌های مشاوره ژنتیکی و تشخیصی، دفتر بنیاد پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی و ارثی جنوب شرق کشور، دانشکده علمی و کاربردی علوم بهزیستی در 5 رشته مشاوره ژنتیک، مددکاری، آموزش تربیت مربی پیش دبستانی است.

درحال حاضر زمینه اشتغال 15 نفر متخصص در این مرکز فراهم شده و بیش از 10 میلیارد تومان برای احداث و تجهیز این مرکز از اعتبارات دولتی و خیری هزینه شده است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 331956