توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تصویب اولیه ایجاد منطقه آزاد مهران قیمت زمین را 30 درصد گران کرد
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۴
اعلام تصویب اولیه ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران در نشست کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد، بهای املاک و مسکن را در این شهر مرزی بین 30 تا 40 درصد افزایش داده است.
به گزارش عرش نیوز؛تصویب ایجاد یک منطقه آزاد در نشست تخصصی شورای عالی مناطق آزاد، گام اولیه در تاسیس یک منطقه آزاد به شمار می رود و سپس باید در هیات دولت بررسی و لایحه آن برای تصمیم گیری نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا در صورت موافقت نمایندگان مجلس و تایید شورای نگهبان، زمینه قانونی برای ایجاد یک منطقه آزاد در کشور فراهم شود.

هرچند مناطق آزاد تجاری گامی در جهت توسعه کلان کشور است اما در مهران این مهم باعث شده که دلالان محلی از فرصت سو استفاده کرده و به بهانه پیشرفت تجاری و بازرگانی منطقه، خودسرانه قیمت ها را چند برابر واقعی افزایش دهند.

یک شهروند مهرانی با اشاره به این که اعلام تصویب اولیه منطقه آزاد تجاری بستری آماده و بدون دغدغه برای دلالان مهیا کرده است، گفت: به وضوح مشاهده می کنیم که قبل از این که مهران به منطقه آزاد تبدیل شود، به منطقه ای ویژه برای دلالان زمین و مسکن تبدیل شده و این روند را نمی توان به فال نیک گرفت.

احمد حیدری افزود: قیمت مسکن و زمین همواره یکی از مسایل تاثیرگذار بر وضعیت معاش خانواده هاست و غفلت از آن می تواند عواقب ناخوشایندی برای مردم و جامعه بوجود آورد.

یکی دیگر از شهروندان مهرانی نیز می گوید: مسکن اجاره ای در این شهر نایاب شده و به راحتی نمی توان منزلی را برای سکونت یافت که مسوولان باید در این خصوص چاره اندیشی کنند و نظارتی انجام دهند تا مردم محروم این شهر با مشکل مواجه نشوند.

متصدی یکی از بنگاه های معاملات زمین و مسکن مهران نیز گفت: در چند روز گذشته و با اعلام تصویب منطقه آزاد تجاری در شورای عالی مناطق آزاد، بهای مسکن و زمین 30 تا 40 درصد افزایش داشته و تقاضا برای برای خرید زمین و خانه بیشتر شده است.

صادق ابراهیمی افزود: اکنون خانه ای اجاره ای در این شهر وجود ندارد، اگر هم باشد اجاره بها ماهیانه آن از 200 هزار تومان تا 600 هزار تومان متغیر است و برخی از منازل مسکونی نیز به کمتر از ماهی یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره داده نمی شود.

وی اظهار کرد: قیمت زمین و ساختمان های تجاری نیز به صورت سرسام آوری رشد داشته است به طوری که واحد تجاری برای اجاره کم پیدا می شود چون اکثریت قصد فروش دارند و فروشندگان قیمت های بالای 250 میلیون تومان برای یک واحد تجاری 50 یا 60 متری در نظر گرفته اند.

این بنگاه دار افزود: البته خرید مسکن و واحد تجاری در این شرایط ریسک است چون اکنون به صورت رسمی مهران به منطقه آزاد تجاری تبدیل نشده هر چند این موضوع از هم اکنون باعث افزایش سرسام آور قیمت ها شده است.

رییس صنعت معدن و تجارت مهران نیز در خصوص قیمت گذاری مسکن و واحدهای تجاری گفت: برای تعیین قیمت اجاره و فروش ملک تجاری و مسکونی در مهران می توان گروهی از ادارات شامل فرمانداری، شهرداری، صنعت، معدن و تجارت، امور مالیاتی و ثبت اسناد و املاک به همراه شورای اسلامی این شهر وارد عمل شوند.

فرزاد مرادی افزود: در صورت تصویب یک قیمت مشخص، اداره صنعت، معدن و تجارت با نظارت کامل قیمت ها را در اختیار شهروندان قرار می گیرد و تخطی از آنها تخلف محسوب و با متخلف یا متخلفان احتمالی طبق مقررات تعزیرات حکومتی برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت می تواند با اجرای طرح های انبوه سازی در دشت های مهران این مشکل را مرتفع کند.

شهر مرزی مهران در 85 کیلومتری جنوب غرب ایلام از کانون های مهم تردد مسافر و صادارت کالا به کشور عراق است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 350892