توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس سازمان چای: صنعت چای کشور از فناوری روز بی بهره است
پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۶
رییس سازمان چای کشور با تاکید بر توجه ویژه دولت تدبیر و امید به صنعت چای و تخصیص اعتبارات مناسب در سال زراعی گذشته گفت: یکی از مهمترین مشکلات صنعت چای کشور بی بهره ماندن از فناوری های روز جهانی در این صنعت است.
به گزارش عرش نیوز؛'محمدولی روزبهان' روز پنجشنبه در سمینار یکروزه ضرورت مکانیزاسیون بهزراعی باغ های چای اظهار داشت: صنعت چای در بخش بازاریابی، بسته بندی و فناوری تولید از دانش روز دنیا دور است و از دانش قدیمی در این صنعت استفاده می شود که مسئله به ضرر این صنعت است.

وی افزود: امروز پایه و مبنای اقتصاد و قدرت کشورها بر اساس تولید است و تمامی کشورهای تلاش می کنند؛ تولید را افزایش دهند.

روزبهان تصریح کرد: ایران یکی از کشورهای پرمصرف در چای است و همسایگان ایران نیز در مصرف چای جزو کشورهای پرمصرف هستند که این یک مزیت برای صنعت چای است.

رییس سازمان چای کشور تاکیدکرد: یکی از برنامه جدی این سازمان، بحث بهزراعی باغات چای است و عملیات بهزراعی با اهداف مختلف از جمله جوان سازی بوته ها، انواع هرس و تغذیه و همچنین مقاومت در مقابل آفات و بیماری ها و تنش و خشکی انجام می شود.

وی با یادآوری اینکه دولت سال گذشته یکصد میلیارد تومان برای خرید تضمینی چای در نظر گرفته بود، خاطرنشان کرد: 60 میلیارد تومان نیز برای بهزراعی باغ های چای منظور شده است.

به گفته روبهان؛ دولت برای مکانیزاسیون چای اعتبار تخصیص داده و آماده کمک به این بخش است و پرداخت تسهیلات برای 12 هزار و 500 هکتار آبیاری تحت فشار باغات چای برنامه ریزی کرده است.

سمینار یک روزه ضرورت مکانیزاسیون بهزراعی باغ های چای از سوی کانون هماهنگی دانش و صنعت چای در تالار معین شهرستان فومن در غرب استان گیلان برگزار شد.

استان های گیلان و مازندران حدود 32 هزار هکتار باغ چای دارند که 90درصد این باغات در استان گیلان واقع است.

طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد، قیمت هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در فصل زراعی 93، یک هزار و 800 تومان و برگ سبز چای درجه دو یک هزار تومان تعیین شد.

نزدیک به 60 هزار خانوار چایکار در استان های شمالی کشور در کشت این محصول اشتغال دارند.

در سال زراعی گذشته، 65 هزار و 50 تن برگ سبز چای بصورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد که 31 هزار و 142 تن درجه یک و 33 هزار و 908 تن برگ سبز درجه دو بوده و از این مقدار برگ سبز خریداری شده، 14هزار و 636 تن چای خشک تولید شده است.

ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران 899 میلیارد و 640 میلیون ریال است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 344790