توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
همایش بین المللی- تحصصی «پایداری زاینده رود» پایان یافت
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۶
اولین همایش بین المللی- تخصصی « پایداری زاینده رود از زردکوه تا تالاب گاوخونی » که طی دو روز گذشته با حضور کارشناسان و متخصصین داخلی و خارجی در اصفهان جریان داشت شامگاه یکشنبه به کار خود پایان داد.
به گزارش عرش نیوز؛در این همایش که با حضور شخصیتهای بین المللی از مراکز علمی و دانشگاههای انگلیس، ایتالیا، آمریکا ، فنلاند، کانادا و همچنین اساتید ،کارشناسان و متخصصین داخلی در حوزه منابع آب در هتل عباسی اصفهان برگزار شد، شرکت کنندگان علاوه بر بیان نقطه نظرات خود و سخنرانی در نشست عمومی، در قالب شش کارگروه به بررسی و شناسایی مشکلات و ارائه راهکارهای مختلف برای پایداری زاینده رود پرداختند.

در این کارگروهها که شامل شناسایی موقعیت، حقوق و حکمرانی آب، کشاورزی، پیاده سازی مدیریت بهم پیوسته آب ، فرصتها موجود و بررسی مصوبه شورای عالی آب بود، متخصصان داخلی و خارجی مشکلات و مسائل مربوط به زاینده رود را بررسی کردند.

نتایج این کار گروهها قرار است ، ظرف سه هفته آینده جمع بندی و ارائه شود و ماحصل نهایی آن به اطلاع همه شرکت کنندگان و در نهایت متولیان امر برسد.

'محمد علی طرفه' معاون عمرانی استانداری اصفهان در جلسه پایانی این همایش گفت: تمامی نقطه نظرات و مطالب مطرح شده در همایش مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و درنهایت راهکارهای موثر برای پایداری زاینده رود اتخاذ خواهد شد .

وی از تشکیل کمیته ای ویژه با عنوان کمیته« تلفیق» جهت پیگیری نتایج این نشست خبر داد و افزود : وظیفه این کمیته پیگیری امور ، بهره گیری از پیشنهادات و عملیاتی کردن تصمیمات متخذه است .

همچنین «حمیدرضا میریان» دبیر این همایش گفت: برگزاری این همایش گامی نخست برای پایداری زاینده رود بود که امید است در مدت زمانی کوتاه بتوانیم به ترسیم یک نقشه ی راه در این راستا دست یابیم.

وی ارتباط بیشتر شهرداری ، استانداری و دانشگاه با اساتید و متخصصین داخلی و بین المللی را از نکات کلیدی این همایش برای رسیدن به راهکار های و پایداری زاینده رود برشمرد.

در همایش جهانی پایداری زاینده رود که از روز شنبه آغاز شد ، شرکت کنندگان با ارائه 9 سخنرانی به تبیین وضع موجود زاینده رود پرداختند، همچنین پنج مقاله علمی درباره مدیریت آب های سطحی و سه مقاله با موضوع مدیریت آب های زیرزمینی و اکوسیستم در این نشست مطرح و مورد بحث قرار گرفت .

برگزاری همایشها و نشست های علمی از این دست گویای موقعیت زاینده رود بعنوان موضوعی زیست محیطی بالاتر از بعد ملی و منطقه ای بلکه در اندازه های بین المللی است.

زاینده رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوههای زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران پس از گذر از شهر اصفهان به سمت شرق پیش می رود و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی می ریزد.

خشکسالی های پیاپی رودخانه زاینده رود در سال های گذشته و کمبود آب در این حوضه سبب شده که این رودخانه از یک جریان آبی دائمی به یک رودخانه فصلی تبدیل شود.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 354294