توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان زنجان:
نظام بهره‌برداری کشاورزی منطقه‌ای در استان زنجان تدوین می‌شود
يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۹
مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: قدم نخست برای ارتقا وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی استان زنجان این است که باید برای هر منطقه استان به صورت مجزا نظام بهره برداری کشاورزی تعیین شود.
به گزارش عرش نیوز، مظفر یوسفی‌پور در گفت‌وگو با تسنیم ارائه تسهیلات ویژه به بخش مکانیزاسیون کشاورزی را در افزایش شاخص ضریب مکانیزاسیون موثر دانست و اظهار کرد: به منظور ارتقا شاخص درجه مکانیزاسیون نیازمند جذب ادوات و دنباله بند به همراه نیرو محرکه هستیم.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه مهمترین هدف در امر مکانیزاسیون، کاهش هزینه‌های تولید است، ابراز کرد: به‌ دلیل دقت زیاد ماشین آلات کشاورزی در بحث کاشت، داشت و برداشت و جایگزینی ماشین به جای کارگر، کاهش در هزینه‌های تولید بسیار محسوس است.

وی ضریب مکانیزاسیون کشاورزی زنجان را مشابه ضریب مکانیزاسیون کشور اعلام کرد و گفت: ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان زنجان ۱.۲۸ اسب بخار در هکتار است.

یوسفی پور تصریح کرد: به مالکانی که قالب اراضی کشاورزی آن ها به صورت قطعات کوچک است توصیه می‌شود تا ماشین آلات کاشت و برداشت مورد نظر خود را از شرکت های خدماتی فنی و مهندسی تهیه کنند تا دچار زیان اقتصادی نشوند.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد تلاش برای بهینه کردن نظام‌های بهره برداری کشاورزی، راهکاری مناسب در حل مسائل کشاورزی و جامعه روستایی باشد.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بر لزوم برنامه ریزی قبل از تعیین شدن نظام بهره برداری برای هر منطقه از استان زنجان تاکید کرد و افزود: برنامه ریزانی که در این حیطه فعالیت می‌کنند نیاز فراوانی به یافته‌های تحقیقاتی با رویکردی سیستمی و نوین در این زمینه دارند.

۱۰ درصد مبلغ طرح‌های کشاورزی ارائه شده به بانک‌ها جذب شده است

وی گفت: تا‌کنون ۱۰ درصد از مبلغ طرح های توجیهی ارائه شده به بانک عامل به منظور خرید ۴۰۰ دستگاه تراکتور جذب شده است.

یوسفی پور تصریح کرد: ارزش طرح‌های مکانیزاسیون کشاورزی ارائه شده به بانک کشاورزی ۳۰ میلیارد ریال بوده که تا‌کنون ۱۰ میلیارد ریال آن جذب شده است.

وی روند جذب مبالغ یاد شده از بانک‌های عامل را رضایت بخش عنوان کرد و افزود: در دوم مهر ماه سال ۹۳ میزان اعتبارات مورد نیاز در بخش مکانیزاسیون کشاورزی به بانک‌های عامل ابلاغ شد بنابراین پیش بینی می‌کنیم تا پایان امسال کل مبلغ هدف را جذب کنیم.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: کارشناسان مربوطه سازمان جهاد کشاورزی استان با برنامه ریزی دقیق و مطلوب خود سبب شدند تا وضعیت مکانیزه شدن کشاورزی زنجان نسبت به سال قبل تغییر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

دولت در بخش وارد کردن ماشین آلات جدید کشاورزی سرمایه گذاری کند

وی با بیان اینکه دولت باید به منظور مکانیزه شدن کشاورزی کشور در بخش وارد کردن ماشین آلات جدید کشاورزی سرمایه‌گذاری کند، اظهار کرد: دستگاه کشت مستقیم پوتینگر به دلیل انجام ۲ عمل خاک ورزی و کاشت به طور همزمان سبب صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود.

یوسفی‌پور با اشاره به اینکه فناوری های جدید ماشین ها در برخی موارد در اراضی کشاورزی استان زنجان بسیار کمرنگ است، گفت: دستگاه کشت مستقیم پوتینگر از جمله ادوات دقیق در بحث بذرکاری است که در صورت بکارگیری در مزارع گندم میزان تولید این محصول از ۵.۵ تن به ۱۰.۵ تن می رسد.

وی بر لزوم پیگیری ورود ماشین‌هایی نظیر کشت مستقیم پوتینگر به بخش کشاورزی استان زنجان تاکید کرد و افزود: افزایش تولید به دلیل دقت کشت بالا و کاهش هزینه از جمله مزایای دستگاه کشت مستقیم پوتینگر است.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از تخصیص ۲۴۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش مکانیزاسیون کشاورزی در سال ۹۳ خبر داد و گفت: در سال ۹۲ مبلغ ۲۲۰.۵ میلیارد ریال اعتبار در بخش مکانیزاسیون به منظور خرید ماشین آلات کشاورزی پیش بینی شده بود که ۱۰۰ درصد آن جذب شد.

وی تصریح کرد: در سال قبل مبلغ ۲۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بابت خرید یک هزار و ۱۵۰ دستگاه تراکتور، ۱۲ دستگاه کمباین و ۲۰۰ دستگاه انواع ادوات و دنباله بند اختصاص داده شد که در حال حاضر ابزارهای یاد شده در کشت پاییزه گندم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یوسفی پور خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و ماشین آلات جدید و نوین کشاورزی دارای توان استاندارد بالا هستند که با کیفیت بالا عملیات کاشت و برداشت را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: توسعه مکانیزاسیون کشور و به تبع آن استان زنجان به میزان سرمایه گذاری‌های انجام شده در این بخش بر می‌گردد که امیدواریم مسئولان برای ارتقا مکانیزه شدن کشاورزی در کشور قدم های موثری بردارند.

مدیر مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان روند مکانیزه شدن کشاورزی استان زنجان را بسیار مطلوب عنوان کرد و افزود: استان زنجان در سال ۹۱ و ۹۲ به ترتیب موفق به کسب رتبه دوم و پنجم کشوری از بابت توزیع تراکتور و کمباین و به طور کلی مکانیزه کردن کشاورزی در کشور شد.
کد مطلب: 326493