توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس انجمن نوروژنتیک کشور :
ایران از کشورهای پیشرو در علم ژنتیک است
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳
رییس انجمن نوروژنتیک کشور گفت: در حال حاضر ایران از جمله کشورهای پیشرو در زمینه علم ژنتیک در جهان به حساب می آید.
به گزارش عرش نیوز؛پروفسور 'محمد حسن کریمی نژاد' روز چهارشنبه در حاشیه هشتمین کنگره سالانه نوروژنتیک ایران در تالار مهتاب اهواز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ایران از نظر تولید مثل غیر جنسی (شبیه سازی شده) و کاربرد سلول های بنیادی در خاورمیانه مقام نخست و در جهان مقام پنجم را داراست.

پروفسور کریمی نژاد افزود: علم ژنتیک در ایران به جایگاه بالایی رسیده است به طوریکه در بیشتر بخش ها خودکفا شده و خوشبختانه در این زمینه در مراکز استان ها و شهرستان ها امکانات خوبی فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه ارتباط با دنیا برای فرستادن نمونه ژن، منحصر به کشور ما نیست ادامه داد: به دلیل هزینه های بالای اقتصادی و نیز کمبود نیروی انسانی هیچ موسسه و انستیتویی در جهان وجود ندارد که بتواند تمام بیماری ها و ژن های افراد در یک کشور را بررسی کند.

رییس انجمن نوروژنتیک ایران گفت: کشور ما نیز مانند دیگر کشورها، بسیاری از کارهای ژنتیکی را در داخل انجام می دهد و ارتباط خوبی نیز با دنیا دارد.

دبیر علمی کنگره سالانه نوروژنتیک ایران نیز اظهار کرد: یکی از بزرگترین یافته های بشر، شناسایی ساختمان فیزیکی و شیمیایی DNA است.

دکتر 'علی حسین صابری' افزود: بر مبنای همین علم است که تکنولوژی DNA بسیاری از جنبه های زندگی ما را بویژه در ژنتیک پزشکی متحول کرده است.

وی در ادامه بررسی بیماری های ژنتیکی بومی استان و متابولیک ارثی،اختلالات حرکتی، سندرم های ژنتیکی و موارد دیسمورفیک و روش های تشخیص سنتی و مدرن بیماری های ژنتیک را از جمله محورهای این کنگره دانست و گفت: در این راستا 100 مقاله شامل 60 مقاله به صورت شفاهی و 40 مقاله به صورت پوستر برای ارائه انتخاب شده است.

صابری ادامه داد: در این کنگره جمعی از متخصصان بالینی، اطفال، گوش، حلق و بینی، چشم و ژنتیک پزشکی و انسانی، دانشجویان کارشناسی ارشد و پزشکان عمومی حضور دارند تا در خصوص بیماری های مختلف مرتبط با ژنتیک بحث و تبادل نظر کنند و با ارایه راهکار ظرفیت تشخیص و درمان بیماری های ژنتیکی افزایش یابد.

وی گفت:هم اکنون چهار آزمایشگاه ژنتیک شامل یک آزمایشگاه دولتی در بیمارستان شفای اهواز، و سه آزمایشگاه در بیمارستان های خصوصی در خوزستان فعال هستند.

هشتمین کنگره سالانه نوروژنتیک ایران از یکم بهمن ماه در اهواز آغاز شده و تا سوم بهمن در تالار مهتاب این شهر ادامه خواهد یافت.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 358092