توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بررسی تغییر کشت در گیلان
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۳
سرشماری عمومی کشاورزی بررسی تغییر کشت به دلیل کم‌آبی در گیلان را مشخص می‌کند.
 
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، استاندار گیلان عصر امروز در نخستین جلسه ستاد هماهنگی سرشماری عمومی گیلان اظهار کرد: سرشماری عمومی کشاورزی برای استان حائز اهمیت است.

 
محمدعلی نجفی تولید چای، برنج، زیتون و ... را نیازمند ارائه آمار دقیق عنوان کرد و افزود: تصمیم‌گیری‌ها طبق داده‌های آماری انجام می‌شود.

 
وی با تاکید بر تهیه آمار درست با همکاری دستگاه‌های اجرایی در گیلان، بیان کرد: رسانه‌ها در ارتقای آگاهی مردم به منظور ارائه اطلاعات صحیح موثر هستند.

 
استاندار گیلان خواستار استفاده از ظرفیت امامان جمعه برای اطلاع‌رسانی سرشماری عمومی کشاورزی در استان شد و تصریح کرد: تفکیک اراضی کشاورزی برای برنامه‌ریزی مسئولان حائز اهمیت است.

 
این مسئول به پرداخت یارانه به کشاورزان اشاره کرد و گفت: کشاورزان یارانه را جزو حقوق خود می‌دانند و به‌راحتی نمی‌توان یارانه‌ها را قطع کرد.

 
نجفی از سرشماری عمومی کشاورزی برای نخستین بار به صورت الکترونیکی خبر داد و یادآور شد: آمارگیران اطلاعات را با رایانه دستی ثبت می‌کنند.

 
استاندار گیلان با بیان اینکه کشاورزان برای تولید اقتصادی نیاز به هدایت دارند، اظهار کرد: بررسی تغییر کشت به دلیل کم‌آبی در گیلان انجام می‌شود.

 
وی در ادامه به دیدار کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: رئیس جمهور گزارش کاملی از وضعیت کشور در جلسه مذکور ارائه کرده است.

 
نجفی با اشاره به کاهش 31 درصد نقطه‌ای تورم در کشور، خاطرنشان کرد: اردیبهشت ماه سال گذشته تورم 46 درصد بود و این رقم در سال جاری به 14 درصد کاهش پیدا کرده است.

 
استاندار گیلان کاهش 31 درصدی تورم در کشور را بی‌نظیر خواند و بیان کرد: سال گذشته تورم از 38 به 25 درصد در کشور کاهش پیدا کرده است.

 
وی کاهش تورم را سبب ایجاد آرامش نسبی در بازار دانست و تصریح کرد: رکود تورمی از مشکلات است.

 
نجفی تک‌رقمی شدن تورم را از برنامه‌های دولت عنوان کرد و گفت: موضوع مذکور در سه سال آینده تحقق پیدا می‌کند.

 
*کم‌اظهاری مشکل آمارگیری در گیلان

 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در جلسه مذکور گفت: سرشماری عمومی کشاورزی در تصمیم‌گیری مسئولان تاثیرگذار است.

 
علیرضا شعبان‌نژاد کم‌اظهاری را مشکل آمارگیری در گیلان عنوان کرد و افزود: گیلان 11 هزار خانوار عشایری دارد اما در آمار کشوری تعداد 625 خانوار ثبت شده است.

 
وی با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی در گیلان، خاطرنشان کرد: مالکیت‌ها در کشاورزی گیلان خرد است.

 
شعبان‌نژاد ارائه آمار غلط را سبب تحلیل‌های نادرست خواند و اظهار کرد: تامین مایحتاج مردم و نهاده‌های کشاورزی نیازمند ارائه آمار صحیح است.

 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان مصرف آب کشاورزی امسال را بیش از آمار شالیزارها دانست و بیان کرد: آمار دقیق اراضی کشاورزی سبب برنامه‌ریزی صحیح می‌شود.

 
وی بخش کشاورزی به دلیل تامین غذای مورد نیاز جامعه را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی عنوان کرد و یادآور شد: کشاورزی یکی از اهداف سرشماری عمومی کشاورزی در گیلان است.

 
شعبان‌نژاد تولید آمار در قطعه‌های کوچک کشاورزی را حائز اهمیت خواند و اظهار کرد: تهیه و انتشار اطلاعات در طبقه‌بندی‌های مختلف بهره‌برداری تاثیرگذار است.

 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به مهم‌ترین فعالیت‌ها برای تهیه طرح و برنامه سرشماری عمومی کشاورزی در سال 93، تصریح کرد: مطالعه و بررسی توصیه‌های بین‌المللی فائو در زمینه سرشماری عمومی کشاورزی لحاظ شده است.

 
وی به بهره‌برداران ساکن و غیر ساکن کشاورزی در گیلان اشاره کرد و افزود: بررسی نقشه‌های آماری طبق آخرین تقسیم‌های کشوری انجام می‌شود.

 
شعبان‌نژاد تهیه چارچوب آماری برای طرح‌های نمونه‌گیری بین سرشماری‌ها را مهم دانست و بیان کرد: بهره‌برداری کشاورزی، واحد آماری در سرشماری عمومی کشاورزی محسوب می‌شود.
کد مطلب: 284265