توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نشریه بین المللی دیپلمات: توسعه چابهار فرصت تاریخی برای امنیت آسیا است
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۰
مجله دیپلمات نوشت: خروج ناتو از افغانستان و تکمیل پایانه چابهار به وسیله هندوستان، فرصتی تاریخی برای ایجاد ثبات و امنیت در غرب و جنوب قاره آسیا فراهم خواهد آورد.
به گزارش عرش نیوز؛نشریه دیپلمات که مقر آن در توکیوست، با اشاره به تصویب نهایی طرح توسعه چابهار در دولت هند که اواخر ماه اکتبر (اوایل آبان) انجام شد، نوشت: 'اگرچه این خبر زیر سایه همه گیرشدن بیماری ابولا قرار گرفت، اما چیزی از تاثیر توسعه چابهار بر امنیت قاره آسیا نخواهد کاست.

'چابهار در یکصد کیلومتری بندر گوادر (Gwadar) پاکستان قرار دارد که کار توسعه آن در سال 2006 میلادی توسط چینی ها به انجام رسید. همان گونه که گوادر، جایگزینی راهبردی برای کراچی است، در ایران نیز چابهار به عنوان اسکله موازی و راهبردی بندرعباس عمل خواهد کرد. امید بر این است که توسعه چابهار نه تنها باعث افزایش دسترسی به افغانستان، که سبب ساز افزایش امنیت در سیستان و بلوچستان شود.

'زرنج شهری است که مرز افغانستان را به دیگر شهرهای افغانستان وصل می کند و چابهار 800 کیلومتر از زرنج فاصله دارد. هندوستان در سال 2009 کار ساخت بزرگراه 'زرنج – دلارام' را که زرنج را به آزادراه A01 افغانستان پیوند می دهد، به پایان رساند. جاده A01 نیز پس از گذر از کابل، به آزادراه های آسیای میانه، از جمله به تاجیکستان و ازبکستان وصل می شود.

'برای هندی ها، چابهار شهری راهبردی است که می تواند دسترسی دهلی به آسیای میانه را بدون نیاز به گذر از پاکستان فراهم کند. اگر چابهار نبود، تنها مرز هندی ها با 'وخان' افغانستان، از کشمیر پاکستان می گذشت. بنابراین، چابهار که با کشتی تنها یک روز از هندوستان فاصله دارد، به مهمترین مسیر ارتباطی دهلی و افغانستان بدل می شود.

'روابط ایران و هند، البته گسترده تر از چابهار است. دهلی نو از دیرباز، یکی از مورد اعتمادترین شریکان تهران بود و هندی ها اکنون دومین خریدار بزرگ نفت ایران هستند. روابط ایران و هند چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب بسیار خوب و کم تنش بوده است.

'هند با پذیرش مسوولیت توسعه چابهار، پهلوگاه های کشتی در این بندر را به پایانه های چند منظوره تبدیل خواهد کرد. همچنین با خروج نیروهای ناتو از افغانستان در آینده نزدیک، افغانستان احتمالا در مقابل طالبان و شبکه حقانی آسیب پذیرتر خواهد شد. هند و ایران در چنین شرایطی، برای حفظ امنیت و آرامش در افغانستان منافع مشترک خواهند داشت. ظهور داعش در مرزهای غربی ایران (عراق) و اعلام آمادگی طالبان برای همکاری با داعش نیز دلیل دیگری است که هند و ایران را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کند.

دیپلمات در پایان نوشت: در شرایطی که تنش ها در غرب و جنوب آسیا به اوج رسیده است، انتظار بهبود روابط میان ایران و غرب شاید عجولانه باشد، اما غرب که پیشاپیش درگیر تنش های منطقه شده است، دلایل روشنی دارد که گفت و گوهای سازنده و تنش زدا با ایران را دنبال کند.

در ایران نیز با ریاست جمهوری حسن روحانی و پیگیری رویکرد اعتدالی، احتمالا فرصتی جهانی برای تامین امنیت این بخش از قاره آسیا به وجود آمده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 329562