توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آب‌انبار بزرگ گرمسار سند دار شد
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹
مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: سند مالکیت آب‌انبار بزرگ گرمسار به نفع این اداره کل اخذ شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان ، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، یدالله یحیی پور با اعلام این خبر اظهار داشت: پس از پیگیری‌های واحد حقوقی اداره کل و با همکاری اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان گرمسار، اسناد مالکیت آب‌انبار بزرگ گرمسار به شماره پلاک‌های ثبتی 49/10 و 13135/10 اصلی واقع در بخش یک گرمسار به نام این اداره کل اخذ شد.

وی بابیان اینکه آب‌انبار بزرگ گرمسار در مرکز این شهرستان واقع‌شده است، گفت: این آب‌انبار در جنوب میدان امام خمینی (ره) و در ضلع شمالی مسجد جامع گرمسار بناشده است.

یحیی پور ادامه داد: آب‌انبار بزرگ گرمسار در دوره قاجار ساخته‌شده و یکی از بزرگ‌ترین آب‌انبارهای منطقه به شمار می‌رفته که بخش اعظم آب مصرفی اهالی را تأمین می‌کرده است.

وی گفت: این آب‌انبار دارای چهل‌پله مخزن استوانه‌ای شکل است. منبع بزرگ واصلی آن به‌صورت گنبد پله‌ای مدور آجری در داخل کوچه قرار دارد که به‌صورت میدانگاهی درآمده است. عمق آن در حدود چهارده متر است که به مدت پنج ماه از سال آب آشامیدنی اهالی شهر و حومه آن را تأمین می‌کرد.

آب‌انبار بزرگ گرمسار در سال 1380 و به شماره 3789 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392562
 
 


پربازدیدترین