توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس:
دولت هیچ راهکاری برای اهداف ترسیم‌شده در برنامه ششم ارائه نکرده/لایحه ‌بسیار ضعیف ‌و ناقص است
پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۶
دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس از سوی دولت گفت: لایحه برنامه ششم اصلاً برنامه نیست و هیچ راهکاری از سوی دولت برای اهداف ترسیم‌شده در این لایحه ارائه نشده است.

به گزارش عرش نیوز، سید حسن حسینی شاهرودی با بیان اینکه در لایحه برنامه ششم توسعه به بحران‌های اساسی کشور ازجمله اقتصادی و اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی و رکود و مسکن و بیکاری اشاره‌ای نشده و بر اساس سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری ازجمله سه اصل اقتصاد مقاومتی، فرهنگ و علم و فناوری نیز تنظیم‌نشده است اظهار داشت: برنامه توسعه در حقیقت سند برنامه نیست؛ بلکه یکسری از احکامی است که از دل برنامه بیرون آورده‌اند و به مجلس ارائه کرده‌اند تا تصویب شود.

وی اضافه کرد: درواقع برنامه چیز دیگری است که ظاهراً قرار است خود دولت آن را بنویسد و تنها احکامش را آوردند تا مصوب شوند.

نماینده مردم شهرستان‌های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس با این نگاه به برنامه ششم توسعه رسیدگی نمی‌کنند خاطرنشان کرد: لایحه برنامه ششم توسعه بسیار ضعیف نوشته‌شده و ناقص است.

حسینی شاهرودی بیان کرد: مجلس هم در کلیات و هم در جزییات با لایحه برنامه ششم توسعه ارائه‌شده از سوی دولت مشکل دارد.

به گفته وی، لایحه برنامه ششم توسعه ازنظر انطباق با اسناد بالادستی، سیاست‌های کلی نظام و مقام معظم رهبری بسیار کم‌رنگ است و معیارها و اصول و بسترسازی لازم برای اطمینان از اجرایی شدن اقتصاد دانش‌بنیان در این برنامه دیده نمی‌شود.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت توسعه مناطق مختلف کشور در برنامه ششم بیان کرد: در این برنامه پیشنهادی، به مباحث مناطق کمتر توسعه‌یافته و به‌ویژه مناطق روستایی اشاره‌ای نشده است و حتی در این برنامه پیشنهادی، موضوع آمایش سرزمینی را که برای ما حیاتی است؛ جایگاهی ندارد.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه نحوه تخصیص منابع و امکانات و سرمایه‌گذاری‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه مشاهده نمی‌شود گفت: در این برنامه پیشنهادی حتی اولویت‌ها در تخصیص منابع در پروژه‌های اقتصادی نیز دیده نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه باید ساختار، مقررات و قوانین کشور متناسب با رویکرد اقتصاد مقاومتی باشد تصریح کرد: در لایحه برنامه ششم توسعه نظام جامع اقتصادی که بخواهد در حوزه‌های پولی بانکی، صادرات، واردات، مالیاتی و دیگر بخش‌های اقتصاد اصلاحاتی انجام دهد؛ دیده نشده است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه برنامه ششم توسعه برای حل بحران‌های اشتغال و بیکاری تنها به ارائه یک سری از کلیات بسنده کرده است خاطرنشان کرد: به‌طور مثال دولت در این لایحه آورده است که باید میزان اشتغال 3.5 درصد افزایش و نرخ بیکاری 7 درصد کاهش یابد؛ اما مکانیسم اجرایی آن را بیان نکرده است.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه مدل و طرح اجرای اهداف برنامه‌ریزی‌شده از سوی دولت در این زمینه‌ها جزو ابهامات لایحه برنامه ششم توسعه است بیان کرد: دولت دراین‌باره تنها می‌گوید که شما تصویب کنید؛ اما راهکارش را بعداً پیدا می‌کنیم.

وی لحاظ نشدن الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، اقتصاد مقاومتی و دیگر اسناد بالادستی را ازجمله نواقص لایحه پیشنهادی برنامه ششم دولت عنوان و ابراز امیدواری کرد که در بررسی این سند به این مباحث توجه ویژه شود.

انتهای پیام/

کد مطلب: 390726
 
 


پربازدیدترین