توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ابتکار: رویکرد دولت تدبیر و امید به مسایل زیست محیطی ویژه است
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۹
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رویکرد و نگاه دولت تدبیر و امید به مسایل زیست محیطی کشور، ویژه است.
به گزارش عرش نیوز؛'معصومه ابتکار' روز شنبه درآیین آغاز به کار نخستین مرکز آموزشی محیط بانی کشور وابسته به دانشگاه محیط زیست که در اردوگاه فرهنگی تربیتی امام علی (ع) کرج برگزار شد، افزود: ارتقای سطح آگاهی و دانش محیط بانان از جمله برنامه ها برای تقویت این بخش است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: امروز برای حفاظت از عرصه های زیست محیطی به کمک و همکاری بیش از پیش مردم به ویژه روستاییان، مرتع داران، عشایر و ... نیاز است .

ابتکار گفت: هر چند تجهیزات و امکانات، لازمه حفاظت محیط زیست به شمار می رود اما بدون مشارکت مردم نمی توان به موفقیت در این عرصه امیدوار شد.

وی ادامه داد: امروز بخش زیست محیطی کشور با چالش ها و عوامل مخربی مواجه است که باید برای برون رفت از این وضعیت چاره جویی کرد.

ابتکاربا اشاره به آموزش 150 نفر از محیط بانان بدو خدمت سراسر کشور درمرکز آموزش محیط بانی کرج تا پایان سال جاری، افزود: با اجرای این آموزش ها درصدد هستیم نیروهای حافظ محیط زیست را توانمند و دارای ظرفیت های تخصصی زیست محیطی کنیم.

وی یکی از برنامه های سازمان محیط زیست را تنظیم و بازنگری نظام آموزشی محیط بانان دانست و اظهار داشت: این آموزش ها مطابق با نیازهای تخصصی محیط زیست که به طور جدی در سطح کشور و منطقه با آن مواجه هستیم، برگزار می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار امیدواری کرد با برگزاری این دوره های آموزشی مشکلات و کمبودهای تخصصی بخش محیط بانی برطرف شود.

وی گفت: هدف از فعالیت های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست، حفظ سلامت مردم و حفاظت از سرمایه های ملی است.

ابتکار، اجرای دوباره نظام درجه بندی محیط بانان را از جمله اقدامات مثبت در دولت تدبیر و امید دانست و بیان داشت: این طرح پس از چند سال توقف، برای دفاع از حقوق محیط بانان احیاء شده است.

وی اجرای دوره های آموزشی پودمانی برای ارتقای سطح تحصیلی، شغلی و افزایش پایه حقوق محیط بانان را از دیگر تحولات مهم در حوزه محیط زیست و محیط بانی عنوان کرد و گفت: این اقدام مهمی است که در این دوره رخ داده و بایستی از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم.

وی در ادامه به مشکلات معیشتی محیط بانان اشاره کرد و افزود: در استانها نشست های مختلفی با محیط بانان داشته ایم و از نزدیک مشکلات آنان را برای تغییر شرایط پیگیری کرده ایم.

ابتکار، سازمان حفاظت محیط زیست را یک سازمان قانون گرا دانست و اظهار داشت: اگر خواستار حفظ محیط زیست هستیم ، بایستی تمام ایرانیان در این عرصه مشارکت کنند.

وی گفت: محیط زیست مبانیش مباحث حقوقی و قانونی است و محیط بانان باید توانایی کافی برای برخورد با مسایل قانونی و حفاظت از محیط زیست داشته باشند.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: محیط بانان بایستی موضوعات تخصصی را با آخرین یافته های علمی و فناوری های نوین آموزش ببینند و از اطلاعات ماهواره ای و'جی آی اس ' GIS برای کنترل بهتر مناطق دسترسی بهره گیرند.

وی اجرای طرح مدیریت مناطق حفاظت شده در کشور را یکی دیگر از طرح های دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: در استانها استانداران مسوولیت اجرای این طرح را در مناطق حفاظت شده برعهده دارند.

نخستین مرکز آموزشی محیط بانی کشور کارخود را امروز شنبه در اردوگاه فرهنگی تربیتی امام علی (ع) در جاده محمد شهر کرج با شرکت 80 نفر از محیط بانان بدو خدمت از 13 استان کشور به مدت دو هفته آغاز کرد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 324125