توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آسیب های اجتماعی اعتیاد را شفاف به مردم بازگو کنیم
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۵۸
به گزارش عرش نیوز، مرتضی روزبه عصر چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: اعتیاد مانند بلایی است که پشت خانه های همه ما کمین کرده که اگر غفلت کنیم آسیب های جدی به کیان جامعه خواهد زد.

وی افزود: اعتیاد معظلی است که کیان جامعه را بشدت تهدید می کند و اگر آن را جدی نگیریم باید هزینه های سنگینی را متحمل شویم.

غفلت از اعتیاد، کیان جامعه را تهدید می کند

استاندار قزوین با ارائه آماری از هرم سنی و شغلی معتادان گفت: در استان قزوین ۷۰ درصد معتادان شاغل و ۶۵ درصد متاهل هستند لذا این پدیده شوم را بایستی به سمت اجتماعی کردن در جامعه پیش ببریم و در این راه نبایستی کوتاهی کینم.

وی اظهارداشت: این میزان معتاد شاغل، در جاهای مشخصی کار کرده و وابسته به مراکز ذیصلاح، اعم از دولتی و غیردولتی می باشند، از این رو مسئولان و دست اندرکاران همانگونه که در بحث اتباع بیگانه بحث و تبادل نظر می کنند، روی این مسئله نیز بایستی بطور جدی وارد عمل شوند.

استاندار قزوین تصریح کرد: در حال حاضر تشکیلات و مشاغلی نداریم که از معرض دید دستگاههای نظارتی خارج باشد این در حالی است که شاغلان در مراکز کاری خود مسئولان اداری و حراست پرسنلی دارند که می توانند به ایجاد سلامت محیط کاری کمک کنند.

روزبه اظهارداشت: مدیران شرکتها، دستگاهها و نهادها باید در موضوع مواد مخدر بطور جدی درگیر شده و در صورتی که در محل کار خود دارای افراد معتادی هستند باید به این موضوع رسیدگی ریشه ای کنند.

وی از مسئولان فرهنگی و اجتماعی استان قزوین خواست موضوع اعتیاد در استان را جدی بگیرند و راهکارهای خود را در این بخش توسط کارشناسان و مسئولان ذیربط ارائه دهند تا در کمیته های هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مصوب شود.

استاندار قزوین گفت: غفلت از موضوع اعتیاد، کیان جامعه ما را مورد تهدید جدی قرار می دهد و از این رو بایستی آمار و ارقام موجود و آسیب های اجتماعی آن را شفاف اطلاع رسانی کنیم.

طرح جامع مبارزه با مواد مخدر در قزوین تهیه می‌شود

ایوب رحیمی معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین هم در این نشست گفت: با توجه به تفاوت‌هایی که در شرایط اجتماعی استان‌ها وجود دارد، در کاهش آمار اعتیاد یک برنامه واحد نمی‌تواند پاسخگو باشد بنابراین طرح جامع مبارزه با مواد مخدر در استان قزوین تهیه می‌شود.

رحیمی اظهارداشت: شورای مبارزه با مواد مخدر از کمیته‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک از آن‌ها در حوزه کاری خود موضوعات مرتبط با مواد مخدر را دنبال می‌کنند.

وی افزود: کمیته پیشگیری از کمیته های فعال ستاد است که باید مورد توجه جدی قرار گرفته و اعضای این کمیته برنامه‌های عملی برای پیشگیری از مواد مخدر ر ا ارائه کنند زیرا معتقدیم بدون برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه نمی‌توان در درمان معتادان موفق بود لذا باید از راهکارهای فرهنگی و اجتماعی در کنار راه‌های درمانی برای کاهش آمار مبتلایان به اعتیاد استفاده کرد.

رحیمی‌ یادآورشد: کمیته پیشگیری از مواد مخدر این شورا طرح جامعی که قابل اجرا در تمام اقشار جامعه باشد، تهیه کند تا پس از تصویب در شورا به مرحله اجرا درآید.

وی یادآورشد: یکی از راهکارهای مناسب برگزاری جلسات متعدد با حضور متخصصان امر برای اقشار مختلف جامعه است زیرا این امر موجب آگاهی ‌بخشی به عموم مردم جامعه شده و در موفقیت طرح می‌تواند مؤثر باشد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین تصریح کرد: با توجه به اینکه شرایط فرهنگی و اجتماعی هر استان با استان‌های دیگر متفاوت است، نمی‌توان انتظار داشت یک برنامه واحد در تمام استان‌ها به نتیجه مطلوب منجر شود بنابراین تهیه برنامه ویژه برای استان قزوین در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

منبع: مهر
کد مطلب: 338229