توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
هشدار "بلومبرگ" به شاه جدید سعودی
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۴
یک شبکه آمریکایی با اشاره به تحولات یمن و منطقه به شاه جدید سعودی توصیه کرد به منظور حفظ ثبات عربستان در مواضع ریاض در قبال ایران تجدیدنظر کرده و به‌دنبال روابط حسنه با تهران باشد.
به گزارش عرش نیوز یک شبکه آمریکایی در گزارشی در قبال روابط عربستان سعودی و ایران در دوره پادشاه جدید سعودی،‌ بر لزوم تغییر مواضع ریاض در قبال تهران تاکید کرد.

شبکه آمریکایی «بلومبرگ» در گزارشی تحت عنوان «پادشاه جدید عربستان سعودی و ایران»، به سلمان بن عبدالعزیز توصیه کرد برای حفظ ثبات خاندان آل سعود به دنبال روابط حسنه با ایران باشد و نوشت:‌«ایجاد روابط حسنه عربستان سعودی و ایران آنقدرها هم که به نظر می‌رسد، دور از دسترس نیست».

در این گزارش به ریاض هشدار داده می‌شود: «رقابت بلندمدت پادشاهی سنی سعودی با ایران شیعه، ثباتی که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان سعودی مدعی وجود آن است را تضعیف می‌کند».

در این گزارش با اشاره به تحولات یمن آمده است: «خاورمیانه با سرعتی به شدت بیشتر از خاندان آل سعود در حال تغییر است. چن ساعت قبل از مرگ عبدالله ۹۰ ساله،‌ رئیس جمهور و دولت یمن واقع در مرز جنوبی عربستان سعودی استعفا داده و کشور را به "الحوثی‌ها" واگذاردند نیروهایی که گفته می‌شود از حمایت ایران برخوردارند».

در ادامه این گزارش درباره مواضع مخرب ریاض در قبال تحولات منطقه آمده است: «تصمیم عربستان سعودی برای ارسال سلاح و کمک مالی به مخالفان بشار اسد رئیس جمهور سوریه که متحد ایران است، به قدرت گیری القاعده و داعش انجامیده است».

بلومبرگ می‌نویسد، «اکنون دیگر مشخص شده عربستان سعودی با یک انتخاب حساس و سخت مواجه است: پیگیری یک جنگ فرقه‌گرایانه فزاینده‌تر با ایران که سبب تقویت بیشتر گروه‌های تروریستی القاعده و داعش خواهد شد و یا جستجوی برای ایجاد روابط حسنه با ایران».

در ادامه در تحلیلی درباره عزل و نصبهای پادشاه جدید سعودی تحلیل می‌نویسد:‌«انتخابهای اولیه سلمان نشان می‌دهد که اکنون سیاست نفتی این کشور تغییر نخواهد کرد و روابط خوبش با آمریکا همچنان اولویت باقی خواهد ماند».

بلومبرگ درباره لزوم تغییر وضعیت جاری در روابط ریاض با تهران توصیه می‌کند: «البته گفته شده که تداوم سبب ثبات می‌شود اما گهگاه عدم تداوم نیاز است و این موضوع در روابط سعودی- ایرانی صدق می‌کند».
منبع:فارس
کد مطلب: 358821
 
 
 


پربازدیدترین