توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فراوری معادن در استان سمنان جدی گرفته شود
دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
استاندار سمنان بر فراوری معادن برای ارزش افزوده در این استان تأکید کرد و گفت: عدم خام فروشی مواد معدنی در استان سمنان باید به عنوان یک ضرورت درنظر گرفته شود.
به گزارش عرش نیوز:
محمد زند وکیلی امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات معادن استان سمنان اظهار کرد: دولت تدبیر و امید برای فعال شدن و احیای معادن، طرح‌های مناسبی دارد.

وی با اشاره ظرفیت بالای استان سمنان از لحاظ وجود ذخایر معدنی وجود دارد بر عدم خام فروشی مواد معدنی در این استان تأکید کرد.

استاندار سمنان افزود: تبدیل مواد معدنی به مواد صنعتی و ایجاد کارخانجات فراوری معادن در استان سمنان باید به عنوان یک مهم در نظر گرفته شود و تمام تلاش دست اندرکاران معادن بر ایجاد فراوری معدنی گذاشته شود.

وکیلی با اشاره به توان و ظرفیت بزرگ دانشگاه‌های استان سمنان برای تحقق این مهم، استفاده از نقطه نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی و علمی دانشگاه‌ها برای فعال کردن بخش معدن و استفاده بهینه از این ظرفیت را خواستار شد.

وی عنوان کرد: دولت تدبیر و امید برای احیا و فعال شدن معادن، طرح‌های مناسبی دارد و برای بهره‌برداری و استفاده مناسب از معادن حساب جدیدی باز کرده است تا درآمد حاصل از فروش محصولات فراوری شده معدنی، جای فروش نفت را در درآمدها بگیرد.

استاندار سمنان با اشاره به اهمیت و لزوم توجه به مشارکت بخش خصوصی در عرصه صنعت و معدن خاطرنشان کرد: در اقتصاد مقاومتی ناگزیر هستیم از درآمدهای نفت جدا شویم، چون این ذخایر متعلق به نسل‌های آینده است و باید به درستی و مناسب استفاده شود.

وکیلی با بیان اینکه معادن در زمره ذخایر و نعمات الهی قرار دارند تصریح کرد: باید با تلاش و کار جهادی برای فعال شدن بیشتر معادن استان  سمنان به‌صورت جدی بکوشیم.

وی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی به اقتصاد دانش بنیان با رویکرد ایجاد ارزش افزوده توجه ویژه می‌شود اظهار کرد: برای تحقق شعار سال و رفع مشکلات اقتصادی باید به بحث اقتصادی مقاومتی توجه جدی‌تری شود.

استاندار سمنان از مسئولان بخش معادن این استان خواست تا برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد ارزش افزوده و فعال شدن معادن با اولویت توجه به تحقیق و پژوهش را تدوین کنند.

وکیلی افزود: اگر معادن استان با این ظرفیت فعال شود در استان شرایط اشتغال و سرمایه گذاری درآمد بهتر می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان سمنان و معاون وی نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت معادن، اکتشافات و استخراج مواد معدنی ارائه دادند./تسنیم

کد مطلب: 242423