توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بانوان برای حفظ سلامت، روزانه پنج واحد میوه و سبزی مصرف کنند
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۸
دبیر علمی همایش سلامت زنان و خانواده گفت: مصرف روزانه کمتر از پنج واحد میوه و سبزی از عوامل خطرزا برای سلامت زنان است.
به گزارش عرش نیوز؛'معصومه معزی' روز سه شنبه در نخستین همایش استانی سلامت زنان و خانواده در شهرکرد افزود: چهارمحال وبختیاری کمترین میزان مصرف روزانه میوه و سبزی را نسبت به متوسط کشوری و طبق اعلام وزارت بهداشت، بیشترین فاصله را از استاندارد مصرف در کشور دارد.

عضوهیات علمی گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی چهارمحال وبختیاری گفت: براساس گزارش وزارت بهداشت 92.5 تا 98 درصد افراد در چهارمحال وبختیاری روزانه کمتر از پنج بار میوه و سبزی مصرف می کنند.

معزی بی توجهی خانواده ها به ارزش غذایی و تاثیر مصرف میوه و سبزی در کاهش ابتلا به بیماری ها و درآمد پایین خانوارها را از علل عمده مصرف پایین این گروه ازمواد غذایی در استان عنوان کرد .

وی افزود: مصرف سیگار و قلیان، کم تحرکی، اضافه وزن، فشارخون، چربی، قند خون و کلسترول بالا از دیگر عوامل خطرزا برای سلامت زنان محسوب می شود.

معزی ادامه داد: چهارمحال وبختیاری پس از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و همدان چهارمین استان از نظر تماس بالای زنان با دود سیگار افراد سیگاری شناخته شده است .

وی اظهارداشت: درصد بالایی از زنان چهارمحال وبختیاری سیگار مصرف نمی کنند اما به دلیل تنفس دود سیگار اطرافیان، در معرض بیماری های افراد سیگاری قرار دارند.

معزی گفت: با توجه به حساسیت این موضوع، زنان باید برای ترغیب مردان به ترک سیگار بیش از گذشته بکوشند.

دبیر علمی همایش سلامت زنان و خانواده، فشار خون بالا در زنان را از دیگر فاکتورهای خطر برای سلامت این قشر عنوان کرد وگ افزود: زنان چهارمحال وبختیاری در این زمینه نیز آماری بالاتر از متوسط کشور دارند.

معزی با بیان اینکه فشارخون بالا بصورت تدریجی و بی علامت بروز می کند، گفت: برای کنترل این فاکتور و جلوگیری ازعوارض پرخطر آن بررسی وضعیت زنان 30 سال به بالا برای هر دو سال یکبار ضروری است .

وی ادامه داد: عامل کلسترول بالا نیز دراین استان نزدیک به میانگین کشوری است اما قند خون و فعالیت فیزیکی زنان این استان وضعیت مساعدی دارد.

این استاد دانشگاه خود مراقبتی و اصلاح الگوی زندگی را از راهکار موثر برای کاهش عوامل پرخطر برای زنان برشمرد .

دبیرعلمی این همایش در زمینه تعداد مقالات ارسالی به نخستین همایش سلامت زنان و خانواده گفت: 62 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده که ازاین تعداد هشت مقاله بصورت سخنرانی و27 مقاله درقالب پوستر پذیرفته شده است.

زنان وسلامت خانواده، سبک زندگی سالم، اختلالات و بیماری‎های جسمی و جنسی و عاطفی ، سرطان شایع در زنان، باروری وناباروری، باروری و زایمان ایمن، سلامت روانی، اجتماعی و معنوی و باور های دینی زنان از محورهای این همایش است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 322820