توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس سازمان انتقال خون استان کردستان
کاهش 10 درصدی اهدای خون در بین بانوان کردستانی
يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۶
رئیس سازمان انتقال خون استان کردستان گفت: در سال‌های گذشته 15 درصد اهداکنندگان خون در استان را بانوان به خود اختصاص می‌دادند و این آمار در حال حاضر پنج درصد است.

به گزارش عرش نیوز؛محمدسعید کریمیان ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مشترک جهاددانشگاهی، امور بانوان استانداری و انتقال خون استان در سنندج اظهار کرد: انسان‌ها از 6 قرن پیش به اهمیت خون واقف بوده تا جایی که برای افزایش قدرت همدیگر را به خوردن خون حیوانات تشویق می‌کردند.

به گفته وی، در قرن 17 و 18 این مهم از انتقال خون حیوانات به انسان‌ها و بعد از آن نیز از انسان به انسان تغییر پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه برای نجات جان هر بیمار مبتلا به سرطان روزانه 6 واحد پلاکت خون نیاز است، تصریح کرد: برای تامین این میزان خون نیاز به اهدای خون توسط 6 نفر است.

وی افزود: خوشبختانه امروزه با پیشرفت‌های خوبی که در بحث انتقال خون به وجود امده است بخش‌های مختلف خون به صورت جداگانه از اهدا کنندگان گرفته و به بیماران نیازمند تزریق می‌شود.

کریمیان از کاهش قابل توجه مشارکت بانوان استان در بحث اهدای خون خبر داد و گفت: بیش از 15 درصد از جامعه اهدا کنندگان خون در استان را بانوان تشکیل می‌دادند که این میزان از سال گذشته با کاهش قابل توجهی به پنج درصد رسیده است.

به گفته وی، کمبود نیروی انسانی و نبود آگاهی‌های لازم در مورد اهمیت و نقش اهدای خون در سلامتی انسان از مهم‌ترین دلایل کاهش قابل توجه میزان اهدا کنندگان خون در جمعیت بانوان استان هستیم.

وی افزود: متاسفانه برخی از بانوان به دلیل عدم آگاهی و با این توجهی که مشکل کم خونی دارند حاضر به مشارکت در این امر مهم نیستند واین در حالی است که بیش از 80 درصد از جمعیت بانوان ما در کشور اصلا مشکل کم‌خونی ندارند.

کریمیان از فعالیت دو پایگاه ثابت در دو شهرستان سقز و سنندج در حوزه خون‌گیری خبر داد و گفت: سایر شهرستان‌ها امر اهدای خون به صورت سیار انجام می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر 15 تیم سیار که ماهیانه به صورت متوسط دو مرتبه به شهرستان‌های فاقد مرکز مراجعه می‌کنند در استان فعال و تمام تلاش ما راه‌اندازی پایگاه‌های ثابت در تمام شهرستان‌هاست.

وی در پایان با اشاره به مشکل کمبود نیروی انسانی در این حوزه در استان افزود: امیدورایم تا پایان سال شاهد رفع این مشکل در استان باشیم.

منبع:فارس

کد مطلب: 347634