توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار اردبیل:
مجلس در تصویب منطقه آزاد ساوالان تلاش کند
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۷
استاندار اردبیل گفت: از رئیس مجلس انتظار داریم در تصویب نهایی منطقه آزاد و یا ویژه اقتصادی ساوالان همراهی کرده و در این کار پیشقدم شود.

به گزارش عرش نیوز؛مجید خدابخش صبح امروز در دیدار مدیران، مسئولان و کارآفرینان استان اردبیل با رئیس مجلس در مجتمع فدک اردبیل اظهار کرد: سفر رئیس مجلس به استان اردبیل هر چند بسیار کوتاه و دو سه ساعته است اما می‌تواند منشا خیر و برکت باشد.

وی با بیان اینکه در این سفر شاهد آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های اساسی به همت بخش غیردولتی هستیم، گفت: امیدواریم رئیس مجلس در سال آینده با فراغ بال بیشتر به استان اردبیل سفر کرده و بیشتر از نظریات و دیدگاه‌های او استفاده کنیم.

رئیس شورای اداری استان افزود: استان اردبیل در آسمان پرفروغ هنر، فرهنگ ادب، عرفان و معرفت، سیاست، مدیریت، رشادت، شجاعت و شهادت، فقاهت و ورزش و تمام مولفه‌های فرهنگی و ادبی ستاره‌های درخشان و پرفروغی را به کشور معرفی کرده است.

خدابخش تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات ارزشمند دولت‌های گذشته در استان اردبیل زمینه رشد و توسعه واقعی را فراهم کرده که نمونه آن تاسیس دانشگاه‌ها، استان شدن اردبیل، اجرای پروژه‌ه‌ای عمرانی و خدماتی همچون گازرسانی، استقرار فرودگاه و دیگر خدمات زیربنایی است که مردم این خطه از آن استفاده می‌کنند.

این مسئول ادامه داد: در کنار این خدمات ارزشمند همچنان استان اردبیل استان توسعه نیافته تلقی می‌شود چرا که در قرن‌های پیش و بعد از انقلاب و در چهار دهه اخیر سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی دولتی که اغلب با نگاه غیراقتصادی و نگرش سیاسی و اجتماعی انجام شده بی‌بهره است.

استاندار اردبیل یادآور شد: عدم توسعه‌یافتگی استان اردبیل به بیکاری جوانان به ویژه تحصیلکردگان منجر شده که یک چالش جدی به شمار می‌رود و قرار است بعد از سفر رئیس جمهور به این استان که مرداد ماه امسال انجام شد نعمات بسیار زیادی به این استان سرازیر شده و از محل مهار آب‌های مرزی مجوز خوبی صادر شده به طوری که از محل صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار به استان اردبیل اختصاص می‌یابد.

خدابخش بیان کرد: برخی از پروژه‌ها در دو سال گذشته عملاً تعطیل بودند که این تعطیلی به بیکاری بیشتر دامن زده بود که با ترزیق اعتبار سال جاری این پروژه‌ها در سه شیفت کاری فعال شده و عملیات اجرایی آنها با قوت ادامه دارد.

وی گفت: از محل این اعتبارات 83 هزار هکتار از اراضی دیم استان به آبی تبدیل شده و با توجه به دو نوع کشت در طول سال میزان تولید محصولات افزایش می‌یابد.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان افزود: ما در بخش معدن نیز فعالیت‌های خوبی را انجام دادیم و با جذب سرمایه‌گذاران به سه زون معدنی سعی در اکتشاف و  استخراج این منابع داریم.

خدابخش 17 برابر شدن اعتبارات استان را امیدآفرین در ایجاد فرصت‌های اشتغال و کارآفرینی توصیف کرد و گفت: با بهبود فضای کسب و کار و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و شبه دولتی سعی بر این است تا مطابق با منویات مقام معظم رهبری بتوانیم به اقتصاد مقاومتی که یک ایده بدیع است شکل داده و از آن حمایت کنیم.

 این مسئول ایجاد جذابیت‌های بیشتر در جذب سرمایه‌گذاری‌ها را یادآور شد و عنوان کرد: ما در بخش کشاورزی به ویژه تولید سیب‌زمینی تا 850 هزار تن با تنگناهایی روبه‌رو هستیم به طوری که سیب‌‌زمینی در حال حاضر در دست زارعان باقی مانده که ضرورت دارد نسبت به راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی اقداماتی انجام شود.

استاندار اردبیل گفت: در کنار محور توسعه استان کشاورزی و گردشگری، تجارت و توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز مورد دقت نظر است که با زیرساخت‌هایی همچون منطقه ویژه اقتصادی، آزاد تجاری، پارک علم و فناوری می‌توانیم به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.

خدابخش حفظ امنیت پایدار را برای حضور سرمایه‌گذاران به همت مرزداران غیرتمند یادآور شد و تصریح کرد: باید تفاوتی بین حضور سرمایه‌گذاران در مناطق توسعه یافته و توسعه نیافته قائل شوند که مجلس باید مزیت‌های سرمایه‌گذاری را از محل اختصاص ردیف کمک‌های فنی و اعتباری در نظر بگیرد تا امکان حضور سرمایه‌گذاران فراهم آید.

وی ضرورت ایجاد منطقه آزاد ویژه اقتصادی، صنعتی و تجاری ساوالان را با پیگیری نمایندگان استان یادآور شد و بیان کرد: در این زمینه آنچه مهم به نظر می‌رسد مساعدت و همکاری مجلس شورای اسلامی در ایجاد این سرمایه‌گذاری حقیقی است.

رئیس شورای اداری استان از رئیس مجلس خواست تا در کاهش سود بانکی و در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی به مدت 10 سال در ایجاد توسعه متوازن مناطق محروم توجه واقعی داشته و سعی کند نرخ بانکی را به صفر برساند.

خدابخش افزود: از محل وجوه داده شده باید حمایت‌ها از سرمایه‌گذاران هم به شکل تسهیلات بانکی و هم معافیت‌های بانکی انجام شده و زمینه حرکت مطلوب فراهم آید.

وی در پایان سخنان خود گفت: احداث این دهکده تخصصی انرژی در اردبیل به همت بخش خصوصی در مدت چهار سال انجام می‌شود که می‌تواند در مسیر توسعه استان باشد.


منبع:فارس

کد مطلب: 357435