توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس سازمان محیط زیست:
دولت‌ها باید مطابق شعار خود به حفظ محیط زیست پایبند باشند
شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۵۸
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پایبندی به اصول و وعده‌ها، گفت: دولت‌ها باید نسبت به برنامه‌ها و وعده‌های خود در حوزه حفاظت از محیط زیست پایبند باشند.
عرش نیوز: دکتر معصومه ابتکار در نخستین نشست بین‌المللی اخلاق زیست‌محیطی، عنوان کرد: حکمرانی مطلوب یکی از ملاک‌های مهم برای تعیین میزان پایبندی به موازین و اصول اخلاقی است.

وی با بیان اینکه میزان پایبندی به محیط زیست در تمام گروه‌هایی که قدرت دارند، اهمیت دارند، گفت: شرکت‌های چندملیتی، جوامع و رسانه‌های بزرگ که در انتشار اخبار دست دارند، همگی قدرت را در اختیار دارند و میزان پایبندی آنها به شعارهای عمومی در بهبود بشر و محیط‌زیست به عنوان مهمترین چالش بعد از صلح و امنیت مطرح می‌شود.

 

وی افزود: امروز با این واقعیت مواجه هستیم که دولت‌ها شعار حفاظت از محیط زیست می‌دهند اما به گونه دیگری عمل می‌کنند. این دوگانگی یکی از مهم‌ترین مسائل بین‌المللی محسوب می‌شود که بارزترین نشانه آن تغییرات آب و هوایی است.

ابتکار با بیان اینکه چالش اخلاق محیط زیست در بین جوامع مختلف مطرح است، گفت: باید بدانیم که اعضای جامعه از منافع آنی به نفع حفظ محیط زیست عدول می‌کنند یا خیر و یا اینکه آیا حاضر هستند از خودروی شخصی یا نحوه زندگی شخصی که می‌تواند مصرف‌گرا باشد، برای حفظ محیط زیست صرف‌نظر کنند؟ البته این چالش‌ها از یک جامعه به جامعه دیگر و از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است.

 

وی افزود: امروز می‌بینیم قاچاق چوب درختان و شکار گونه حیوانات وجود دارد که اخلاقیات آن را توجیه نمی‌کند و به واسطه آن زیستگاه‌ها از بین می‌رود و گرمایش کره زمین ایجاد می‌شود

رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بسیاری اهمیت دارد که از نظر فردی و جمعی در نظام سیاسی و اجتماعی این ملاحظات را در نظر بگیریم، گفت: آگاهی‌بخشی عمومی نه فقط ایجاد آگاهی بلکه تغییر در دیدگاه‌ها و رفتارهای فردی و جمعی از تاکیدات من است.

وی با بیان اینکه مناقشات بر سر محیط زیست باعث عدم امنیت در افراد می‌شود، گفت: همه این مشکلات به جنگ درون و عدم شکیبایی باز می‌گردد که در این حوزه چالش جدی داریم.

ابتکار در خاتمه عنوان کرد: تا زمانی که درک نکنیم و به خود آموزش درونی ندهیم تا این نگرش خودخواهانه و منفعت‌طلبانه را کنار نگذاریم، نمی‌توانیم یک جامعه اخلاق‌محور داشته باشیم، بنابراین تروریست، سلطه‌طلبی به خطر افتادن زیستگاه‌ها را خواهیم داشت.
منبع:ایسنا

کد مطلب: 305838