توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فناوری پیشرفته آبیاری هوشمند فارس در راه بازارهای جهانی
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۳
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: دستگاه پیشرفته آبیاری هوشمند فارس اینک به تولید انبوه رسیده و 18 کشور برای آن درخواست خرید داده اند.
به گزارش عرش نیوز؛'بهروز ابوالپور' افزود: کشورهای عمان ،امارات ،قطر ،یمن ،مصر و شماری از کشورهای آفریقایی درخواست های خرید خود را داده اند که پس از تامیـن نیاز داخلی به این کشورها صادر خواهد شد.

وی گفت: قراردادهایی با کشور عمان برای نصب دستگاه آبیاری هوشمند در زمین گلف، در قطر برای تامین فضای سبز و در امارات برای باغ شهر های مسکونی منعقد شده است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس افزود: کشورهایی که خواستار خرید این دستگاه شده اند از طریق همایشی که در کشور چین در سال 2011 برگزار شد با این فناوری ایرانی آشنا شدند.

این محقق در خصوص تاریخچه و انگیزه های ساخت دستگاه گفت: با توجه به پدیده خشکسالی که ظرف چند سال متوالی استان فارس با آن روبرو است، کمیته خشکی و مدیریت خشکسالی این استان از مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی فارس درخواست کرد برای کاهش تبعات این پدیده و صرفه جویی در مصرف آب راهکار ارائه دهد.

ابوالپور خاطرنشان کرد که متعاقب این درخواست، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی فارس و یک گروه تحقیقاتی از این مرکز از سال 86 به مدت هفت سال بر روی این ایده کار کردند تا سرانجام این طرح در سال 92 به طور رسمی توسط کارخانه مخابراتی ایران با عرضه 100 دستگاه به تولید انبوه رسید.

بنا به اظهار وی در تحقیقات اولیه برنامه ریزی هوشمند آبیاری از دستگاه های خارجی استفاده شد که برای استفاده در مزارع مقرون به صرفه نبود و با بهره گیری از دانش بومی نمونه اولیه این دستگاه ساخته شد و به تولید انبوه رسید.

ابوالپور گفت: برای این که هزینه های تولید این دستگاه مقرون به صرفه باشد از سال 2011 تا 2013 میلادی یک تیم 30 نفره به مدت هشت ماه در واحد تحقیقات و توسعه کارخانه مخابراتی ایران (ITMC) کار کردند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس افزود: با بهره گیری از این دستگاه می توان بین 37 تا 60 درصد در مصرف آب صرفه جویی و 20 درصد در افزایش تولید محصول در مزارع و باغ ها بهره گرفت.

ابوالپور گفت: سامانه آبیاری هوشمند دارای بخش های اندازه گیری دمای هوا ، رطوبت و تبخیر و تعرق گیاه ، اعلام زمان و شروع آبیاری ، زمان قطع آبیاری و آبیاری خودکار است.

وی افزود: این سامانه قابلیت کنترل و آبیاری از راه دور به همراه سامانه های ارسال و دریافت اطلاعات به صورت پیام کوتاه را دارد.

ابوالپور گفت: 40 دستگاه آبیاری هوشمند ازاین نوع از سال 91 در باغ های سروستان، جهرم کازرون، داراب ، فسا ، آباده و فضای سبز باغ جهان نمای شیراز بکار گرفته شد. عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس افزود: در مزارع و باغ هایی که سامانه های نوین آبیاری بکار گرفته شده برای افزایش بازده کاری باید این دستگاه نصب شود تا بهره وری لازم را ایجاد کند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: نمونه خارجی این دستگاه 300 میلیون ریال هزینه در بردارد در حالی که این دستگاه با بهره گیری از دانش بومی با صرف 25 میلیون ریال تهیه و نصب می شود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت: کارخانه مخابراتی ایران که واحد مولد دستگاه هوشمند آبیاری است دارای سه خط تولید است و هم اینک روزانه 15 دستگاه در این کارخانه تولید می شود و در حال حاضر محدودیتی برای سقف تولید ندارد و به هر میزان که این دستگاه تولید شود 10 درصد آن برای فروش به کشورهای متقاضی است.

ابوالپور افزود: با توجه به این که دانش تولید این دستگاه بومی است اگر قرار باشد این دستگاه در سطح کشور تولید شود ، صنایع الکترونیک ایران می تواند در زمینه تولید وارد عمل شود.

وی گفت: اینک یکهزار دستگاه آبیاری هوشمند به کارخانه های مخابراتی ایران درشیراز سفارش داده شده که 100 دستگاه آماده تحویل به کشاورزان است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 328536