توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل معماری وزارت راه و شهرسازی:
شورای هماهنگی بافت تاریخی کشور تشکیل می‌شود
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹
مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌ واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی بافت تاریخی کشور گفت: سرعت تخریب بافت‌ تاریخی در سال‌های اخیر افزایش داشته است.
به گزارش عرش نیوز، فرزانه صادق مالواجرد در گفت‌وگو با تسنیم ، با تاکید بر حفظ و توجه به بافت‌ تاریخی ارزشمند،اظهار کرد: علت‌های زیادی در تخریب بافت‌ تاریخی تاثیرگذار هستند که نگاه اقتصادی یکی از آنهاست که سبب افزایش سرعت تخریب شده است.

صادق، بدون اشاره به درصدی از تخریب‌ها، گفت: بخشی دیگر از تخریب بافت تاریخی به علت موازی کاری دستگاه ها به وجود می آید.
وی تصریح کرد: همه ما به چشم می‌بینیم که سرعت تخریب بافت تاریخی با آپارتمان‌ها و رها شدن آنها به حال خود، تعریض‌ها و بازگشایی‌هایی که در معابر می‌شود در حال انجام است.

صادق گفت: بافت تاریخی فقط شامل تک بنا نمی‌شود بلکه مجموعه فعالیت‌ها، حرکت‌ها و سلسه مراتبی که در بافت‌ها وجود دارد، آن بافت را تعریف می‌کنند.

مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه آغاز پروژه‌هایی مانند مسکن مهر می‌توانست احیا کننده بافت‌های تاریخی باشد،افزود: تغییر رویکردهای شرایط فعلی، به حفظ و احیای بافت‌های تاریخی توجه ویژه‌ای دارد.

به گفته وی، بر همین اساس، شورای عالی شهرسازی و معماری اقدام به آسیب‌شناسی چندین شهر کشور کرده است.

صادق تصریح کرد: تشکیل شورای هماهنگی بافت‌ تاریخی نیز که در برنامه سوم و چهارم توسعه به بررسی اتفاقات بافت‌ها می‌پرداخت، هم‌اکنون در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: در صورتی که تشکیل این شورا مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری هم نشود در برنامه ششم توسعه گنجانده می شود.

مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: این شورا به ریاست استاندار و عضویت و دبیری میراث فرهنگی باید تشکیل شود و تولیت اماکن متبرکه استان‌ها و شهرها نیز باید برای هماهنگی اتفاقات، عضو این شورا باشند.

صادق، اختلاط بافت فرسوده را در بافت تاریخی، اشتباهی دانست که همپوشانی می شود و معضل تخریب بافت‌های تاریخی را بیشتر می‌کند.

مدیرکل دفتر معماری وزارت راه و شهرسازی افزود: این مساله سبب می شود احیای بافت‌های تاریخی فقط در نوسازی آنها دیده شود در حالی که احیای بافت تاریخی، بهسازی است.
کد مطلب: 325610
 
 
 


پربازدیدترین