توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان:
ابرهای استان گلستان بارور می‌شود
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۴
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: در حال انجام مطالعات امکان‌سنجی برای بارور ساختن ابرها در گلستان هستیم.
به گزارش عرش نیوز، ایرج حیدریان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: کارگاه بارورسازی ابرها در شرکت آب منطقه‌ای گلستان برگزار شده که در آن محققان مرکز تحقیقات آب و مرکز تحقیقات بارورسازی ابرها، مشغول بررسی شرایط استان برای بارور کردن ابرها هستند.

وی افزود: در شرایط تغییر اقلیم و کاهش بارندگی کنونی موارد مختلفی را در به‌کارگیری آب‌های نامتعارف پیگیری می‌کنیم که در سند جامع آب استان گلستان نیز پیش‌بینی شده است.

حیدریان تصریح کرد: کارهای سازه‌ای نیز در استان گلستان در حال انجام است تا تأمین آب برای مصارف مختلف شرب، صنعت، کشاورزی، خدمات و دیگر بخش‌ها انجام شود و از آب‌های نامتعارف نیز استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از این راهکارها، بارورسازی ابرهاست که در استان گلستان مطالعات امکان‌سنجی آن در حال انجام است تا از این ظرفیت استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: بارورسازی ابرها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که استفاده از ژنراتور زمینی، هواپیما یا جلوگیری از بارش تگرگ‌های لوکال از آن جمله است.

حیدریان با اشاره به بارش های امسال در استان گلستان افزود: بارندگی امسال از ابتدای مهر تاکنون ۶۴ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵ درصد و در آمار درازمدّت نیز ۱۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: با وجود خشک‌سالی سال گذشته، با این میزان بارندگی، جذب آب توسط زمین بالاست و ورودی به سدها نیز پایین است.

حیدریان در پایان با اعلام اینکه در حال حاضر ورودی به ذخایر آبی همه سدّهای استان گلستان پایین است، ابراز امیدواری کرد: با ذخایر برفی در ارتفاعات استان و بارندگی های با پراکنش زمانی و مکانی، ذخایر خوبی داشته باشیم.
کد مطلب: 329616