توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار خوزستان: لایروبی اروندرود بزودی آغاز می شود
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۹
استاندار خوزستان از دستور رییس جمهوری به وزارت امورخارجه برای مذاکره با عراق در جهت پیگیری پرونده لایروبی اروندرود خبر داد و گفت: لایروبی رودخانه اروندرود بزودی آغاز می شود.
به گزارش عرش نیوز؛«عبدالحسن مقتدایی» شامگاه جمعه در حاشیه چهارمین یادواره شهدای 'سده و جمشیدآباد' آبادان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در جلسه ای که در هیات دولت حضور داشتم، گزارشی از آخرین وضعیت خوزستان و لایروبی اروندرود ارائه شد که رییس جمهوری به وزارت امورخارجه دستور داد پیگیری لازم را در این خصوص انجام دهد.

وی با اشاره به وجود ده ها شناور غرق شده دوران جنگ تحمیلی در اروندرود، و لزوم شناور سازی آنها گفت: لایروبی اروندرود تاثیر زیادی بر اقتصاد و اشتغال شهرستان های آبادان و خرمشهر و خوزستان دارد.

مقتدایی، احیای آبراه بین المللی اروند را برای کشورهای عراق و ایران مهم دانست و افزود: طرف عراقی نیز تمایل دارد تا هرچه زودتر عملیات لایروبی اروند رود آغاز شود و از این رو پیش بینی می شود نخستین عملیات اجرایی در زمینه لایروبی اروند بزودی عملیاتی شود.

اکنون کشتی های زیر پنج هزار تن، امکان تردد در اروند رود را دارند و با لایروبی آن امکان عبور کشتی های با 12 هزار تن امکان پذیر خواهد شد.

اروندرود در جنوب غربی ایران و در مرز ایران و عراق که از تلاقی رودهای دجله، فرات و کارون پدید آمده است.

دجله و فرات پیش از پیوستن به کارون، در شهر قرنه عراق در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد به هم می پیوندند؛ طول اروندرود از قرنه تا دهانه خلیج فارس ۱۹۰ کیلومتر است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 356012