توصيه مطلب 
۱
 
Share/Save/Bookmark
تعزیه میراث اشک و هنر ایرانی
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۴
مدتی است در شبکه های اجتماعی کلیپ هایی از تعزیه خوانی دست به دست می شود که موجب خنده عده ای و تأسف دیگران است.
مدتی است در شبکه های اجتماعی کلیپ هایی از تعزیه خوانی دست به دست می شود که موجب خنده عده ای و تأسف دیگران است. سهل انگاری و بی توجهی دست اندرکاران باعث شده است تا یکی از سنتی ترین مظاهر عزاداری امام حسین علیه السلام به حاشیه رانده شود.
با تأمل در این مسئله چند نکته حائز اهمیت است:
اول: نبود یک ناظر کیفی در سطح ملی بر این هنر فاخر آئینی که سالهای زیادی شمع محفل عزاداران حسینی بوده است.
دوم: بد سلیقگی و سهل انگاری کارگردانان و تعزیه خوانانی که به عواقب کار خود نمی اندیشند. مثلا برای اینکه شمر و لشگر دشمن را افرادی عیاش و خوش گذران معرفی کنند دست به نمایش عیاشی آنها در تعزیه می زنند که این هیچ ضرورتی نداشته و حتی ریشه در کتب تاریخی هم ندارد. و حتی اگر مستند هم باشد هر چیزی را نباید به نمایش گذاشت چرا که معارف بلندتری از مکتب اباعبدالله هست که می شود آن را به تصویر کشید.
سوم: به شوخی گرفتن این مراسم، که ممکن است چیز جدیدی نباشد؛ اما بخاطر وجود شبکه های اجتماعی و چشم های تیز بین مردم، به سرعت مخابره می شود و امروز برای ما تازگی دارد.
و چهارم: ممکن است عده ای با قصد و غرض، سعی در تخریب و تضعیف عزاداری امام حسین علیه السلام و اعتقادات مردم داشته باشند که البته بسیار کم هستند و ان شا الله به مقاصدشان نخواهند رسید.
در هر صورت ابتدا باید عزاداران حسینی و تعزیه خوانان و کارگردانان آنها هوشمند باشند و تلاش کنند مراسمشان در شأن عزاداری آن حضرت باشد تا اجر آنها ضایع نگردد و از طرفی مردم هم نباید به اینگونه مسائل دامن بزنند و سعی کنند خود آمر به معروف و ناهی از منکر باشند و در حد امکان علاوه بر تذکر، از بازنشر این فیلم ها و عکس ها خودداری کنند.
محمد علی ملکیان
کد مطلب: 392517
 
 


پربازدیدترین