توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار گیلان:
کلیات آمایش سرزمین گیلان سال ۹۴ به بهره‌برداری می‌رسد
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۲
استاندار گیلان با بیان اینکه طرح آمایش سرزمین گیلان ۷۰ درصد به تصویب دولت رسید و مابقی در دست تدوین است، گفت: کلیات آمایش سرزمین گیلان در سال ۹۴ به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش عرش نیوز؛محمدعلی نجفی صبح امروز در همایش حفاظت منابع طبیعی، حفظ محیط‌زیست و اراضی کشاورزی با محوریت سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار با حضور معاون اول قوه قضاییه، با اشاره به مساحت 565 هزار هکتاری گیلان که تحت پوشش جنگل است، اظهار کرد: 244هزار هکتار مراتع به عنوان منبع اصلی تولید علوفه مورد نیاز دامداران و عشایر ، 238 هزار هکتار زیرکشت محصول مهم و اساسی برنج و 200هزار هکتار زیر کشت سایر محصولات زراعی، باغی و کشاورزی است.

وی با اشاره به ظرفیت و توانمندی بالای استان در بخش‌های مختلف افزود: گیلان از نظر موقعیت طبیعی دارای جنگل‌های هیرکانی است که با قدمتی به دوران سوم زمین‌شناسی به عنوان باقی مانده ژنتیکی گونه‌های پهن‌برگ جنگلی، موزه میراث طبیعی و در واقع یکی از ذخیرگاه‌های مهم ژنتیکی و اکولوژیک دنیا محسوب می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به خیز بلند سازمان حفاظت محیط زیست به منظور نگهداری از این جنگل‌ها و ذخیره گاه‌های مهم ژنتیکی و اکولوژیکی، گفت: از حدود هشت هزار گونه گیاهی ایران حدود 1800 گونه در این منطقه می‌رویند.

نجفی با اشاره به وضعیت ممتاز جغرافیایی گیلان، تصریح کرد: دسترسی آسان و کم شدن زمان سفر به گیلان با توجه به زیرساخت‌های حمل و نقل  موجود و در دست اجرا از قبیل تکمیل آزاد راه رشت – قزوین و راه آهن استان و استعداد بالای صنعت گردشگری، این استان همواره مورد توجه خیل عظیمی از هموطنان عزیز و حتی گردشگران خارجی قرار دارد.

وی با بیان اینکه استفاده از این ظرفیت با برنامه ریزی و تقویت زیرساخت‌های بخش گردشگری جزو برنامه‌های کاری و مورد پیگیری مسئولان ارشد استان است، خاطرنشان کرد: گروهی از عوامل فرصت طلب و سودجو نیز به دنبال پیگیری منافع فردی بوده و همیشه اراضی مستعد کشاورزی و ملی این استان را مورد تعرض و تجاوز قرار داده‌اند.

استاندار گیلان، غیر اقتصادی شدن کشاورزی به دلیل خرد شدن قطعات زمین‌های کشاورزی، قیمت پایین و سیستم توزیع نامناسب محصولات که سبب  تقسیم ناعادلانه سود ناچیز این بخش بین کشاورز و دلال می‌شود که سبب تعرض و تجاوز به اراضی مستعد شده است.

نجفی افزود: مشکلات اقتصادی و فقر کشاورزان در روستا و اثرمندی کوتاه مدت دریافت قیمت فروش زمین در زندگی آنها  سبب  شده روستاییان به راحتی در دام اینگونه افراد قرار گیرند.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ و حراست از اراضی ملی و حقوق بیت المال، گفت: با توجه به گستره جغرافیایی استان و حجم بالای هجمه به منابع طبیعی و عدم وجود اعتبار لازم برای تقویت گشت‌های حفاظت از اراضی ملی و بروکراسی سخت و زمان‌بر تخریب اعیانات که به صورت تخلف در عرصه‌های ملی بنا شده مقابله با این وضعیت را با مشکلاتی روبرو کرده است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: همراه با سیاست‌های کلی دولت تدبیر و امید در استیفای حقوق شهروندی و حقوق بیت المال مبارزه با پدیده شوم تعرض به منابع طبیعی در استان به صورت ویژه با ابلاغ سیاست‌های کلی در اردیبهشت امسال توسط استانداری در دستور کار فرمانداران و مدیران استان قرار و پس از ابلاغیه معاون اول ریاست جمهوری در تیرماه شتاب بیشتری گرفت.

نجفی افزود: در همین راستا در مأموریت ویژه به حوزه معاونت امور عمرانی استانداری ابلاغ شد تا با تشکیل و تقویت کمیته‌های نظارت و کنترل در دستگاه‌های مرتبط در یک برنامه مستمر تیم‌های بازدیدی را  به شهرستان‌های مختلف اعزام و گزارشات مربوطه را تهیه و متناسب با نوع تخلف صورت گرفته رسیدگی امر را در دستور کار قرار دهند.

وی با تقدیر از حضور موثر فرمانداران و مدیران برای حفظ و حراست از منبع طبیعی، محیط‌زیست و اراضی کشاورزی، گفت: به عنوان مثال در همین مدت با پیگیری‌های بعمل آمده و تلاش‌های خوب صورت گرفته تاکنون 26 هکتار از اراضی ملی دیلمان، 19 هکتار از اراضی ملی آستارا ، 87 هکتار از بخش مرکزی رشت  رفع تصرف و خلع ید شده است.

استاندار گیلان با اشاره به تشکیل ستاد تسهیل سرمایه‌گذاری و ارزش بالای زمین در استان، افزود: باید با بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌ها برای ایجاد اشتغال تلاش کنیم و در این خصوص توفیقات خوبی حاصل شده است.

نجفی با اشاره به کسب رتبه نخست استان در بهبود فضای کسب و کار، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش مرکز تحقیقات و پژوهش مجلس شورای اسلامی گیلان موفق به کسب رتبه نخست کشوری در بهبود فضای کسب و کار شد.

وی عدم اعتماد به سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف را از جمله مشکلات استان دانست و گفت:باید با تمام توان و بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان برای حل مشکلات تلاش کنیم، همکاری خوبی در میان مسئولان استان وجود دارد و همگی به دنبال حل مشکلات مردم هستند.

استاندار گیلان با اشاره به آموزش حقوق شهروندی در مدارس ابتدایی گیلان، افزود: این مهم باید در دانشگاه‌ها هم فراهم شود، در سالی که بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مزین شدهباید با همدلی و همراهی و همکاری برای تحقق اهداف عالیه نظام تلاش کنیم و وظایف محوله خود را به نحو احسن و در چارچوب قوانین و مقررات به انجام رسانیم.

نجفی با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی آمایش سرزمین در گیلان، گفت: امسال 70 درصد طرح آمایش سرزمین استان در دولت به تصویب رسید و مابقی توسط دانشگاه گیلان در حال تدوین شده است و تا شش ماه دیگر این طرح به اتمام و کلیات آن  یکسال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 333017