توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
خشکسالی به هزار و 338 منبع آبی در خراسان شمالی خسارت زد
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۳
سرپرست مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: خشکسالی به هزار و 338 منبع آبی استان در سال جاری خسارت سنگین وارد کرده است.
به گزارش عرش نیوز؛محسن لعل قادری گفت : خسارت خشکسالی به این تعداد منبع آبی شامل قنات، چاه و استخر کشاورزی است.

وی افزود : میزان خسارت وارده به منابع آبی متاثر از خشکسالی در استان از سوی کارشناسان دستگاه های مربوطه 286 میلیارد و 950 میلیون ریال برآورده شده است.

به گفته وی به علت بالا بودن میزان خسارت خشکسالی در استان، شورای بحران آب تشکیل شد که اعضای آن آسیب های این بخش را به دقت مورد بررسی قرار دادند و بدین ترتیب مدیریت خوبی برای خروج از این وضعیت در حال اقدام است.

طبق گزارش شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی، حجم تخلیه سالانه منابع آبی چهار هزار و812 حلقه چاه، دو هزار و 636 دهنه چشمه و 636 رشته قنات استان به ترتیب 547 میلیون، 349 میلیون و 96 میلیون مترمکعب آب برای مصارف مختلف است.

همچنیبن در گزارش اخیر این شرکت، در سال آبی منتهی به مهرماه 1393متوسط بارش ثبت شده در ایستگاه های اندازه گیری این شرکت 207 میلیمتر بوده است که این رقم در مقایسه با دوره دراز مدت 10 ساله، 21 درصد کاهش را نشان می دهد.

وجود خشکسالی در خراسان شمالی، این استان را جزو سه استان نخست کشور خسارت دیده از پدیده معرفی می کند.

در استان خراسان شمالی واقع در شمالشرق کشور 20 مورد از 31 مورد حوادث طبیعی کشور در ایام سال رخ می دهد که مهم ترین آن ها زمین لرزه، خشکسالی، سیل، سرمازدگی و کولاک است.

در خراسان شمالی طبق سرشماری سال 90، 867 هزار نفر جمعیت وجود دارد که 48.5 درصد آن در روستا سکونت دارند و از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می کنند

منبع:ایرنا
کد مطلب: 322623