توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
از فرمانداری تهران تا استانداری سمنان؛
محمد وکیلی کیست؟
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۷
سرانجام پس از ماهها انتظار با نظر مساعد رییس جمهور و تصویب هیئت وزیران آقای مهندس محمد وکیلی کلید استانداری استان پهناور سمنان را از دستان عباس رهی تحویل گرفت. گویا تصدی وکیلی بر این سمت از هفته ها پیش قطعی شده بود اما به سبب پیشنهادات دیگر استانها و اعلام همزمان ,این وقفه بوجود آمد.
به گزارش عرش نیوز، انتخاب استانداران در دولت یازدهم بیش از آنکه پیش بینی می شد به درازا کشید تا اینکه سرانجام پس از ماهها انتظار با نظر مساعد رییس جمهور و تصویب هیئت وزیران آقای مهندس محمد وکیلی کلید استانداری استان پهناور سمنان را از دستان عباس رهی تحویل گرفت. گویا تصدی وکیلی بر این سمت از هفته ها پیش قطعی شده بود اما به سبب پیشنهادات دیگر استانها و اعلام همزمان، این وقفه بوجود آمد.

استان سمنان ، بواسطه اینکه زادگاه رییس جمهوری ایران و یکی از استان های پهناور ایران اسلامی است از اهمیت ویِژه ای در رسانه ها و افکار عمومی برخوردار است و از همان آغاز به کار دولت روحانی،در کانون توجه ها قرار گرفت.

از مدت ها پیش برخی از لزوم تعیین استاندار بومی ،سخن می گفتند و آن را مهمترین خواسته خود از دولتی ها می دانستند. حتی گزینه های مختلفی هم در رسانه ها مطرح و به دنبال آن، نقل زبان های مردم شد.

گزینه هایی که بعضی از آن ها به سرعت حذف و برخی نیز کلید دار استانداری های دیگر شدند که از آن جمله می توان به سيد طاهر طاهري استاندار فعلی البرز اشاره کرد.

همچنین از جاسم جادری نماینده دوره های سوم و چهارم و پنجم مجلس ، محمدرضا حسن پور معاون سیاسی امنیتی اسبق استانداری دوره اصلاحات، احمد عجم استاندار فعلی قزوین و معاون سیاسی امنیتی استاندار سابق سمنان و علیرضا خلخالی معاون سیاسی امنیتی استاندار فعلی سمنان به عنوان گزينه هاي احتمالي استانداري سمنان نام برده می‌شد .

مجمع نمایندگان استان نیز از همان روزهای آغازین کار دولت یازدهم جلسات مختلفی را برگزار کرد و با گزینه های متعددی بر سر یک میز نشست تا در نهایت سه گزینه توانستند نظر نمایندگان خانه ملت را جلب کنند. گزینه هایی همچون: علی عبدالهی معاون فعلی وزیر کشور و استاندار سابق سمنان، محمد زند وکیلی شهردار سابق کلان شهر هایی نظیر مشهد، شیراز و قم که سابقه فرمانداری چند شهرستان و معاونت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نیز در کارنامه دارد و همچنین عبدالعلی صاحب‌محمدی مدیرعامل سابق راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران.

از این میان این محمد زند وکیلی بود که توانست گزینه اول پیشنهادی نمایندگان استان سمنان برای تصدی پست استانداری سمنان شود. البته علی عبدالهی که تا دقایق پایانی گزینه اول نمایندگان استان بود به گفته آنان با ابراز تمایل دولت برای بکارگیری وی در قد و قامت و سمت قبلی، یعنی بعنوان معاون وزیر کشور، از گزینه های پیشنهادی آنان حذف شد.

اما سرانجام پس از ماهها انتظار با نظر مساعد رییس جمهور و تصویب هیئت وزیران آقای مهندس محمد وکیلی کلید استانداری استان پهناور سمنان را از دستان عباس رهی تحویل گرفت. گویا تصدی وکیلی بر این سمت از هفته ها پیش قطعی شده بود اما به سبب پیشنهادات دیگر استانها و اعلام همزمان ,این وقفه بوجود آمد.

محمد وکیلی کیست؟


وی متولد ۱۳۳۶تهران و دانش‌‏آموخته کارشناسی ارشد مدیریت و برنامه‌‏ریزی از دانشگاه شیراز است.

وکیلی پیش از این عناوین فرماندار تهران، شیراز، اراک، خرم آباد، بروجرد و ملایر و شهردار سه شهر مشهد، شیراز و قم را در کارنامه خود دارد.

گرایش سیاسی وکیلی بیشتر به سمت اصولگرایان سنتی سوق دارد که البته این موضوع با ابراز ناراحتی برخی چهره‌های اصلاح طلب نزدیک دولت نیز همراه بوده است.


وکیلی که چندی پیش نامش در میان گزینه‌‏های احتمالی استانداری قم نیز دیده می‏‌شد، مسئولیت‏های دیگری چون معاونت وزیر کار، مسئول امور اقتصادی و هماهنگی استانداری خراسان، عضو ستاد مشترک اقتصادی خراسان و لبنان، مسئول تاسیس بازارچه‏های مرزی استان خراسان و تدریس در دانشگاه‏های علمی کاربردی قم، پیام نور، آزاد اسلامی و پردیس قم از جمله مسئولیت‏های دیگری است که وی در طول دوران خدمت خود تجربه کرده است .
کد مطلب: 138420
 
 


Latvia
۱۳۹۲-۰۷-۱۶ ۲۰:۰۷:۱۷
كي گفته اصولگراي سنتيه؟؟؟؟!!!!وكيلي اصلاح طلبه (30913)
 
۱۳۹۲-۰۸-۰۶ ۱۱:۱۶:۱۸
بلا (31756)
 
iran 1645@غشاخخ.زخئ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۰-۱۸ ۱۲:۵۷:۱۱
استاد ما بود
بسيار آدم خوب و با ذكاوتي بود (39159)
 
احمد طاهریان
Canada
۱۳۹۳-۰۴-۲۹ ۰۴:۳۹:۱۹
با سلام با توجه به اینکه به تازگی مشترک خبرنامه شدم ولی دوستان از نحوه ارایه اخبار رضایت دارند و من هم ممنون هستم . (56077)