توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار زاهدان مطرح کرد
4 علت مهم قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان/دولت به معیشت مرزنشینان توجه کند
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۲
فرماندار زاهدان مطرح کرد فرماندار زاهدان با برشمردن عوامل قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان گفت: دولت باید با ایجاد بازارچه‌های مرزی ‌از این معضل جلوگیری کند.
‌به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان زاهدان، عباسعلی ارجمندی در نشست با مسئولان شهرستان زاهدان با بیان اینکه ‌برخورد و جلوگیری از ورود قاچاق کالا به کشور می‌تواند سالانه برای 2‌‌ میلیون و 500 هزار نفر از جوانان فرصت شغلی ایجاد کند، افزود: ‌براساس آمار و اطلاعات ضرر قاچاق کالا برای هر ایرانی ماهانه 105 هزار تومان است و سالانه یک‌ میلیارد و 275 هزار تومان خسارت به بار می‌آورد.

 
وی با بیان اینکه خرید ‌جنس قاچاق تلخی بی‌پایان بیکاری را به همراه دارد که راه‌حل مبارزه با آن و کلید طلایی حل مشکلات اقتصادی، تکیه بر تولیدات ملی است، ‌تصریح کرد: سال 93 را مانند سال‌های گذشته با نامگذاری و با تکیه بر مسائل اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری آغاز کردیم و تاکیدات ایشان در طی سال‌های اخیر حاکی از دغدغه و لزوم نگاه به توانمندی‌های داخلی و ملی و پرهیز از واردات و به تبع آن وابستگی اقتصادی است.

 
ارجمندی با بیان اینکه قاچاق به‌ اقتصاد کشور لطمه وارد می‌‌کند، اظهار داشت:‌ شناسایی گلوگاه‌های سوداگری مخل در اقتصاد و برنامه‌ریزی مدبرانه برای از بین بردن آنها، جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاهای خارجی و اتخاذ تدابیر و سیاست‌های صحیح واردات و حمایت از تولیدات داخلی و مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز از وظایف دولت و از حقوق تولید کنندگان و فعالان اقتصادی است.

 
فرماندار زاهدان با بیان اینکه هر شهروند حق دسترسی به کالاها و خدمات استاندارد را دارد، اضافه کرد: تمامی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مسئول صحت و سلامت کالا و خدمات عرضه شده مطابق با ضوابط مندرج در قوانین هستند.

 
ارجمندی با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه در تمامی حوزه‌ها و سطوح از جمله معیشت مرزنشینان، تسهیل و روان‌سازی تجارت قانونی و رسمی، تحول و تقویت زیرساخت‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ایجاد بازارچه‌های مرزی و ایجاد امنیت اجتماعی در مناطق مرزی است، گفت: ‌ورود کالای خارجی به صورت قاچاق، توان رقابت از کالاهای داخلی را می‌گیرد و ضرورت دارد تمامی کالاهای صادراتی و وارداتی از مناطق مرزی کنترل کیفیت شوند.

 
فرماندار زاهدان‌ همجواری با کشورهای نابه‌سامان منطقه، معضل بیکاری، ضعف قوانین و مقررات موجود و ضعف نظارت بر مبادی ورودی و خروجی سوخت را از جمله مهم‌ترین عوامل قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان ذکر کرد و افزود: عواقب پدیده قاچاق کالا از بعد اقتصادی را می‌توان به دو بخش بلند و کوتاه مدت تقسیم کرد که پیامدهای منفی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای کشور به بار می‌آورد.
کد مطلب: 284329