توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سراسقف اعظم ارامنه اصفهان:
ایران الگوی تعامل بین ادیان در جهان است
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۵
سراسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران گفت: الگویی که در رابطه با تعامل بین ادیان و جوامع مختلف در ایران وجود دارد بسیار مناسب است و اگر مردمان کشورها و ملت‌های دیگر از این الگو پند گیرند می‌توانند در صلح و آرامش کامل زندگی کنند.

به گزارش عرش نیوز؛به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای روابط عمومی شهرداری اصفهان، بابکن چاریان در دیدار شهردار اصفهان که به مناسبت سال نو میلادی انجام شد، اظهار کرد: حضور شما در این مکان مقدس برای ما موجب امیدواری و تقویت روحیه است و خوشبختانه رویه بسیار خوبی در بین ما باب شده و ما در ایام شادی با یکدیگر شریک هستیم و برای عرض تبریک به دیدار یکدیگر می‌رویم.

وی افزود: تجدید و تغییر سال فرصت خوبی برای هر جامعه و ملتی است که یک قدم رو به جلو برداشته و تجدید حیات و تجدید فعالیت داشته باشند لذا مهم‌ترین جنبه‌ای که خداوند متعال به انسان عطا فرمودند جنبه فکری و ذهنی است که اجازه می‌دهد هر نوع کار و فعالیتی را برنامه‌ریزی کرده و در عین حال این امکان برای انسان فراهم شده تا خیر را از شر تشخیص دهد.

سراسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران بیان کرد: پیامی که حضرت عیسی مسیح (ع) به انسان‌ها و جامعه بشری دادند، زندگی توام با صلح و آزادی و خدمت به انسان است که جامعه بشری در دوران کنونی به صلح و آرامش احتیاج وافری دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز در بسیاری از جوامع بشری شاهد دوری از اعمال و کردار الهی هستیم و این دوری و پرهیز از اعمال و کردار الهی سبب شده تا بسیاری از رهبران در این جوامع اعمال شیطانی انجام دهند و صلح و آرامش بین‌المللی را در سطح دنیا مخدوش کنند.

بابکن چاریان عنوان کرد: خدا را شاکریم که در کشور ایران وضعیت صلح و آرامش و اتحاد بین تمام جوامع برقرار است و بسیاری از مشکلاتی که در رابطه با جنگ و ناآرامی در کشورها وجود دارد ما در کشور عزیزمان شاهد نیستیم.

وی گفت: الگویی که در رابطه با تعامل بین ادیان و جوامع مختلف کشور ما وجود دارد الگوی بسیار مناسبی است و اگر مردمان کشورها و ملت‌های دیگر از این الگو پند گیرند می‌توانند در صلح و آرامش کامل زندگی کنند.

سراسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران افزود: در مراسم دعا و نیایش سال نو میلادی و در پیام سال جدید که به کلیه جوامع ارامنه و مردم عزیز اصفهان و ایران ارائه شد، به این مهم تاکید شده که مهم‌ترین خواست ما از خداوند در سال جدید صلح و آرامش، دوستی و رفاه جامعه است همچنین با توجه به این مسئله که سال 2015 میلادی مصادف است با یکصدمین سالگرد نسل کشی ارامنه، در این پیام به مسئله اتحاد جوامع بشری و عدالت در سطح بین‌المللی تاکید خاصی شده است.

وی اضافه کرد: از شهرداری اصفهان و شهرداری منطقه 5 که فعالیت‌ها و همکاری‌های بسیار خوبی با شورای خلیفه‌گری و هیئت‌های مختلف جوامع ارامنه داشتند و دائم با این هیئت‌ها در حال همکاری بوده و خدمت شایانی به ارامنه و منطقه جلفای اصفهان کردند، تشکر و قدردانی کرده و در عین حال فرصت خوبی است تا از شهردار اصفهان به جهت همکاری‌های بسیار خوبی که در رابطه با برگزاری مراسم‌های سیصد و پنجاهمین سالگرد کلیسای وانک با شورای خلیفه‌گری داشتند، تشکر خاص و ویژه‌ای داشته باشیم.

بابکن چاریان تاکید کرد: خوشبختانه این مراسمی که برگزار شد در شان جمهوری اسلامی ایران، ارامنه، شهرداری و شهر اصفهان بود و بسیاری از شرکت‌کنندگان تاکید خاصی به این مسئله داشتند و خوشحالی خود را در این رابطه ابراز کردند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه برگزاری مراسم‌های سیصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس کلیسای وانک فرصت بسیار خوبی بود زیرا بسیاری از اندیشمندان و متفکران سطح بالا از کشورهای خارج برای شرکت در این مراسم در اصفهان حضور داشتند و به جهت‌ آشنایی آنها با واقعیت های موجود در کشور در رابطه با تعامل خاص ادیان مختلف، تمامی آنها تاکید داشتند که این روابط بسیار حسنه و قابل قبول است.

سراسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران یادآور شد: ایام سیصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس کلیسای وانک به جهت حضور نخست وزیر ارمنستان و هیئت همراه متشکل از هفت نفر از وزرای مختلف جمهوری ارمنستان فرصت بسیار خوبی برای استان و شهر اصفهان بود که نخست وزیر ارمنستان و وزرا از وضعیت شهری اصفهان، پاکیزگی، امکانات شهری و از وضعیت زندگی ارامنه در اصفهان شگفت زده شده و رضایت کامل داشتند و این جای تقدیر و سپاس دارد.

وی با بیان اینکه نخست وزیر ارمنستان تاکید کردند که ما آگاهیم که شهر اصفهان و ایروان پایتخت ارمنستان خواهرخوانده هستند و این بسیار امری مهم برای ارامنه است، گفت: تاکید خاصی که در رابطه با خواهرخواندگی اصفهان و ایروان وجود داشت فرصت بسیار خوبی است تا همکاری‌های فی مابین گسترش یافته و باید از این فرصت‌ها استفاده تمام و کمال شود.

بابکن چاریان اضافه کرد: با بررسی‌هایی که با نخست وزیر ارمنستان و هیئت همراه به خصوص وزرایی که ایشان را همراهی می‌کردند صورت گرفت، اکثر حاضران تاکید بر افزایش همکاری‌ها داشته و عنوان کردند اگر مسئولان شهری و استانی اصفهان پروازهای مستقیم از اصفهان به ایروان را برقرار کنند، امکانات بسیار زیادی در جهت گسترش روابط به خصوص در رابطه با مباحث گردشگری و توریستی به اصفهان و ایروان وجود خواهد داشت.

* مقدمات پرواز مستقیم اصفهان به ایروان فراهم شده است

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌ها و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان نیز در این دیدار گفت: در رابطه با خط هوایی اصفهان- ایروان جلسات متعددی برگزار شده به طوری که مقدمات آن فراهم شده و در آینده نزدیک شاهد پرواز مستقیم از اصفهان به سمت ایروان خواهیم بود که نوید بسیار خوبی برای ایران و ارمنستان است.

مهدی جمالی نژاد همچنین با اشاره به برگزاری همایش گفت‌وگوی ادیان تصریح کرد: هر ساله این همایش به صورت داخلی برگزار می‌شد اما خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده امسال این همایش به صورت بین‌المللی و در سطح وسیع‌تری برگزار خواهد شد که اتفاق میمون و مبارکی است.

* اسقف اعظم ارامنه به درجه سر اسقفی نائل شد

در پایان این جلسه عنوان شد، امسال مصادف با سی‌امین سالگرد حضور و شروع فعالیت‌های اسقف اعظم ارامنه بود.

بابکن چاریان که 10 سال است به عنوان رئیس شورای خلیفه‌گری و جوامع ارامنه اصفهان و پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان مشغول فعالیت است طی دستوری که عالی‌جناب آرام اول و پیشوای مذهبی ارامنه به صورت مکتوب اعلام کرد، اسقف بابکن چاریان به درجه سر اسقفی نائل شد که برای جامعه ارامنه و شهر اصفهان افتخار بزرگی است.

منبع:فارس

کد مطلب: 351928