توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مبادلات معدنی ایران و قزاقستان توسعه می‌یابد
چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۵
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: مبادلات منابع معدنی ایران با ‌قزاقستان با توجه به راه‌اندازی خط آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان افزایش می‌یابد.
به گزارش عرش نیوز، حسینقلی قوانلو ‌در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان، اظهار داشت: با افتتاح راه آهن ایران - ترکمنستان - قزاقستان، مبادلات تجاری به‌ویژه در زمینه منابع معدنی با این کشور افزایش می‌یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه این خط آهن فاصله دو کشور را ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتر کاهش و سرعت انتقال مواد معدنی را افزایش داده است و با توجه به قابلیت‌های کشور قزاقستان، مبادلات کشورمان با قزاقستان در موضوع منابع معدنی توسعه می‌یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با اشاره به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های کشور قزاقستان تصریح کرد: کشور قزاقستان یکی از بزرگترین کشورهای جهان از لحاظ منابع معدنی، جزء چهار کشور دنیا در زمینه روی و سرب و ۸ کشور برتر در زمینه سنگ آهن و ذغال سنگ است.

قوانلو گفت: با توجه به این قابلیت‌ها تفاهم نامه‌ای با هدف تجهیز معادن کشور قزاقتستان و انتقال آن به استان گلستان از طریق این خط آهن بین وزیر صنعت و معدن کشورمان و وزیر توسعه انرژی کشور قزاقستان بسته شده است.

وی با اشاره به سفر هیئت دولت به استان گلستن اظهار داشت: در این سفر نیز این موارد مورد توجه قرار گرفت و منطقه آزاد اینچه برون با توجه به وجود آب دریا در استان گستان و ۵۰ هزار هکتار زمین های شمال استان گلستان در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: برای مصوب شدن این منطقه آزاد صنعتی، معدنی و تجاری بیش از ۶ ماه تلاش شد تا ینکه در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید اما برای اجرایی شدن نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیز دارد.

قوانلو افزود: یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند در رونق این منطقه آزاد مهم باشد شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان است که نیاز به تقویت بیشتر دارد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 341325