توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ناصر مؤمنیان
مهدی‌شهر؛ حیاط‌خلوت مدیران غیربومی
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
شهرستان مهدی‌شهر که روزگاری نه‌چندان دور مهد پرورش مدیرانی کارآمد برای عرصه‌های مدیریتی استان سمنان و کشور بوده، امروز حیاط‌خلوتی مناسب برای حضور مدیران غیربومی است.
منابع انسانی و مدیران کارآمد از مهم‌ترین سرمایه‌های هر منطقه و استان محسوب می‌شود که در صورت توجه لازم و استفاده از ظرفیت‌های آنان، نقش مهم و غیرقابل‌انکاری در توسعه ایفا می‌کنند؛ به‌نحوی‌که در دوران کنونی، بسیاری از کارشناسان دلیل عمده‌ای از مشکلات و معضلات کشور را حضور افراد ناکارآمد در عرصه مدیریت می‌دانند.

یکی از شعارها و رویکرد فرماندار و نماینده دولت تدبیر و امید در شهرستان مهدی‌شهر بر انتصاب نیروهای بومی در عرصه‌های مدیریتی این شهرستان بود که به میزان اندکی این مسأله تحقق پیدا کرد.

حضور مدیران و مسؤولان بومی در عرصه و رویکردهای مدیریتی، در شناخت و پیشبرد اهداف آن مجموعه در شهرستان‌ها می‌تواند مؤثر واقع شود؛ البته گرچه نیروهای بومی ناکارآمد در هر حوزه‌ای در شهرستان‌ها کم نیستند، اما با وجود نیروهای شایسته در استان و شهرستان‌ها به‌کارگیری نیروی غیربومی معنا ندارد.

مدیران غیربومی افرادی محترم و کارشناس هستند؛ اما معتقدیم انتصاب افراد غیربومی با وجود نیروهای کارآمد بومی به‌نوعی بی‌حرمتی به مردم مهدی‌شهر است.

به‌تازگی و طی حکمی از سوی استاندار سمنان، «عسگر توکلی‌زنگیری» مرد تقریباً ۴۵ ساله اردبیلی و کارمند سازمان دانش‌آموزی شهرستان سمنان که هیچ‌گونه سابقه مسؤولیتی یا پست سیاسی در کارنامه وی دیده نمی‌شود و بیشتر مسؤولیت‌های فرهنگی را دارا بوده است، با حکم استاندار سمنان به‌عنوان بخشدار مرکزی مهدی‌شهر منصوب شده است که این جای سؤال و تعجب است که استاندار سمنان با وجود نیروهای شایسته و کارآمد بومی و برخلاف شعار فرماندار این شهرستان در انتصاب مدیران بومی، چگونه به انتصاب یک مدیر غیربومی اقدام کرده است؟!

قطعاً کسی که بر اساس برخی صلاحدیدها از بیرون شهرستان به سمت مدیریتی منصوب می‌شود، با مسائل و مشکلات منطقه آشنایی ندارد و اما اگر جوان‌گرایی مدنظر استاندار است، در شهرستان مهدی‌شهر نیز نیروهای جوان، متعهد و آشنا به مسائل در استان کم نداریم.

اگر این انتخاب‌ها صرفاً فرمایشی بوده، مسأله دیگری است؛ مردم شهرستان مهدی‌شهر با انتخاب مدیران جوان و غیربومی و کارآمد باتجربه مشکلی ندارند، اما شاهدیم در سال‌های اخیر مدیران جوان بومی مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته‌اند و این سؤال از استاندار سمنان مطرح می‌شود که چرا از ظرفیت این مدیران استفاده نمی‌شود؟

نیروهای مؤمن، دلسوز و متعدد بسیاری در استان وجود دارند که نسبت به مسائل و مشکلات این استان و شهرستان مهدی‌شهر آشنایی کامل دارند؛ اما متأسفانه شاهد هستیم که از این نیروها استفاده نمی‌شود.

امروز شهرستان مهدی‌شهر بیش از هر زمان دیگری نیازمند مدیرانی است که با مسائل و مشکلات این شهرستان آشنایی کامل داشته باشند و دلسوزانه و به‌دوراز منافع شخصی و حزبی از حقوق مردم در مسائل مختلف ازجمله آب از شهرستان مهدی‌شهر دفاع کنند.
کد مطلب: 392699