توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
واکسیناسیون دام علیه تب‌برفکی در خراسان جنوبی اجرا می‌شود
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۵
معاون سلامت دامپزشکی خراسان جنوبی از آغاز نخستین فاز مایه‌کوبی دام‌ها علیه بیماری تب برفکی در سال ۹۳ خبر داد.
به گزارش عرش نیوز  به نقل از روابط عمومی دامپزشکی خراسان جنوبی، محمود قربان‌زاده، اظهار کرد: این طرح از ابتدای خرداد ماه آغاز و پیش‌بینی می‌شود در این مرحله بیش از ۲۴ هزار راس دام سنگین استان تحت‌پوشش واکسن تب‌برفکی قرار گیرند.

وی بیان کرد: مدت زمان اجرای طرح تب‌برفکی ۲۲ روز کاری است که برای پیشگیری از شیوع بیماری و افزایش درصد پوشش مایه‌کوبی دام‌ها، مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای در زمان اجرای طرح تشدید می‌شود.

معاون سلامت دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: هنگام اجرای این طرح، تردد و نقل و انتقال دام‌ها حداقل ۱۵ روز پس از واکسیناسیون امکان‌پذیر خواهد بود.

قربان‌زاده تصریح کرد: هماهنگی‌های لازم با دهیاری‌ها و شرکت تعاونی‌های مرتبط برای پوشش حداکثری دام‌ها صورت گرفته است.

نشانه‌گذاری لاشه‌های استحصالی دام در سرایان آغاز شد

وی افزود: شناسنامه‌دار کردن لاشه دام‌های سبک و سنگین در کشتارگاه آغاز شد که از این پس تمامی لاشه‌های عرضه شده در قصابی‌های سرایان دارای شناسه هستند.

معاون سلامت دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: بر روی هر لاشه ۴ عدد لیبل نصب شده که تاریخ کشتار، مدت زمان مصرف، نوع دام کشتاری و شرایط نگهداری گوشت بر روی آن درج شده است.

قربان‌زاده اظهار کرد: مصرف‌کنندگان در این طرح می‌توانند با اطمینان خاطر از اینکه تمامی مراحل کشتار دام تحت نظارت و بازرسی بهداشتی دامپزشکی بوده، گوشت را مصرف کنند.

وی به راه‌اندازی اتاق پیش‌سرد کشتارگاه و نگهداری گوشت به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتی گراد اشاره کرد و گفت: طرح نشانه‌گذاری لاشه‌ها و راه‌اندازی پیش‌سرد به عنوان گام‌های موثر در راستای جلوگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به ویژه بیماری تب کریمه کنگو است.

معاون سلامت دامپزشکی خراسان جنوبی تصریح کرد: پس از اجرای این طرح بازرسان بهداشتی دامپزشکی در صورت مواجه با هرگونه گوشت فاقد لیبل در مراکز عرضه، نسبت به جمع‌آوری و معدوم‌سازی گوشت مورد نظر اقدام خواهند کرد.
کد مطلب: 263197